Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Odkurzacz centralny - zakup kontrolowany

Poszukiwane: odkurzacz centralny do domu o powierzchni 270 m2, dwie kondygnacje, parter, poddasze użytkowe, dwustanowiskowy garaż. Dom zamieszkuje młode małżeństwo z dwójką dzieci – 4 i 2 lata – oraz zwierzakami: dwoma owczarkami niemieckimi oraz perskim kotem.

Najpierw Iza i Tomek zdecydowali, że kupią centralny odkurzacz, a potem dopadły ich wątpliwości. Czy naprawdę warto wydać dodatkowo kilka tysięcy złotych, skoro można by je zainwestować np. w lepszy kocioł. Stan surowy został wykonany, pierwsze wylewki też – ostatni moment, żeby bez większych interwencji w budynku zamontować taki system.

Więc kolejny raz, tym razem wnikliwie, przestudiowali artykuły na temat centralnych odkurzaczy oraz strony internetowe producentów. Skarbnicą wiedzy i opinii okazały się fora budowlane. Bo nikt tak nie doradzi, czy też nie odradzi, jak użytkownik odkurzacza. A wśród znajomych, którzy swoje domy stawiali 6-8 lat temu, nikt nie zdecydował się na taką instalację, ponieważ ceny były wtedy znacznie wyższe.

Jestem na tak

Na kupno odkurzacza bardziej nalegała Iza, dla której – ze względu na dzieci – najważniejszy był mniejszy hałas i lepsza jakość powietrza, a ze względu na gromadę zwierzaków – ułatwione codzienne sprzątanie. Dodatkowym argumentem był fakt, że Iza ma problemy z kręgosłupem i nie może dźwigać. Tradycyjny odkurzacz więc odpada, szczególnie w przypadku odkurzania schodów, których w bloku nie było.

Analizując wszystkie ZA i jeden argument PRZECIW (cena) stwierdzili, że zalety rekompensują koszty inwestycji i na pewno zamortyzują się podczas wieloletniej pracy systemu. Decyzja została więc ostatecznie podjęta. Tomek obdzwonił kilku renomowanych dystrybutorów i wybrał firmę Scanpol, firmę która sprzedaje produkty marki Foma Norway. Tak naprawdę przeważył fakt, że firma ta ma siedzibę niedaleko jego domu. Dla pewności, że dokonał słusznego wyboru wrócił na fora, gdzie znalazł pozytywne opinie na temat wybranej firmy.

Następnego dnia Tomek sam zadzwonił i przesłał mailem rzuty parteru i poddasza. Umówił się na spotkanie z fachowcem na następny tydzień. Specjalista zjawił się punktualnie i obejrzał cały dom. Następnie wszyscy troje zaczęli rozmawiać o szczegółach, w jaki sposób poprowadzić instalacje, jak będzie wyglądał montaż, na ile gniazd i gdzie się zdecydować oraz, co najważniejsze, ile ostatecznie to będzie kosztowało.

Fachowiec zaproponował ulokowanie jednostki centralnej w garażu, montaż 5 gniazd ssących, trzech na dolnej kondygnacji i dwóch na górze, turboszczotkę do tapicerki, szczotkę do czesania zwierzaków i automatyczną szufelkę w przedpokoju. Podliczył koszt wszystkich elementów oraz robociznę i zdeklarował, że łączna kwota nie przekroczy 4 800 zł.

Jest i fotoreportaż

Iza i Tomek poprosili o dwa dni na podjęcie decyzji. Ale jeszcze tego samego dnia zdecydowali się, a już następnego podpisali umowę na zakup i montaż całego systemu. Od łącznej sumy wynegocjowali jeszcze rabat w wysokości 5 proc., a firma dorzuciła gratis separator do kominka – warty 300 zł.

Aby nie instalować całego sytemu od razu na etapie stanu surowego budynku w umowie zapisano, że montaż jednostki centralnej i gniazd ssących zostanie wykonany w dogodnym dla inwestorów terminie. W ten sposób zapłacili za całość – system i montaż – jednorazowo, ale ze stawką VAT 7, a nie 22 proc. A zaoszczędzone w ten sposób 700 zł mogli wydać na dodatkową automatyczną szufelkę w kuchni.

Zobowiązanie wykonawcy umową na dokończenie montażu zabezpieczy ich przed ewentualnymi niespodziankami. Kucie stropów i montaż rur zajął 4 dni. Następnie przy użyciu manometrów sprawdzono, czy w rurach jest właściwe podciśnienie i czy są one szczelne. Całość można było zalewać betonem. Ale przedtem firma wykonała protokół odbioru i szczegółową dokumentację fotograficzną rurociągu. Zdjęcia nagrano na płytę CD, którą Tomek przechowuje wśród projektów i dokumentów dotyczących domu.

W ten sposób w razie awarii lub konieczności przeprowadzenia remontu domu, w prosty sposób będzie można sprawdzić, gdzie biegną rury do centralnego odkurzacza i prace prowadzić tak, by ich nie uszkodzić.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Odkurzacz centralnySystem centralnego odkurzacza Foma Norway – 5 gniazd ssących, 1 automatyczna szufelka, jednostka centralna Foma 1930 Digital z panelem informacyjnym, nowoczesny zestaw sprzątający Design oraz separator zanieczyszczeń – 4800 zł – 5% rabatu = 4464 zł, w tym 7% VAT.
aktualizacja: 2008-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

Z tego co mi znajomy z innego forum pisał to koszt całkowity bez montażu to 3.5tys. On ma http://www.duovacpoland.com/

autorushd

14 Paź 2010, 08:31

Cytat Witaj, napisz do mnie na priv to Ci podpowiem tańsze i lepsze rozwiązanie. Natomiast z Husky się potwierdza, drogi i niedostępny. Lepszy jest Beam.PozdrawiamJacek Ja poproszę jeśli chodzi o Beam. Chcę kupić tej firmy ...

coolibeer

23 Cze 2010, 09:56

Ja ostatnio zakupiłem, jednostkę centralną kanadyjskiej firmy Drainvac. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ oprócz ciał stałych mogę również odkurzać wszelkiego rodzaju płyny bez użycia separatora..

Gość meganik

23 Cze 2010, 09:49

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Comfort System: systemy centralnego odkurzania Disan, Venton, Enke i Ergox

Comfort System już od 15 lat jest w Polsce wyłącznym importerem niezawodnych i nowoczesnych odkurzaczy centralnych światowych marek DISAN, VENTON oraz ENKE, sprzedawanych przez stale rosnącą sieć profesjonalnych, wyszkolonych przedstawicieli regionalnych.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x