Styl graficzny

Do wnętrz trafił wprost z modowych wybiegów. Chłodny i wyrazisty, oparty na zestawieniu barw podstawowych – najczęściej czerni i bieli – nie toleruje niedomówień. Jest propozycją dla osób odważnych i zdecydowanych.


Choć wydaje się świeży i wyjątkowo nowoczesny, we wzornictwie styl graficzny nie jest tak naprawdę niczym nowym. Wymyślili go moderniści, choć w ich założeniach graficzność można nazwać efektem ubocznym – pochodną idei surowej, pozbawionej ozdobników formy. Ale to właśnie modernizm wyniósł na piedestał geometrię i nadał nowe znaczenie pojęciu proporcji, a to we wnętrzu graficznym zjawiska wielkiej wagi.

 

Głównym motywem tego nurtu jest kontrast. Nie ma w nim wiele miejsca na półtony, dlatego wystrój opiera się zwykle na dwóch, najwyżej trzech kolorach. Nie znaczy to, że należy wyrzucić z domu wszystkie detale i drobiazgi, które nie mieszczą się w ramach wybranej palety. Tak kategorycznie potraktowana aranżacja mogłaby się okazać bardzo uboga. Warto ją wzbogacić rozmaitością faktur i wzorów, a także „barwami towarzyszącymi” w postaci materiałów neutralnych we właściwych sobie, naturalnych odcieniach: betonu, szkła, metalu czy drewna. Ich ilość powinna być jednak ograniczona, by nie przesłoniły przewodniej koncepcji.

 

Taki sposób urządzenia i wykończenia domu cechuje wielka dynamika. Ma ona swoje zalety, ale i mankamenty; jeśli pomylimy się w doborze kształtu mebli czy nasycenia koloru, będziemy cierpieć długo i dotkliwie... aż do kolejnego remontu. Na szczęście ten wyrazisty styl dopuszcza też łagodniejsze warianty. Ich bohaterką nadal pozostaje grafika, ale nie jest to już bezkompromisowa geometria w stylu malarstwa Pieta Mondriana czy projektów Gerrita Rietvelda, lecz raczej rysunek piórkiem w duchu japońskim – nadal kontrastowy, ale subtelniejszy i mniej jednoznaczny. Warto pamiętać, że ograniczenie palety kolorystycznej mocno podkreśla kształty i ich wzajemne oddziaływanie. W dwubarwnym świecie każda plama czy kreska nabiera szczególnego znaczenia.

fot. TIM Kominki

Pozostałe artykuły