Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić. Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej... - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2010 r.

Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu
Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia z garażem 205 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 4 szt. plus jedno w jednostce centralnej; zaślepione: 2 w sypialniach, w pokoju gościnnym, przy łazience, w garażu. 
 • Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce; pakiet akcesoriów rozszerzony o separator popiołu.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z cyklonem, filtrem elektrostatycznym i filtrem włosów; moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 7 lat.

Decyzja:odkurzacz centralny polecili mi znajomi. Zaprezentowali, że system jest cichy i ma lepsze parametry sprzątania, niż odkurzacz tradycyjny – czyli ma lepszy ciąg, szybciej się nim sprząta i nie ma przy tym kurzu. Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić.

Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej. Nie wiedziałem, że można mieć w instalacji szufelki automatyczne, czy kasety z krótkim wężem, albo gniazda na tarasie.

Minęły 3 lata od przeprowadzki, zanim zdołałem wygospodarować pieniądze na porządną jednostkę centralną. Etap II przeprowadziła już specjalistyczna firma, która dobrze dobrała jednostkę centralną. Dystrybutor zaproponował do wyboru 3 jednostki z różnymi parametrami. Wybrałem jednostkę, która dobrze separuje włosy i sierść zwierząt. Razem z żoną jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)
Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Radzę dobrze zaprojektować instalację i przestrzegam przed niefachowym wykonaniem instalacji odkurzacza. Zamiast krótkiego rurociągu o dł. najwyżej 40 m, mamy rurociąg 2,5 razy dłuższy! Szkoda wydanych pieniędzy na materiały i robociznę.

  Podczas wykańczania instalacji okazało się, że hydraulicy użyli rur, które mają inną średnicę, niż zazwyczaj stosowane. Trzeba było w niezaślepionych gniazdach zrobić plastikową redukcję i lekko podkuć tynki. To kolejne dodatkowe prace w nowiutkim domu i koszty. Człowiek uczy się na własnych błędach, więc w następnym domu już ich nie popełnimy.

  Etap II przebiegł bardzo fachowo i trwał 4 godziny. Małe rączki naszych dzieci zniszczyły klapki gniazda przy kuchni oraz w wyrzutni powietrza. Założyliśmy nowe, ale znowu były dla maluchów zbyt intrygujące, mimo naszych połajanek. Daliśmy spokój, bo lada chwila podrosną i zmądrzeją. Na szczęście drobne zabawki, wrzucane do gniazd, nie zatkały rurociągu. Odkurzacz centralny to instalacja bardzo frapująca dzieci!

 • Pierwsza wymiana worka była szokiem. Przy tradycyjnym odkurzaczu człowiek nie zdaje sobie sprawy, ile brudu produkuje w pomieszczeniach. Do zbiornika na śmieci wkładamy zwykły worek plastikowy (pozwala na to producent), żeby nie wdychać kurzu podczas wyrzucania śmieci. Wymieniamy go raz na kwartał. Raz w roku serwisant konserwuje jednostkę, odgrzybia ją i wymienia filtr.

 • Nie sprawdził się plastikowy wieszak do przechowywania węża. Chyba jest zaprojektowany na krótszy przewód. Po zawieszeniu, wąż zaczyna żyć własnym życiem i spada. Przechowujemy go zatem na podłodze w kotłowni, albo w pralni na poddaszu, czyli tam gdzie skończymy sprzątanie. Powinniśmy dokupić dodatkowy wąż do garażu. Mieliśmy problemy z włącznikiem w teleskopowej rączce. Po reklamacji znowu pracował, lub nie. Podobnie zachowuje się mechanizm blokady teleskopowej – zacina się.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • II etap z jednostką centralną i jej montażem, z akcesoriami 4470 zł. 
 • Filtr 20 zł. 
 • Przegląd odkurzacza z odgrzybieniem i dojazdem 250 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-17

Zdaniem naszych Czytelników

Też popieram poprzednika, nie ma z czego odgrzybiać. Może doczytaj sobie, tu masz poradnik http://centralne-odkurzacze.net/content/20-poradnik Widzę, że jesteś jeszcze początkujący w temacie odkurzacz.

Gość łukasz

20 Paź 2015, 21:23

Jakie odgrzybianie , przecież tam nie ma co odgrzybiać :)Mam także centralny odkurzacz jedyne wady to wymiana filtra min. raz do roku koszt ok. 100 zł!!!) oraz nie zawsze działąjący wyłącznik w wężu (dostaje się tam niestety kurz i zakleja styki-zła konstrukcja tego elementu i ...

Gość Kris

16 Paź 2015, 10:02

Co odgrzybiać w odkurzaczu centralnym? Czy wylot macie wsadzony do czerpni świeżego powietrza? Czy to nie jest paranoja? A przegląd odkurzacza to na czym polega? Sam sobie przeglądam.

Gość Grzybiarz

15 Paź 2015, 18:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odkurzacz centralny w dwukondygnacyjnym domu za 6000 zł

W praktyce instalacja z sześcioma gniazdami i jedną szufelką okazuje się optymalna. Każdy zakamarek domu można wygodnie sprzątnąć. Szufelka w kuchni przydaje się do szybkiego uprzątnięcia sypkich produktów. Nie zdarzyło się, żeby mechanizm uruchomił się od przypadkowego dotknięcia stopą, wręcz przeciwnie – niekiedy trzeba się schylić i dokładnie zamknąć mechanizm szufelki. Z tego powodu nie brakuje nam szufelki w wiatrołapie - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2010 r.

topowe produkty

Comfort System: systemy centralnego odkurzania Disan, Venton, Enke i Ergox

Comfort System już od 15 lat jest w Polsce wyłącznym importerem niezawodnych i nowoczesnych odkurzaczy centralnych światowych marek DISAN, VENTON oraz ENKE, sprzedawanych przez stale rosnącą sieć profesjonalnych, wyszkolonych przedstawicieli regionalnych.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x