Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Niemal w każdym domu z kominkiem jest też kocioł. Nic więc dziwnego w tym, że myślimy, jak zapewnić ich zgodną współpracę. Na szczęście – da się to zrobić, o ile tylko uwzględnimy odmienne wymagania tych urządzeń.

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Dlatego, chociaż ich popularność od lat nie słabnie, to zwykle głównym źródłem ogrzewania jest jakiś kocioł – gazowy, olejowy, węglowy lub elektryczny. Jednak skoro już mamy dwa źródła ciepła, to aż żal nie wykorzystywać efektywnie obu. Motywacje mogą być różne. Jedni liczą na zmniejszenie kosztów eksploatacji – 1 kWh ciepła z drewna kosztuje nawet 3 razy mniej niż z gazu płynnego (LPG). Dla innych liczy się niezależność i bezpieczeństwo – rezerwowe ogrzewanie zawsze warto mieć w naszym klimacie. Tym bardziej, że do wyeliminowania z użytkowania np. kotła gazowego wystarczy jeden z 4 czynników:

  • uszkodzenie samego kotła;
  • awaria jego osprzętu, np. pompy obiegowej;
  • przerwa w dostawie gazu z sieci;
  • brak prądu.

Są wreszcie i tacy, którzy po prostu lubią palić w kominku. I nawet jeżeli nie mają na to czasu w ciągu tygodnia (wtedy ciepło zapewnia bezobsługowy kocioł), z upodobaniem korzystają z kominka we wszystkie weekendy w sezonie grzewczym.

Motywacje są więc rozmaite i zanim zdecydujemy się na któreś rozwiązanie, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie na czym nam najbardziej zależy. Równocześnie musimy pamiętać o wymaganiach technicznych i bezpieczeństwie własnym oraz naszej rodziny. Taki kominek z płaszczem wodnym potrzebuje innego sposobu zabezpieczenia niż kocioł gazowy, a tym bardziej elektryczny.

Przyjrzyjmy się więc możliwym wariantom współpracy kominków i kotłów.

fot. Jøtul

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x