Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Odkurzacz centralny - zbędna automatyczna szufelka

Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką - mówi Ewa, Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje odkurzacz od 2007 r.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia z garażem 193 m2.

Instalacja: 4 gniazda (2 na parterze – w salonie i holu, 2 na poddaszu – w holu i sypialni), gniazdo w jednostce centralnej w garażu; szufelka automatyczna w kuchni.

Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m i zestaw z wężem 5 m do sprzątania garażu; rura teleskopowa z włącznikiem i regulacją siły ssania w rączce; szczotki – najpierw zestaw podstawowy, po roku dokupiony separator popiołu, a po 4 latach – szczotka do podłóg twardych.

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym z GORE-TEX; gwarancja 5 lat.

Jednostka centralna znajduje się w garażu, nad blatem (klamra zbiornika na wys. 140 cm, co nie jest wygodne) Właściciele używają węża o dł. 9 m i głównie szczotki do podłóg twardych

Decyzja: mąż jest alergikiem, ale to nie był jedyny powód zamontowania centralnego odkurzacza. Zależało nam na cichym i poręcznym sprzątaniu domu, bez ciągnięcia i przenoszenia całego urządzenia z akcesoriami między kondygnacjami. Podczas budowy, w 2006 r., zleciłam autoryzowanemu dystrybutorowi systemów odkurzania ułożenie rurociągu, a po roku od przeprowadzki dokupiłam u niego jednostkę centralną i osprzęt.

Wybierając wykonawcę i producenta, kierowaliśmy się z mężem marką, długim doświadczeniem wytwórcy, fachowym doradztwem, dostępnością do serwisu, długością gwarancji. Na przykład potrzebowaliśmy pomocy w prawidłowym zaprojektowaniu instalacji, a potem w dobraniu dla niej jednostki centralnej.

Gniazdo w salonie i wąż ssący Gniazda umieszczono 25 cm nad podłogą

Odkurzacz centralny - porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z systemu odkurzania centralnego. W części mieszkalnej posługujemy się tylko jednym wężem i kompletem szczotek, w garażu osobnym zestawem. Rura o dł. 9 m jest lekka, ale ociera narożniki i plącze się. Spowodowała zbicie wazonu, stojącego na posadzce. Oboje korzystamy z regulacji siły ssania w rączce, np. przy odpylaniu firan i zwiewnych serwet, jednak nie jesteśmy pewni, czy tej funkcji używa również pani sprzątająca. Kiedy po 4 latach zużyły się rolki w uniwersalnej szczotce i szorowała po podłodze, dokupiłam ją u dystrybutora i przeznaczyłam tylko do sprzątania dywanów. Jednocześnie nabyłam specjalną szczotkę do podłóg twardych, bo mamy posadzki z gresu i drewniany parkiet. Lepiej się nią sprząta!

  Szufelka automatyczna w kuchni używana jest sporadycznie
  Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, oddzielny wąż do garażu. Nie inwestowałam natomiast w gadżety typu: obrotowa miotełka do kurzu, pilot. Mamy kominek z płaszczem wodnym i po pierwszym czyszczeniu komina, mąż kupił separator popiołu. Regularnie używa go do sprzątania kominka i wyczystki komina. 

  Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki, więc dobrze się stało, że – chcąc oszczędzić na kosztach instalacji – nie zamontowaliśmy drugiej, np. w wiatrołapie. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką.

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Mąż jest zadowolony z samoczyszczącego worka odwróconego. Monter zalecił jego wymianę dopiero, kiedy złuszczy się fabryczny napis na jego powłoce. Do tej pory nie wymagał wymiany. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na kwartał. Wyrzutnia powietrza znajduje się w przyściennej drewutni. Zostawiliśmy przestrzeń dla wylatującego ciepłego powietrza. Cieszymy się, że przy okazji suszy drewno.
Do sprzątania kominka i wyczystki komina niezbędny jest separator popiołu Wąż (9 m) z akcesoriami przechowuje się na wieszakach i w koszyczkach, w kotłowni

Odkurzacz centralny - koszty I etapu:

 • 1300 zł. 

Odkurzacz centralny - koszty II etapu:

 • jednostka centralna 3600 zł, 
 • akcesoria 600 zł,
 • zestaw garażowy 400 zł, 
 • dokupiona szczotka do podłóg twardych 80 zł, 
 • wymiana zużytej szczotki uniwersalnej 120 zł, 
 • separator popiołu 240 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odkurzacz centralny idealny do sprzątania marmurowej posadzki

Syn polecił nam odkurzacz centralny, bo u siebie jest z niego zadowolony. Argumentował, że warto mieć ten efektywny i cichy system, by unowocześnić sprzątanie i już nie nosić odkurzacza po całym budynku. - mówią Krysia i Mietek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują odkurzacz od 2 lat.

topowe produkty

Odkurzacze centralne od Santech - nieprzerwanie od 25 lat

25 lat temu zamontowano w Polsce pierwszy odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Był to model Vacu-Maid P350 Split. Zasada jego działania pozostała niezmienna, system stał się popularny i jest dzisiaj instalowany w co drugim nowo budowanym domu. W ofercie Santech przybyło nowych produktów, dostępne są urządzenia wykorzystujące różne rozwiązania techniczne w zakresie budowy jednostek centralnych i ich przeznaczenia. Odkurzacze centralne można montować nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, apartamentach, a nawet w dużych hotelach.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x