Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Porównanie odkurzaczy centralnych i odkurzaczy tradycyjnych

Porównanie odkurzaczy centralnych i odkurzaczy tradycyjnych

Odkurzacz centralny i tradycyjny tak samo służą do sprzątania, a ich zasadnicze elementy składowe są podobne. Jednak dzieli je bardzo dużo, bo przy projektowaniu tych urządzeń priorytety są zupełnie inne.

Odkurzacz przenośny powinien być lekki, mały, cichy oraz skuteczny w filtrowaniu powietrza, bo trafia ono z powrotem do pomieszczenia.

Z kolei odkurzacz centralny może powyższych warunków w ogóle nie spełniać. Nie musi być lekki, bo wisi na ścianie i nikt go nie nosi. Dla urządzenia stacjonarnego wymiary też nie są sprawą zasadniczą. Hałasem w ogóle nie trzeba się przejmować, bo usłyszymy go tylko przy w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, a nie w sprzątanym pokoju. Jeśli zaś chodzi o dokładność filtracji, to w odkurzaczu centralnym ma ona na celu jedynie ochronę silnika urządzenia. Dokładność filtrów w ogóle nie wpływa zaś na jakość sprzątania.

Z tych względów nie można wprost porównywać parametrów odkurzaczy centralnych i przenośnych, np. ich mocy. To moc elektryczna pobierana z sieci i nie przekłada się wprost na siłę ssania i przepływ powietrza. W odkurzaczu przenośnym większość wytworzonego ciśnienia tłumią właśnie filtry. Ale z kolei bez nich sprzątanie nic by nie dało.

Odkurzacz centralny nie jest w domu niezbędny, ale za to bardzo użyteczny. Podobnie jak pralka – automatyczna lub zmywarka. Bez nich da się przecież żyć, tyle że mniej wygodnie.

Jest jednak pewna grupa osób, którym należy szczególnie polecić odkurzacz centralny. To ludzie uczuleni na kurz. W przypadku odkurzacza centralnego, raz wciągnięty kurz na pewno nie trafi znów do pomieszczenia.

Uwaga! Zaleca się ułożyć rury odkurzacza w momencie wykonywania pozostałych instalacji. Samą jednostkę centralną lepiej jednak założyć później, dopiero po wykończeniu domu. Dzięki temu gruz i pył z budowy jej nie uszkodzą.

Jarosław Antkiewicz
fot. Scanpol

aktualizacja: 2014-01-10

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Tylko ja naprawdę wolę przenosić (nie zawsze bo przewód też jest długi)odkurzacz przenośny niż się szarpać z ciężką i niewygodną rurą i dodatkowo obijać narożniki ścian. Pomyśl o zakupie pokrowca na wąż

k13

04 Mar 2014, 09:57

Cytat Tylko ja naprawdę wolę przenosić (nie zawsze bo przewód też jest długi)odkurzacz przenośny niż się szarpać z ciężką i niewygodną rurą i dodatkowo obijać narożniki ścian. u mnie najbardziej te narożniki sa ...

JacekBecz

10 Sty 2014, 13:25

Tylko ja naprawdę wolę przenosić (nie zawsze bo przewód też jest długi)odkurzacz przenośny niż się szarpać z ciężką i niewygodną rurą i dodatkowo obijać narożniki ścian.

Gość zielony25

09 Sty 2014, 07:26

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

3 powody instalacji centralnego odkurzacza

Poczytałem trochę o instalacji centralnego odkurzacza i ucieszyłem się, że jestem w stanie samodzielnie ją zainstalować. Ale najbardziej przekonałem się do jej zakupu ze względów zdrowotnych. Kolejnym argumentem za zamontowaniem tego typu odkurzacza była niska energochłonność jednostki centralnej. - mówi Marian, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2008 roku.

topowe produkty

Nowoczesne odkurzacze centralne marki Aspilusa

Centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto przemyśleć już na etapie układania instalacji. Jednak jaki odkurzacz centralny jest najlepszy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie Jednostka BEAM 700 TCE + akcesoria All in One z najbardziej zaawansowaną technologią wśród odkurzaczy centralnych charakteryzuje się dużą ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x