Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Uzdatnianie wody ze studni

Woda z własnej studni to czasem świadomy wybór, innym razem konieczność. Jedno jest pewne, nie wystarczy wykonanie studni i doprowadzenie wody do domu. Konieczne jest sprawdzenie, co należy z nią zrobić, aby nadawała się do picia i wykorzystania na cele bytowo-gospodarcze. Z jednej strony musi spełniać wymagania odpowiednich przepisów, z drugiej – powinna być przejrzysta i dobra w smaku. W jaki sposób ją uzdatnić, by taka była?

Uzdatnianie wody ze studni
(fot. Dornbracht)
Woda z własnego ujęcia po odpowiednim przygotowaniu, jest nie tylko zdrowa i bezpieczna, ale przynosi oszczędności w domowym budżecie z uwagi na mniejsze zużycie środków myjących, wolniejsze zużywanie się urządzeń i instalacji c.o. oraz brak rachunków za wodę z wodociągu, którą i tak często trzeba doczyszczać (z powodu wtórnego zanieczyszczenia, powstałego w sieci wodociągowej).

Co może spotkać użytkownika studni?

Wody podziemne i źródlane pochodzą z opadów atmosferycznych, które wsiąkając w glebę dochodzą do warstw nieprzepuszczalnych. Wody podziemne można podzielić w zależności od głębokości zalegania na:

 

płytkie – do kilku metrów pod powierzchnią gruntu;
zwykłe – do 40 m;
wgłębne – do 800 m pod powierzchnią.

 

Skład chemiczny i zanieczyszczenia wód podziemnych zależą od składników gleby, przez które przesączają się, rodzaju i budowy skał, z którymi się kontaktują, zanieczyszczeń na powierzchni ziemi oraz kontaktu z wodami powierzchniowymi i opadami atmosferycznymi.

 

Woda ze studni to roztwór wodny rozpuszczonych gazów i substancji stałych, czasem też zawiesin. Mogą być w nich obecne mikroorganizmy i substancje organiczne. Występujące w wodzie substancje naturalne, zwane domieszkami (w odróżnieniu od pozostałych, wprowadzanych do wody wskutek działalności człowieka – zanieczyszczeń), pochodzące najczęściej z naturalnych procesów rozkładu i rozpuszczania skał, to:
  • makroskładniki: wapń, magnez, sód, potas, chlorki, siarczany, wodorowęglany;
  • składniki podrzędne: związki żelaza, azotu, glinu i substancje organiczne;
  • mikroskładniki: pierwiastki rzadkie, śladowe, promieniotwórcze.

 

Anna Chmiel

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!