Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - ABC 2013

Stąpając nie tylko po drewnie

Ładna posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał oraz sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności pomieszczenia.

Z jakich gatunków drewna ułożyć parkiet w salonie, a z jakich w przedpokoju?

Drewno miękkie (sosna, świerk, jodła) nadaje się na posadzki w pomieszczeniach o niewielkim nasileniu ruchu, np. w sypialniach. Średnio twarde (modrzew, brzoza, olcha, wiśnia) można stosować np. w pokojach dziennych, a twarde (wiąz, jawor, dąb, orzech, klon, jatoba, ipe, merbau, badi, kempas) wszędzie tam, gdzie powierzchnie podłóg poddane są znacznym obciążeniom, np. na korytarzu, w pokoju dziecięcym czy na schodach.

Czy lakiery do parkietów są szkodliwe dla zdrowia?

Popularne dawniej powłoki wykonywane z użyciem dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, mimo wysokiej trwałości zostały praktycznie wyeliminowane przez nowe, bardziej przyjazne środowisku lakiery wodorozcieńczalne – np. poliuretanowo- akrylowe. Są praktycznie bezwonne, nie wydzielają szkodliwych oparów ani podczas malowania, ani po jego zakończeniu, a utworzona z nich elastyczna powłoka, choć mniej odporna na ścieranie, nie łuszczy się i nie pęka.

Czy parkiety drewniane wykonywane są tylko z litego drewna?

Podłogi drewniane mogą być wykonane z elementów z litego drewna oraz z elementów z drewna klejonego warstwowo. Lite deski podłogowe, klepki parkietowe oraz mozaika lub parkiet przemysłowy to tradycyjne materiały podłogowe. Dołączyły do nich ostatnio elementy z drewna warstwowego, wśród których najbardziej rozpowszechnione są panele podłogowe. Są one fabrycznie wykończone wielowarstwowymi powłokami lakierowymi utwardzanymi promieniami UV lub termicznie. Łatwo i szybko się je montuje, a po ułożeniu nie trzeba ich już niczym wykańczać.

zdjęcie otwierające: Dąbex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!