Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową

Początkiem drogi do własnego domu wcale nie jest rozpoczęcie budowy. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty czekają nas wydatki, formalności i stres przy podejmowaniu decyzji, które naprawdę zaważą na naszym życiu. Trzeba bowiem znaleźć i kupić działkę oraz wybrać projekt domu.

Szczęściarze dostają parcelę w prezencie albo ją dziedziczą – choć wtedy nie mają wpływu na lokalizację. Pozostali wertują ogłoszenia, bądź ruszają w teren w poszukiwaniu swojego kawałka ziemi. W międzyczasie studiują katalogi z setkami projektów gotowych. Ich przeglądanie to dobry pomysł, bo pozwala na precyzyjne określenie własnych potrzeb. Nie należy się jednak zbytnio przywiązywać do wizerunku wymarzonej siedziby – właściwa kolejność jest taka: najpierw kupujemy działkę, a potem wybieramy projekt domu, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do tej konkretnej parceli.

DZIAŁKA IDEALNA

Najważniejsze kryteria, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze działki, to jej lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Oraz możliwość wybudowania na niej domu, który odpowiada naszym potrzebom i aspiracjom. Kupując ziemię, kierujmy się raczej rozumem niż sercem, żebyśmy – zwiedzeni urodą miejsca – nie przeoczyli jego ewentualnych wad.

 

Utarło się, że idealna działka budowlana to kwadrat lub zbliżony do kwadratu prostokąt o powierzchni około 1000 m2. Da się na niej posadowić w zasadzie dowolny dom, gdy na podobnej, ale będącej wąskim prostokątem, wybudowanie parterowej siedziby może być niemożliwe. Najbardziej poszukiwane są posesje z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu i dobrze nasłonecznionego salonu. Idealna parcela jest płaska, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położona w zasięgu potrzebnych sieci (prąd, woda, gaz, kanalizacja) i w ładnym sąsiedztwie. Blisko publicznej komunikacji (przystanku autobusowego lub stacji kolejki), szkoły (jeżeli mamy dzieci), sklepu i apteki. Niestety, takich okazji nie ma wiele. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo posesje można znaleźć w małych miejscowościach lub daleko od centrów większych miast. Im bliżej do centrum i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa. Dlatego, gdy zależy nam na dobrej lokalizacji, a nie mamy grubego portfela, rozważmy zakup działki mniejszej, często również "trudniejszej" – wąskiej, ze spadkiem, złymi warunkami gruntowymi.

Redakcja BD
fot. Fotolia

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!