Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Jeśli chcemy aby odkurzacz centralny sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Samodzielne ułożenie instalacji.

Bezwzględnie zaprojektowanie i montaż instalacji centralnego odkurzanianależy powierzyć firmie z doświadczeniem. Umiejętne zaplanowanie instalacji nie tylko zagwarantuje jej bezawaryjną pracę, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Bowiem im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. poprzez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

Zbyt późne podjęcie decyzji o montażu centralnego odkurzania.

Wprawdzie instalację centralnego odkurzaniamożna zamontować również w domu już zamieszkanym np. w kanałach wentylacyjnych, ale te muszą być wystarczająco szerokie, aby nie przestały spełniać swych podstawowych funkcji. Rury można również ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, ale często trzeba się liczyć z tym, że nieuniknione będzie rozkuwanie ścian, by można było umieścić w nich rury.

Zbyt wczesne zamontowanie jednostki centralnej.

Montuje się ją dopiero po zakończeniu w domu prac wykończeniowych, przed wprowadzeniem się domowników. Urządzenia nie należy instalować wcześniej, aby nie kusiło ekip prowadzących do sprzątania pozostałości po nich, bo mogłoby to spowodować jej zniszczenie.

Za mała liczba gniazd ssących.

Rozmieszczenie gniazd ssących należy tak zaplanować, aby wąż ssący, najczęściej długości 9 m, mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, nie wyłączając pomieszczeń gospodarczych, łazienek i tarasu.

Nieprawidłowy montaż trójników.

To jeden z najczęstszych błędów. Trójniki należy układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. W innym przypadku uniemożliwią prawidłowy kierunek przepływu powietrza.

Niewłaściwy instalacja płytki montażowej.

Błędy popełniane w instalacji centralnego odkurzacza
(fot. AeroVac (Santech))

Płytka montażowa powinna być tak wklejona, aby licowała się z tynkiem. Inaczej gniazdo ssące do niej montowane będzie odstawać od ściany. Gdy płytka montażowa będzie wystawać poza tynk, lub jeśli „wpadnie” w ścianę, nie będzie możliwości przykręcenia do niej gniazda ssącego.

Brak kolanka bezpieczeństwa.

Kolanko 90° podejściowe montuje się za płytką montażową gniazda. Zabezpiecza ono przed zapchaniem się instalacji oraz przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów np. kredek, klocków.

Niesprawdzenie szczelności instalacji.

Aby upewnić się, ze instalacja centralnego odkurzaniajest prawidłowo zamontowana, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. W przypadku wykazania nieszczelności na tym etapie wykonawca będzie mógł szybko wprowadzić poprawki, bez rozkuwania posadzek i ścian.

Uszkodzenie lub brak przewodu elektrycznego.

Gdy przewód elektrycznyzostanie uszkodzony (np. podczas wieszania mebli) lub nie zostanie ułożony i nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, wówczas, można zastosować sterowanie radiowe. Odkurzacz będzie wówczas uruchamiany za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to jednak rzadko stosowane i drogie rozwiązanie, nie gwarantujące również pełnej funkcjonalności systemu. Dlatego przed wykończeniem ścian, warto zrobić dokumentację zdjęciową wszystkich przewodów elektrycznych w domu.

Umieszczenie gniazda wylotowego zbyt nisko.

Nie umieszcza się wyrzutni powietrza (gniazdo wylotowe z klapką) tuż przy gruncie, gdyż może ona zostać przykryta śniegiem, zastawiona sprzętem ogrodowym itp. i klapka nie otworzy się pod wpływem naporu powietrza. Brak możliwości odprowadzenia powietrza z jednostki może spowodować jej przegrzanie i uszkodzenie silnika.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-05-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Planowanie i projektowanie centralnego odkurzania

Na naszym rynku spotykamy coraz więcej marek i modeli odkurzaczy centralnych, różniących się między sobą zarówno właściwościami technicznymi, przeznaczeniem, jak i wyglądem. Przedstawione niżej zasady i uwagi są jednak uniwersalne i jednakowe dla wszystkich systemów centralnego odkurzania.
topowe produkty

Comfort System: systemy centralnego odkurzania Disan, Venton, Enke i Ergox

Comfort System już od 15 lat jest w Polsce wyłącznym importerem niezawodnych i nowoczesnych odkurzaczy centralnych światowych marek DISAN, VENTON oraz ENKE, sprzedawanych przez stale rosnącą sieć profesjonalnych, wyszkolonych przedstawicieli regionalnych.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x