Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Latem bardzo często zdarza się, że temperatura w domu przekracza poziom komfortowy. W budynkach wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej oznacza to praktycznie zatrzymanie wymiany powietrza. Można wprawdzie otworzyć okna, by tę wymianę zintensyfikować, ale w czasie upałów to w zasadzie podnoszenie, i tak już za wysokiej, temperatury w pomieszczeniach.

Klimatyzacja

W domu z wentylacją mechaniczną sytuacja wygląda lepiej, ponieważ wymiana powietrza nawet podczas upałów może odbywać się normalnie, jednak i tak wiąże się z nagrzewaniem wnętrz, co w niewielkim tylko stopniu można ograniczyć przy użyciu GWC.

Podniesienie komfortu w upalne dni przez montaż klimatyzatorów jest więc coraz powszechniejsze, szczególnie że pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, takie też są centra handlowe i małe, osiedlowe sklepy. Klimatyzację ma również każdy samochód. Urządzenia schładzające stają się standardowym wyposażeniem wszelkich lokali usługowych i urzędów. Przyzwyczajeni do przebywania w przyjemnych warunkach coraz częściej decydujemy się także na montaż klimatyzacji we własnym domu, tym bardziej, że jest ona coraz tańsza.

Najmniej potrzebna jest klimatyzacja w budynkach o dużej akumulacyjności ciepła i wilgoci, a więc wznoszonych tradycyjnie – mających grube, masywne mury z cegły i okna o umiarkowanej powierzchni. W takim domu skutków intensywnych (lecz na ogół krótkotrwałych w naszych warunkach) upałów raczej się nie odczuwa, bo po prostu nie zdąży się on nagrzać. Ponieważ obecnie większość projektów zawiera duże przeszklenia (głównie od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony), a ściany stawiane są z lekkich materiałów (ceramika poryzowana, beton komórkowy) lub jako szkieletowe, klimatyzacja latem w większości takich budynków właściwie jest niezbędna.

fot. Daikin

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x