Okna fasadowe

Okna stanowią istotny element domu, zapewniając dopływ naturalnego światła, pełnią też ważną funkcję architektoniczną, są niebagatelnym elementem każdej elewacji. Prawidłowo rozmieszczone i dobrane okna mogą znacząco wpłynąć na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji domu.

Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien poprośmy o wyceny w kilku punktach i porównajmy ceny, parametry oraz wyposażenie zaproponowanych modeli. Zastanówmy się nad nawiewnikami, klamkami zamykanymi na kluczyk, hamulcem w oknach tarasowych, dodatkowymi zaczepami antywłamaniowymi, moskitierami i roletami. Zawsze tego typu akcesoria najlepiej zamówić do razu, potem na ogół się o nich zapomina. Dobierzmy też parapety.

Jak kupować?

Procedura zakupu okien wygląda tak, że po wybraniu dostawcy – klient umawia się na wykonanie szczegółowych pomiarów, podpisanie umowy i wpłatę zaliczki – zazwyczaj 30%. Na realizację zamówienia czeka się różnie, w zależności od wielkości i specyfiki okien oraz sezonu. Zimą najkrócej, ale w tym czasie aura nie sprzyja montażowi, mimo to właśnie teraz dobrze jest okna zamówić, by wiosną móc je zamontować. Poza tym zimą można wynegocjować największe rabaty.

 

Koszt podany na wycenie zawsze podlega negocjacji, trzeba z tego korzystać. W szczycie sezonu letniego na okna można czekać nawet 3 miesiące. Najtańsze są białe okna z PVC, lecz najpopularniejsze obecnie są profile w kolorze imitującym rozmaite odcienie drewna lub barwione na kolor grafitowy (najmodniejszy kolor dachu). Zdecydować się możemy również na okna dwukolorowe. W przypadku okien drewnianych wybór też jest prawie nieograniczony.

 

Oprócz standardowych kilku kolorów transparentnych zamówić możemy okna pomalowane na dowolny odcień farbą kryjącą. Najczęściej jednak okna drewniane kupuje się w jednym kolorze. Profili aluminiowych zwykle się nie maluje, mają kolor srebrny lub są anodowane.

Redakcja BD
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły