Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kotły i podgrzewacze

Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

Wybór paliwa dostarczającego ciepła dla naszego domu narzuca kolejne decyzje dotyczące rodzaju kotła, czy też sposobu wykonania instalacji. Postawienie na gaz ziemny, gaz płynny lub olej opałowy oznacza wykonanie w budynku instalacji centralnego ogrzewania wodnego z grzejnikami albo z tak zwaną – podłogówką (oba rozwiązania można również łączyć).

 

Decyzja o wyborze prądu, to z kolei konieczność zamontowania w pomieszczeniach grzejników elektrycznych lub pieców akumulacyjnych, ewentualnie kotła elektrycznego. Jasne jest więc, że zagadnienie ogrzewania należy przemyśleć bardzo gruntownie, gdyż jakiekolwiek późniejsze zmiany (np. przejście z grzejników elektrycznych na centralne ogrzewanie wodne) będą wiązały się między innymi z dużymi kosztami, koniecznością przeróbek budowlanych oraz kuciem ścian i podłóg. Trzeba również pamiętać, że umiejscowienie urządzeń grzewczych (kotła, grzejników, zbiornika na paliwo i składu opału) musi być naniesione na projekt. Decyzję w jaki sposób ogrzewać dom, należy zatem podjąć jak najwcześniej, najlepiej przed zleceniem wykonania projektu.

WYBÓR PALIWA

Gaz ziemny. To bardzo korzystny wybór jeśli w pobliżu domu przebiega miejska sieć gazowa. Zaletą gazu jest stosunkowo niska cena. Trzeba jednak pamiętać, że to może się akurat szybko zmienić w związku z trudną sytuacją polityczno- -gospodarczą w Europie i na świecie. Inną ważną zaletą gazu jako nośnika energii jest brak konieczności magazynowania, a tym samym płacenia za napełnienie zbiornika w momencie dostawy. Rachunki za gaz ziemny reguluje się według wysokości zużycia, średnio co 2 miesiące.

 

Gaz płynny. Spalanie tego nośnika energii jest bezzapachowe, a powstające spaliny są znacznie czyściejsze niż te, które powstają przy spalaniu oleju. Paliwo przechowuje się w zbiornikach naziemnych lub podziemnych (muszą być usytuowane poza domem). W razie jakiegokolwiek wycieku powstaje więc znacznie mniejsze zagrożenie niż w przypadku oleju opałowego magazynowanego w budynku. Instalacje na gaz płynny mają jeszcze jedną ważną zaletę. Jeżeli w okolicy zostanie ułożona sieć gazowa, to przejście z gazu płynnego na ziemny nie wymaga wymiany kotła.

Redakcja BD
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!