Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Sprzątanie z centralnym odkurzaczem

System centralnego odkurzania nie tylko czyni sprzątanie znacznie łatwiejszym i szybszym, lecz także pozwala wyeliminować groźne dla alergików roztocza i kurz. Dlatego warto już na etapie budowy domu rozpatrzeć jego instalację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że centralne odkurzanie obok np. instalacji alarmowej znacznie podnosi wartość naszego domu.

Sprzątanie  z centralnym odkurzaczem
 (fot. Beam)
Budowa systemu sprawia, że sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku.

Powietrze, którym oddychamy w odkurzanym pomieszczeniu jest więc wolne od zanieczyszczeń – nie tylko drobinek kurzu, ale także drobnoustrojów i roztoczy. Duża siła ssania urządzenia powoduje, że są one usuwane nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw.

Kompletne systemy centralnego odkurzania składają się z jednostki centralnej – serca systemu, instalacji – rur, kształtek i gniazd, elastycznego węża ssącego oraz akcesoriów. Jednostkę centralną z gniazdami ssącymi łączą rury z antystatycznego tworzywa.

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów. (fot. Enke)Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriówOdkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów

Do gniazd wkłada się elastyczny przewód – wąż ssący. Wymienne końcówki pozwalają odkurzyć każde miejsce w domu, zaś prędkość powietrza płynącego przez rury ssące dochodzi do 130 km/h, co pozwala wyeliminować osiadanie kurzu i roztoczy wewnątrz rur.

Centralne odkurzanie to obok klimatyzacji i instalacji alarmowej czynnik, który korzystnie wpływa na cenę domu, jeśli zdecydujemy się go sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto starannie zaplanować tę inwestycję, tak aby pracowała bezawaryjnie i zapewniała maksymalny komfort użytkowania.

Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Zaletą większości systemów obecnych na rynku jest możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje ułożenie rur w ścianach, drugi zaś zakup i montaż jednostki centralnej, węży ssących i akcesoriów. To pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych inwestora oraz postępów prac na budowie.

Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu
 Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu (rys. Beam)

Instalację podciśnieniową wykonuje się z rur PVC o średnicy dwóch cali. Powinny one być rozmieszczone po liniach prostych tak, aby zmniejszyć opór przepływającego powietrza. Nie wolno stosować rur kanalizacyjnych, ponieważ dają one dużo większe opory powietrza, co znacznie zmniejsza sprawność instalacji.

Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza
Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza. (fot. Enke)
Jednostka centralna składa się z silnika oraz separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Ze względu na budowę dzieli się je na dwuczęściowe i kompaktowe. W jednostkach dwuczęściowych silnik jest oddzielony od separatora i pojemnika na kurz.

To pozwala na umieszczenie silnika w pewnym dystansie od pomieszczeń mieszkalnych, a tym samym zredukować hałas. Natomiast jednostki kompaktowe ze względu na mniejsze rozmiary i jednoczęściową budowę mogą być umieszczane w pomieszczeniach gospodarczych o niewielkiej powierzchni.

Warto decydować się na zakup systemu w firmie, która oferuje również doradztwo techniczne i montaż, ponieważ moc jednostki centralnej i rozmieszczenie gniazd powinny być zaplanowane przez fachowca - także i dlatego, że rozbudowana instalacja może spowodować zmniejszenie siły ssania.

Dlatego też niekiedy okazuje się przydatny zakup jednostki centralnej o nieco większej mocy niż wymagana.

We wszystkich firmach oferujących systemy centralnego odkurzania bardzo okazale prezentują się zestawy akcesoriów o różnej funkcjonalności. Oprócz węży ssących w ich skład wchodzą końcówki do dywanów, mebli, szczelin między meblami, chromowane rury, wieszaki i uchwyty

Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie
 Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie (fot. Beam)

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja Husky lato 2017!
Promocja Husky lato 2017! Firma Topvac jako wyłączny importer odkurzaczy centralnych kanadyjskiego producenta Nuera Air prezentuje jednostki marki Duovac i Husky oraz ...
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac Firma TopVac, jako jedyna w Polsce, wprowadza nowatorskie rozwiązanie produkcji kanadyjskiej. Jest to dwuwarstwowa rura z zastosowaną wewnątrz ...
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...

W jaki sposób działają jednostki centralne z separatorem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Niektóre odkurzacze centralne, zwane jednostkami wodnymi, posiadają system separacji wodnej.

topowe produkty

Nowoczesne odkurzacze centralne marki Aspilusa

Centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto przemyśleć już na etapie układania instalacji. Jednak jaki odkurzacz centralny jest najlepszy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze