Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Pompa ciepła - Sztuka wyboru

Pompa ciepła i związane z nią instalacje to jeden z poważniejszych wydatków w czasie budowy domu. Dobrze dobrane i zainstalowane urządzenie będzie nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze i prezentujemy obszerny przegląd urządzeń dostępnych na naszym rynku.

Dlaczego potrzebny jest projekt?

Pompa ciepła - Sztuka wyboru
(fot. Clima Komfort)
Opracowanie projektu przez specjalistę to jedyny sposób na optymalny dobór wszystkich elementów – nie tylko pompy, ale również instalacji dolnego i górnego źródła. Projekt powinien być na tyle szczegółowy, by zgodnie z nim mogły pracować wszystkie ekipy wykonawcze. Jeśli brak projektu, to odpowiedzialność za ewentualne złe działanie instalacji z pompą ulega rozmyciu, bo nie wiadomo kto, co i jak zrobił.

 

Błędy można popełnić na każdym etapie prac i często będą bardziej dotkliwe niż w tradycyjnych instalacjach grzewczych. Przykładowo, zastosowanie pompy o zbyt dużej mocy oraz przewymiarowanego źródła dolnego nie tylko niepotrzebnie zwiększy koszty inwestycji, ale spowoduje, że pompa będzie się wyłączać awaryjnie (tym częściej, im temperatura zewnętrzna będzie wyższa) i, paradoksalnie, budynek będzie nie dogrzany.

 

Oczywiście autorem projektu powinien być specjalista z doświadczeniem w tego rodzaju instalacjach. Pompa ciepła to specyficzne urządzenie i nawet ktoś dobrze znający tradycyjne instalacje grzewcze może łatwo popełnić błędy.

 

Pieniądze wydane na projekt traktujmy jak dobrą inwestycję – kosztuje, ale pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, np. wynikających z „przewymiarowania” pompy, oraz kłopotów eksploatacyjnych.

Czym są centrale grzewcze?

Kompaktowa centrala grzewcze to pompy ciepła wraz z całym osprzętem (pompy obiegowe, naczynie wzbiorcze, zasobnik ciepłej wody itd.) zamkniętą w jednej obudowie. Centrala to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku pomp powietrznych, bo zamiast instalacji po stronie źródła dolnego jest tylko wentylator. W przypadku innych systemów trzeba zaś indywidualnie dobrać parametry pompy przetłaczającej „solankę” w kolektorze lub wodę gruntową, a te będą uzależnione od długości i średnicy rur oraz głębokości studni. Istotną zaletą jest też mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez projektanta lub instalatora – najważniejsze komponenty są już odpowiednio dobrane i zmontowane.

 

Kompaktowe centrale są wprawdzie droższe niż same komponenty użyte do ich budowy, ale oszczędzamy na kosztach robocizny, a samo urządzenie wygląda dużo bardziej estetycznie, co jest istotne, jeśli dla pompy nie przeznaczamy osobnego pomieszczenia.

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!