Dachy, pokrycia, orynnowanie

Witam Pana, dzisiaj chciałbym porozmawiać o dachu i o tym, czym go pokryjemy. Przyszedłem z żoną – w kwestii wyglądu domu to ona ma zdanie decydujące.

Dociekliwy Inwestor – Witam Pana, dzisiaj chciałbym porozmawiać o dachu i o tym, czym go pokryjemy. Przyszedłem z żoną – w kwestii wyglądu domu to ona ma zdanie decydujące.

 

Majster Guru – Witam Szanowną Małżonkę i mojego ulubionego Dociekliwego Inwestora! Rzeczywiście, dach mocno wpływa na urodę domu. Ale jego głównym zadaniem jest ochrona budynku i dobytku, który w nim gromadzimy, przed warunkami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, wiatrem. To też jeden z trudniejszych wykonawczo i droższych elementów całej inwestycji.

 

– Takie opinie czytałem w Internecie. Od czego zaczniemy? Od kształtu? Pokrycia?

 

– Każdego interesuje głównie pokrycie – bo to je widać. Ale pod nim musi być solidna konstrukcja, która je utrzyma i nie pozwoli, żeby dach zabrała wichura. No i, przede wszystkim, całość musi być szczelna.

 

Żona Inwestora – Czyli zaczynamy od konstrukcji?

 

– Zacznijmy od ustalenia, czy wolą Państwo dach spadzisty czy płaski?

 

– Jakoś nie możemy się zdecydować. Działka, która się nam podoba, jest dość mała, więc dom parterowy odpada, bo chcemy zostawić miejsce na ogródek.

 

– I w sumie nie wiemy, czy wybrać projekt z użytkowym poddaszem, czy raczej piętrowy.

 

– Domy z użytkowym poddaszem są w Polsce najpopularniejsze. Taki budynek nieźle wygląda, powiedziałbym klasycznie, i przy stosunkowo małej powierzchni zabudowy oferuje sporo powierzchni użytkowej. Ale skosy na poddaszu mają i zwolenników i przeciwników – pierwsi powiedzą, ze tworzą klimat wnętrza, drudzy, że są niefunkcjonalne.

fot. CB (Corotop)

Pozostałe artykuły