Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora - Instalacje

Instalacje są trochę jak układ pokarmowy czy nerwowy w organizmie człowieka. Ukryte pod tynkiem dostarczają do domu wodę, energię, powietrze, pozwalają na sterowanie jego różnymi funkcjami – włączaniem światła, otwieraniem bramy... Inwestorzy poświęcają im mniej uwagi niż np. wykończeniom, a szkoda, bo prawidłowo rozplanowane i wykonane instalacje istotnie wpływają na komfort życia i jego koszty.

Dylematy inwestora - Instalacje

Przewody i rury układa się po zakończeniu robót stanu surowego, przed wykańczaniem wnętrz. Postęp prac nie jest już tak spektakularny, jak przy murowaniu, a na placu budowy trzeba skoordynować działania wielu wykonawców. Istotne jest dobre zaplanowanie robót – gdy dom stoi na uboczu i nie ma okien, szybkie przykrycie okablowania i rur tynkami uniemożliwi ich kradzież. Równie ważny jest dobry projekt każdej instalacji. Projekty gotowe zawierają zazwyczaj plan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Opisują ogrzewanie budynku (czyli źródło ciepła i sposób jego dystrybucji), a także wentylację. Z ogrzewaniem wiąże się też rozmiar i usytuowanie kotłowni oraz kominy. Wymienione układy są niezbędne, lecz oprócz nich w domu może pojawić się system alarmowy, klimatyzacja i odkurzacz centralny.

W najlepszej sytuacji są, oczywiście, inwestorzy zamawiający projekt indywidualny. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy mogą ustalić z architektem nie tylko to, gdzie będzie sypialnia, czy na jaki kolor pomalują ściany, ale i ile centymetrów od wezgłowia łóżka znajdą się włączniki światła. Ci, którzy kupili projekt gotowy z niezadowalającymi ich schematami instalacji (czyli projektami branżowymi), mogą zlecić ich poprawienie uprawnionym fachowcom. Nie polecamy natomiast układania instalacji bez żadnego schematu, albo wprowadzania w nim istotnych zmian, bo „majster zawsze robił inaczej”. Na cenę instalacji wpływa ich prostota – dobrze, żeby pomieszczenia, w których będą przyłącza wodne i kanalizacyjne (kuchnia, łazienka, pralnia, kotłownia), były blisko siebie.

Z drugiej strony, choćby w przypadku instalacji elektrycznej, większa liczba obwodów (czyli jej rozbudowanie) to wyższy komfort – osobne obwody powinny mieć np. pralka, piekarnik, kuchenka, wanna z hydromasażem itp. Po ułożeniu instalacji, a przed przykryciem ich tynkiem czy wylewką, najlepiej przygotować dokumentację fotograficzną. Przyda się, gdy np. będziemy chcieli wywiercić w ścianie otwory pod kołki montażowe.

Redakcja BD
fot. Junkers

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x