Najważniejsza konstrukcja

Ściany nośne i stropy to obok fundamentów i dachu najważniejsze konstrukcyjne elementy domu. Ściany odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Stropy oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy). Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.

Parametry λ i U – co oznaczają?

λ – współczynnik przewodności cieplnej – określa termoizolacyjność materiałów budowlanych w W/(m·K). Im mniejszą wartość tego współczynnika ma materiał, tym lepszą izolacyjność cieplną może mieć wykonana z niego przegroda zewnętrzna. O ciepłochronności ściany w dużej mierze decydują materiały termoizolacyjne i mają one wartość tego współczynnika w granicach 0,03–0,05 W/(m·K).

 

U – współczynnik przenikania ciepła – określa izolacyjność termiczną czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości: ściany, dachu, stropu albo podłogi na gruncie. Jego jednostką jest W/(m2·K). W uproszczeniu, wartość U jest sumą oporu cieplnego poszczególnych warstw. Opór każdej warstwy zaś to jej grubość dzielona przez współczynnik przewodności cieplnej λ materiału.

 

Odwrotność zsumowanych oporów określa przewodność cieplną ściany.

Do jakiej wartości opłaca się obniżyć współczynnik U ścian?

Od stycznia 2017 r. zaostrzono wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynków i w większości przypadków nie opłaca się dążenie do znacznego, np. o 50%, obniżenia tych wartości. Do osiągnięcia wymaganego przez przepisy współczynnika U = 0,23 W/(m2·K) wystarczy ok. 15 cm termoizolacji (zależnie od materiału warstwy konstrukcyjnej). Obniżenie go do 0,20 wymaga zastosowania 20 cm ocieplenia, zaś osiągnięcie pasywnego poziomu 0,10 W/(m2·K) aż 35–40 cm. Przy obecnej cenie styropianu (160–180 zł/m3) i nośników energii, aspirowanie do uzyskania poziomu 0,10 W/(m2·K) nie ma sensu. Chodzi nie tylko o to, że koszt coraz grubszej izolacji ścian rośnie znacznie szybciej niż spadają straty ciepła osiągane dzięki niemu.

 

Wykonanie izolacji grubszej niż 20 cm wymaga specjalnych, bardzo długich, kłopotliwych w montażu kołków i kotew. Ponadto niewielkie okna osadzone w grubej ścianie wyglądają źle i wpuszczają do wnętrz mało światła. Wprawdzie można je powiększyć, ale wówczas wzrośnie ich koszt oraz straty ciepła, bo współczynnik U okien jest nawet 5-krotnie wyższy niż ścian. Alternatywą jest zastosowanie cieńszego materiału ociepleniowego o lepszej termoizolacyjności, np. styropianu z grafitem zamiast zwykłego.

 

Podsumowując można stwierdzić, że uzasadniona ekonomicznie izolacyjność ścian powinna oscylować wokół wartości 0,20 W/(m2·K). Taki współczynnik będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku.

fot. Wienerbeger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!