Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Z nim czujemy się we wnętrzu lepiej. Żywy ogień ma magiczną zdolność poprawiania naszego samopoczucia, czego dowodzą wyniki badań opinii posiadaczy domów. Ale kominek ma przecież wiele innych zalet, a także – nieograniczoną liczbę wariantów estetycznych.

Kominki

MIEJSCE DLA PŁOMIENIA

Poszukajmy go już na etapie projektowania domu. Tradycyjny kominek to element potężny gabarytowo i wagowo; wymaga kanału dymowego zakończonego kominem, fundamentu, a także sporo miejsca. Dla uzyskania odpowiedniego ciągu fragment kanału – mający najczęściej postać grubej stalowej rury – musi być bowiem nad komorą paleniska zagięty i odchylony od pionu. Stąd właśnie nad kominkami pokaźne „czapy”, często błędnie uznawane za niefunkcjonalną ozdobę.

By zyskać trochę miejsca, sam komin warto ukryć w ścianie, a takie decyzje podejmuje się wspólnie z architektem, jeszcze przed budową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście model przyścienny, umieszczony w salonie. Takie usytuowanie ma wielkie zalety: kominek jest dobrze wyeksponowany, łatwo też przy nim zgromadzić rodzinę i gości.

Rozważmy jednak warianty odbiegające od stereotypu – palenisko dwustronne, oddzielające salon od jadalni bądź jadalnię od kuchni, kominek będący jednocześnie tarasowym grillem, a także usytuowany zupełnie nietypowo: w gabinecie lub na przykład między sypialnią a łazienką. Każdy z tych wariantów przełamie schemat i wniesie do naszego domu wiele świeżości. A my, pracując, kąpiąc się lub zasypiając w towarzystwie wesołych płomieni, na pewno nie pożałujemy!

fot. sielskoanielsko.com.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x