Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Magiczna siła ognia sprawia, że niemal wszyscy chcemy wyposażyć dom w kominek i cieszyć się jego urokiem. Możemy zamontować kominek otwarty, z niczym nie osłoniętym żywym ogniem, bądź z kasetą lub wkładem, pozwalającymi na efektywne wytwarzanie ciepła. Pamiętać jednak należy, że w żadnym przypadku kominek nie może być jedynym źródłem ciepła.

Kominki

Przepisy budowlane dopuszczają zainstalowanie kominka w domach jednorodzinnych lub w zabudowie siedliskowej oraz w domach wielorodzinnych o wysokości do 4 kondygnacji. Pomieszczenie, w którym będzie stał kominek, musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 30 m3 i odpowiadającą wskaźnikowi objętości 4 m3 na 1 kW mocy nominalnej urządzenia. Trzeba też zapewnić dopływ powietrza zewnętrznego do spalania o wydajności nie mniejszej niż 10 m3/h przypadającej na każdy kW mocy nominalnej kominka zamkniętego lub o minimalnej prędkości 0,2 m/s przepływu powietrza przez otwór załadunkowy we froncie kominka otwartego.

To naprawdę duże ilości powietrza, bo gdy otwór załadunkowy we froncie kominka będzie miał 0,7 × 0,5 m (0,35 m2), trzeba będzie zapewnić mu ponad 250 m3/h. A nawet dostarczenie 100 m3/h dla małego wkładu zamkniętego o mocy 10 kW jest kłopotliwe. Dlatego obecnie najczęściej doprowadza się dodatkowy kanał powietrzny (zwykle ukryty w podłodze) w pobliże kominka lub nawet bezpośrednio do wkładu, przez dodatkowy króciec (tzw. dolot).

Kominek musi być podłączony do oddzielnego kanału dymowego, a pomieszczenie wyposażone w sprawną wentylację. Najczęściej jest ona grawitacyjna, choć dopuszczalne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrównoważonej lub nadciśnieniowej. Zabronione jest natomiast stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej, bo mogłaby ona powodować cofanie się dymu z komina.

fot. Kominki Kozłowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x