Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Sprzątanie z centralnym odkurzaczem

System centralnego odkurzania nie tylko czyni sprzątanie znacznie łatwiejszym i szybszym, lecz także pozwala wyeliminować groźne dla alergików roztocza i kurz. Dlatego warto już na etapie budowy domu rozpatrzeć jego instalację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że centralne odkurzanie obok np. instalacji alarmowej znacznie podnosi wartość naszego domu.

Sprzątanie  z centralnym odkurzaczem
 (fot. Beam)
Budowa systemu sprawia, że sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku.

Powietrze, którym oddychamy w odkurzanym pomieszczeniu jest więc wolne od zanieczyszczeń – nie tylko drobinek kurzu, ale także drobnoustrojów i roztoczy. Duża siła ssania urządzenia powoduje, że są one usuwane nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw.

Kompletne systemy centralnego odkurzania składają się z jednostki centralnej – serca systemu, instalacji – rur, kształtek i gniazd, elastycznego węża ssącego oraz akcesoriów. Jednostkę centralną z gniazdami ssącymi łączą rury z antystatycznego tworzywa.

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów. (fot. Enke)Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriówOdkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów

Do gniazd wkłada się elastyczny przewód – wąż ssący. Wymienne końcówki pozwalają odkurzyć każde miejsce w domu, zaś prędkość powietrza płynącego przez rury ssące dochodzi do 130 km/h, co pozwala wyeliminować osiadanie kurzu i roztoczy wewnątrz rur.

Centralne odkurzanie to obok klimatyzacji i instalacji alarmowej czynnik, który korzystnie wpływa na cenę domu, jeśli zdecydujemy się go sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto starannie zaplanować tę inwestycję, tak aby pracowała bezawaryjnie i zapewniała maksymalny komfort użytkowania.

Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Zaletą większości systemów obecnych na rynku jest możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje ułożenie rur w ścianach, drugi zaś zakup i montaż jednostki centralnej, węży ssących i akcesoriów. To pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych inwestora oraz postępów prac na budowie.

Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu
 Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu (rys. Beam)

Instalację podciśnieniową wykonuje się z rur PVC o średnicy dwóch cali. Powinny one być rozmieszczone po liniach prostych tak, aby zmniejszyć opór przepływającego powietrza. Nie wolno stosować rur kanalizacyjnych, ponieważ dają one dużo większe opory powietrza, co znacznie zmniejsza sprawność instalacji.

Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza
Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza. (fot. Enke)
Jednostka centralna składa się z silnika oraz separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Ze względu na budowę dzieli się je na dwuczęściowe i kompaktowe. W jednostkach dwuczęściowych silnik jest oddzielony od separatora i pojemnika na kurz.

To pozwala na umieszczenie silnika w pewnym dystansie od pomieszczeń mieszkalnych, a tym samym zredukować hałas. Natomiast jednostki kompaktowe ze względu na mniejsze rozmiary i jednoczęściową budowę mogą być umieszczane w pomieszczeniach gospodarczych o niewielkiej powierzchni.

Warto decydować się na zakup systemu w firmie, która oferuje również doradztwo techniczne i montaż, ponieważ moc jednostki centralnej i rozmieszczenie gniazd powinny być zaplanowane przez fachowca - także i dlatego, że rozbudowana instalacja może spowodować zmniejszenie siły ssania.

Dlatego też niekiedy okazuje się przydatny zakup jednostki centralnej o nieco większej mocy niż wymagana.

We wszystkich firmach oferujących systemy centralnego odkurzania bardzo okazale prezentują się zestawy akcesoriów o różnej funkcjonalności. Oprócz węży ssących w ich skład wchodzą końcówki do dywanów, mebli, szczelin między meblami, chromowane rury, wieszaki i uchwyty

Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie
 Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie (fot. Beam)

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Korzystam z odkurzacza i jestem z niego naprawdę zadowolony. Jest to innowacyjne rozwiązanie - rury bezolejowe, łączone bezklejowo, bez użycia jakichkolwiek taśm, a jedynie zespalanych ze sobą za pomocą specjalnych uszczelek. Elementy są więc idealnie spasowane ze sobą, zanieczyszczenia ...

Gość techniczny

08 Mar 2014, 22:13

Witam.Centralny sprawdzi sie doskonale i wytrzyma długo oraz będzie miał doskonała siłe ssania pod warunkiem że będzie to czysty cyklon. Oprócz tego że sprzedaję i montuje odkurzacze jestem także użytkownikiem. Mam w domu 2 owczarki Alzackie i TC480 od 5 lat. Hula az miło. Pod ...

Centralne odkurzanie

31 Sty 2013, 06:29

A jak wygląda sprawa w przypadku sierści psa? Czy odkurzacz centralny sprawdza się w takim przypadku? Znajomi zastanawiali się nad odkurzaczem centralnym. Mają dwa psy długowłose i zwykłe odkurzacze, nawet te najlepszych firm nie wytrzymują długo. Przy takim zwierzyńcu odkurzać ...

Grzegorz70

30 Sty 2013, 09:55

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac Firma TopVac wprowadziła na rynek nowe gniazdo HAH (Hide A Hose) oraz kasetę do gniazda HAH. Gniazdo zostało zmniejszone dokładnie o 38% ...
Odkurzacze centralne TECNO R-evolution
Odkurzacze centralne TECNO R-evolution TECNO R-evolution to zaawansowany technicznie odkurzacz centralny do domów jednorodzinnych, wykorzystujący innowacyjny system filtracji oparty ...
Promocja Husky lato 2017!
Promocja Husky lato 2017! Firma Topvac jako wyłączny importer odkurzaczy centralnych kanadyjskiego producenta Nuera Air prezentuje jednostki marki Duovac i Husky oraz ...
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze