Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Fachowiec nie potrafił prawidłowo zamontować jednostki centralnej odkurzacza!

Niestety, fachowiec nie miał doświadczenia w wyrobach tej firmy i nie potrafił prawidłowo zamontować modułowej jednostki. Widziałam, że pracuje dość średnio i dlatego ściągnęłam innego specjalistę, który zajmuje się tylko wyrobami tej konkretnej firmy. Jak zobaczył, co zrobił poprzednik, za głowę się złapał - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2007 r.

Fachowiec nie potrafił prawidłowo zamontować jednostki centralnej odkurzacza!

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 250 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 2 szt. (jedno w holu i jedno na poddaszu) oraz automatyczna szufelka w kuchni. 
 • Akcesoria – 1 wąż ssący o dł. 11 m; rura teleskopowa bez włącznika w rączce i regulacji siły ciągu, podstawowy pakiet dodatków.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z dwustopniową filtracją. Gwarancja 5 lat.

Decyzja: w moim domu odkurza się codziennie, ponieważ mieszkają z nami 2 psy i 2 koty. Odkurzacz centralny nadaje się do tego rewelacyjnie, szczególnie w wersji split, która ma filtr włosów i sierści.

Wystarczy zdjąć pokrywę, żeby dotrzeć do filtra separującego włosy, sierść zwierząt i większe śmieci Na parterze i poddaszu zaplanowano po jednym gnieździe
Wystarczy zdjąć pokrywę, żeby dotrzeć do filtra separującego włosy, sierść zwierząt i większe śmieci Na parterze i poddaszu zaplanowano po jednym gnieździe

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Wylot wyrzutni powietrza przez ścianę w garażu.
  Wylot wyrzutni powietrza przez ścianę w garażu
  Pierwszy i drugi etap instalacji odkurzania wykonał znajomy monter. To on ustalił przebieg rur, położenie gniazdek, a ja poprosiłam tylko o automatyczną szufelkę w kuchni. Pół roku po przeprowadzce znalazł dla nas jeszcze tańszą jednostkę centralną, ponieważ pochodziła z tzw. ekspozycji. Namawiał do jej kupna, mówiąc, że to dobry model w wyjątkowo przystępnej cenie. Rzeczywiście, zamiast 3500 zł – zapłaciłam aż 1500 zł mniej.

  Niestety, fachowiec nie miał doświadczenia w wyrobach tej firmy i nie potrafił prawidłowo zamontować modułowej jednostki. Widziałam, że pracuje dość średnio i dlatego ściągnęłam innego specjalistę, który zajmuje się tylko wyrobami tej konkretnej firmy. Jak zobaczył, co zrobił poprzednik, za głowę się złapał. Powiedział, że wszystko tu trzeba przerobić, przestawić, przewiesić, bo korpus jednostki znajduje się za wysoko.

  Faktycznie, znajdował się pod samym sufitem, obecnie dno zbiornika na śmieci wisi tylko 40 cm od podłogi w kotłowni. Wniosek – montaż powinien wykonywać akredytowany fachowiec danego producenta.

 • Manewrowanie wężem o dł. 11 m nie jest uciążliwe, ponieważ jest lekki i się nie plącze. Robię to już 9 lat i nadal tylko planuję kupić drugi wąż na poddasze. W rączce nie ma funkcji włączania, ani regulacji siły ciągu. Bardzo by się przydały, bo wąż jest długi, a dom duży, więc kiedy chcę na chwilę przerwać odkurzanie, muszę niekiedy biec daleko do gniazda.

  Kiedy połamała się uniwersalna szczotka, założyłam pasującą do węża uniwersalną szczotkę od odkurzacza wodnego, którego okazyjnie używam do dywanów i tapicerek, i dopóki się nie zniszczy, pewnie tak zostanie. Sygnałem do wytrzepania filtra włosów jest osłabienie siły ciągu. Nie jest to trudne, ani uciążliwe – robię to raz w miesiącu. Śmieci wyrzucam co 2 miesiące. Drugi filtr mąż czyści co pół roku.

  Szufelki automatycznej nie używam często. Najbardziej się przydaje podczas przyjacielskiego fryzjer party. Wtedy łatwo zmiatam do niej włosy. Tu znowu ukłon w stronę wersji split i filtra włosów! Do tej pory tylko raz się zdarzyło, że do rurociągu zassała się zapalniczka. Wezwałam serwisanta, który poradził sobie z tym problemem.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – 1500 zł, 
 • II etap – jednostka centralna 2000 zł; reszta osprzętu ok. 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Zdaniem naszych Czytelników

Odkurzacze modułowe - typu split, wymagają uwagi przy montażu, ale odwdzięczą się w przyszłości bezobsługową pracą i długą żywotnością. Instrukcja instalacji jednostki centralnej zawiera wskazówki montażowe - nie jest skomplikowana.

Gość aeroVac - odkurzacze typu Split

12 Sie 2016, 07:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac Firma TopVac, jako jedyna w Polsce, wprowadza nowatorskie rozwiązanie produkcji kanadyjskiej. Jest to dwuwarstwowa rura z zastosowaną wewnątrz ...
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...

Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus

Wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus. Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie - mówią Martyna i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2015 r.

topowe produkty

Odkurzacze centralne od Santech - nieprzerwanie od 25 lat

25 lat temu zamontowano w Polsce pierwszy odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Był to model Vacu-Maid P350 Split. Zasada jego działania pozostała niezmienna, system stał się popularny i jest dzisiaj instalowany w co drugim nowo budowanym domu. W ofercie Santech przybyło nowych produktów, dostępne są urządzenia wykorzystujące różne rozwiązania techniczne w zakresie budowy jednostek centralnych i ich przeznaczenia. Odkurzacze centralne można montować nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, apartamentach, a nawet w dużych hotelach.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x