Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podgrzewacze wody

Efektywna i ekonomiczna praca domowego systemu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację. Instalacja grzewcza to nie tylko centralne ogrzewanie ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). O ciepłej wodzie do kąpieli i mycia naczyń musimy pamiętać również poza sezonem grzewczym – czyli przez cały rok.

Podgrzewacze wody

Produkcja ciepłej wody...

...może być rozwiązana na kilka sposobów. Kocioł dwufunkcyjny może podgrzewać zarówno wodę krążącą w grzejnikach, jak i c.w.u. do zmywania, kąpieli itd. przygotowując ją przepływowo, w momencie poboru. To najbardziej ekonomiczne źródło ciepła w domu, jeśli zapotrzebowanie na wodę użytkową jest umiarkowane. Dla większej liczby domowników zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody (zasobnik taki może również współpracować z kotłem dwufunkcyjnym). Gromadzenie ciepłej wody związane jest wprawdzie z pewnymi stratami energii, ale ciepłą wodę uzyskuje się niemal natychmiast (bez czekania). Oczywiście pod warunkiem, że zasobnik znajduje się blisko punktów poboru, co pozwala uniknąć czekania, aż z rur spłynie zimna woda.

Jeśli z jakichś względów zasobnik musi znajdować się w sporej odległości od punktów poboru, warto zamontować obieg cyrkulacyjny, którym woda będzie krążyć między najdalej położonym odbiornikiem ciepłej wody, a kotłem. Zapewnimy w ten sposób komfort użytkowania instalacji (nie trzeba czekać na spłynięcie zimnej wody z rur). Latem, kiedy nie ogrzewa się domu, a potrzebna jest tylko ciepła woda, nie sprawdzają się kotły na paliwa stałe. Zamiast palić wtedy w takim kotle, lepiej sięgnąć po inne rozwiązania, tj. podgrzewacze.

Podgrzewacze ciepłej wody

Ciepła woda zamiast przez kocioł c.o. może być "produkowana" przez podgrzewacz (elektryczny lub gazowy). Jest on niezbędny również w takiej sytuacji, gdy na przykład c.w.u. w łazience uzyskuje się z zasobnika współpracującego z kotłem centralnego ogrzewania, a kuchnia leży daleko od kotłowni. Nie warto wówczas doprowadzać do niej długich przewodów, gdyż woda szybko w nich stygnie. Podgrzewacz elektryczny może okazać się niezbędny w domu, w którym nie ma kotła, a wszystkie pomieszczenia ogrzewane są energią elektryczną.

Podgrzewacze mogą być zasilane bezpośrednio, np. energią elektryczną, gazem lub pośrednio – przy wykorzystaniu gorącej wody z kotła jako czynnika grzewczego (w kotłach dwufunkcyjnych i kotłach jednofunkcyjnych z zasobnikiem). Niezależnie od paliwa, warto się zastanowić, jakie urządzenie chcemy mieć w domu – podgrzewające wodę w sposób przepływowy czy pojemnościowy? Każde ma bowiem zalety i wady.

fot. Formaster

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x