Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Grzejniki łazienkowe

Po co nam grzejniki, skoro powszechnie stosowanym w łazience rozwiązaniem jest instalacja podłogowa? Bo mogą być ciepłe nawet latem, gdy wyłączamy ogrzewanie, bo zastępują wieszaki, a czasem półki lub lustra. Ale również dlatego, że bywają niezwykle efektowne.

MOC MOCY

W przypadku grzejników łazienkowych lepiej dysponować jej zapasem, niż mieć jej zbyt mało; niedogrzany salon kąpielowy nie ma wiele wspólnego z luksusem. Jeśli jednak wnętrze wyposażone jest w podłogową instalację wodną lub maty grzewcze, możemy do obliczeń podchodzić mniej rygorystycznie. Zadaniem grzejnika nie jest wówczas samodzielne ogrzanie pomieszczenia, za to świetnie sprawdzi się w roli uzupełniającej, np. przy dosuszaniu wilgotnych ręczników.

 

Tam, gdzie nie ma podłogówki, musimy dobierając moc grzejników wziąć pod uwagę klika czynników: sposób docieplenia domu, liczbę i szczelność okien, a także usytuowanie pomieszczenia w budynku. W łazience z dwiema ścianami szczytowymi, zlokalizowanej od północy, będziemy potrzebować urządzeń o większym potencjale grzewczym.

 

Wybór sposobu zasilania grzejnika powinien zależeć od jego planowanej funkcji. Te wodne są efektywne i tańsze w eksploatacji, ale przestają się przydawać gdy wiosną rezygnujemy z ogrzewania domu, dlatego najlepiej zdadzą egzamin jako dodatkowe źródła ciepła. Modele zasilane prądem zapewniają nam niezależność, a dzięki niższej bezwładności łatwiej z ich pomocą zapanować nad łazienkową temperaturą, są jednak znacznie mniej ekonomiczne, bo bardziej energochłonne.

fot. Cordivari

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!