Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Montaż centralnego odkurzania

Instalacje centralnego odkurzania powinny być wykonane z materiałów zapewniających małe opory przepływu i dużą szczelność.
Nie warto oszczędzać na liczbie gniazd ssących. Jeśli będzie ich za mało, będziemy musieli korzystać z dłuższego węża elastycznego, a komfort korzystania z węża pogarsza się wraz ze wzrostem jego długości. Liczba gniazd ssących nie ma wpływu na działanie systemu, nie oznacza także konieczności kupna większej jednostki centralnej.

Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralnąNajważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną
Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną, od tego bowiem w dużej mierze zależy sprawność całego systemu (fot. Husky)

Instalację można wykonać w dwóch etapach – najpierw, w trakcie budowy – zamontować rury i gniazda ssące wraz z instalacją elektryczną (ok. 1000 zł). Potem, w dowolnym momencie można dokupić jednostkę centralną i pozostały osprzęt: szczotki, separatory, etc. (min. 2000 zł). Sfinansowanie pierwszego etapu nie powinno być kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.

Warto sprawdzić, czy liczba i rozmieszczenie gniazd oraz zasięg węża są wystarczające, by posprzątać wszystkie pomieszczenia: łazienkę, garaż, piwnicę, strych, taras, kotłownię, schody itp. Sprzątanie ich za pomocą centralnego odkurzacza będzie dla nas dużym ułatwieniem.

Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu
Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu. Jednocześnie warto, żeby jego długość nie przekroczyła 9 m, bo dłuższy wąż będzie mniej wygodny w użytkowaniu (rys. aeroVac)

Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka
Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka (fot. aeroVac)
Jeżeli chcemy zasysać wodę, musimy zakupić separator wody, który podłącza się do gniazda ssącego. Z drugiej strony do separatora podłącza się wąż elastyczny odkurzacza. Woda zostaje w zbiorniku separatora, a do jednostki centralnej dociera jedynie powietrze z kurzem. Separatorów można używać do zbierania większej ilości suchych materiałów, takich jak popiół z kominka.

Jeżeli dom jest piętrowy, schody powinno się odkurzać, korzystając z gniazda zamontowanego na niższej kondygnacji.

Wężem ssącym o długości 7–9 m odkurzymy powierzchnię 50–80 m².

Należy dopilnować, aby wykonawca przed zabetonowaniem przewodów zrobił próbę ciśnieniową i elektryczną sprawdzającą szczelność instalacji.

Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych po próbie ciśnieniowej końcówki rur powinny zostać zamknięte specjalnymi płytkami lub oklejone szczelnie grubą taśmą montażową.

Należy unikać „fachowców”, którzy oferują ułożenie przewodów z rur kanalizacyjnych. Łączy się je za pomocą uszczelek, na których z czasem mogą pojawić się nieszczelności, a na ich wewnętrznej powierzchni może gromadzić się kurz.

Za każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°. Zabezpieczy to instalację przed wciągnięciem do niej większych przedmiotów np. kredek wrzuconych przez dzieciZa każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°

Monika Czeczotek
aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac Firma TopVac, jako jedyna w Polsce, wprowadza nowatorskie rozwiązanie produkcji kanadyjskiej. Jest to dwuwarstwowa rura z zastosowaną wewnątrz ...
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...

Przebieg instalacji centralnego odkurzania w remontowanym domu

Odpowiedź eksperta: System centralnego odkurzania jest coraz bardziej popularny zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużych obiektach komercyjnych. Pojawiły się również odkurzacze do zabudowy wnękowej, które powoli zdobywają uznanie w mieszkaniach i apartamentach w domach wielorodzinnych.

topowe produkty

Odkurzacze centralne od Santech - nieprzerwanie od 25 lat

25 lat temu zamontowano w Polsce pierwszy odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Był to model Vacu-Maid P350 Split. Zasada jego działania pozostała niezmienna, system stał się popularny i jest dzisiaj instalowany w co drugim nowo budowanym domu. W ofercie Santech przybyło nowych produktów, dostępne są urządzenia wykorzystujące różne rozwiązania techniczne w zakresie budowy jednostek centralnych i ich przeznaczenia. Odkurzacze centralne można montować nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, apartamentach, a nawet w dużych hotelach.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x