Budujemy Dom

Strefa magazynu / Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu optymalnego dla domu energooszczędnego

Bezbłędne wykonanie warstw ocieplenia i hydroizolacji, a także zapewnienie doskonałej wentylacji przestrzeni dachowej konieczne jest by dach służył nam przez dziesięciolecia, a poddasze było przestrzenią przyjazną.

Konstrukcja dachu optymalnego dla domu energooszczędnego
Ruch ciepła ku górze jest szczególnie intensywny, chyba każdy zauważył, że najcieplejsze powietrze w sposób naturalny, dzięki konwekcji, ucieka ku górze. Nic więc dziwnego, że dachy odgrywają w bilansie cieplnym wyjątkową rolę. Nawet przepisowe wymagania ciepłochronności są dla dachów nieco ostrzejsze niż dla ścian (odpowiednio U = 0,20 oraz 0,25 W/(m2·K)).

Energooszczędny może być właściwie każdy dach: płaski, stromy, jedno- lub wielospadowy i o niemal dowolnej konstrukcji. Rzecz w tym, żeby zapewnić mu odpowiednią ciepłochronność i całość wykonać bardzo starannie.

Skupiając się na energooszczędności, nie wolno nam jednak zastanawiać się wyłącznie nad grubością ocieplenia. Dach „pracuje” w skrajnie trudnych warunkach: prażony letnim słońcem, które potrafi rozgrzać jego pokrycie do kilkudziesięciu stopni, wystawiany na mróz, śnieg i grad albo zalewany strugami wody deszczowej.

Równocześnie dobry stan i szczelność dachu są niezbędne, żeby dom utrzymał właściwe parametry cieplne. Nieszczelności to zawilgocona termoizolacja, a mokra izolacja – to izolacja nieskuteczna.

Jednak najważniejsza decyzja, jaka staje przed nami to, czy nasz dom ma mieć użytkowe poddasze? Jeśli tak, bardzo ważny jest kształt dachu i jego konstrukcja. W przypadku nieużytkowego strychu lepiej i prościej ułożyć izolację na stropie ostatniej kondygnacji. Robiąc izolację cieplną, trzeba się wystrzegać mostków cieplnych, które mogą powstać w wielu miejscach. Zależnie od tego, czy zostaną wyeliminowane czy też nie, przy identycznej grubości izolacji możemy uzyskać bardzo dobrą lub słabą ciepłochronność.

Redakcja BD
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x