Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Sprzątanie z centralnym odkurzaczem

System centralnego odkurzania nie tylko czyni sprzątanie znacznie łatwiejszym i szybszym, lecz także pozwala wyeliminować groźne dla alergików roztocza i kurz. Dlatego warto już na etapie budowy domu rozpatrzeć jego instalację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że centralne odkurzanie obok np. instalacji alarmowej znacznie podnosi wartość naszego domu.

Sprzątanie  z centralnym odkurzaczem
 (fot. Beam)
Budowa systemu sprawia, że sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku.

Powietrze, którym oddychamy w odkurzanym pomieszczeniu jest więc wolne od zanieczyszczeń – nie tylko drobinek kurzu, ale także drobnoustrojów i roztoczy. Duża siła ssania urządzenia powoduje, że są one usuwane nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw.

Kompletne systemy centralnego odkurzania składają się z jednostki centralnej – serca systemu, instalacji – rur, kształtek i gniazd, elastycznego węża ssącego oraz akcesoriów. Jednostkę centralną z gniazdami ssącymi łączą rury z antystatycznego tworzywa.

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów. (fot. Enke)Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriówOdkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej, rur umieszczonych w ścianach, gniazd ssących, węża i akcesoriów

Do gniazd wkłada się elastyczny przewód – wąż ssący. Wymienne końcówki pozwalają odkurzyć każde miejsce w domu, zaś prędkość powietrza płynącego przez rury ssące dochodzi do 130 km/h, co pozwala wyeliminować osiadanie kurzu i roztoczy wewnątrz rur.

Centralne odkurzanie to obok klimatyzacji i {anchor 23048}instalacji alarmowej czynnik, który korzystnie wpływa na cenę domu, jeśli zdecydujemy się go sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto starannie zaplanować tę inwestycję, tak aby pracowała bezawaryjnie i zapewniała maksymalny komfort użytkowania.

Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Zaletą większości systemów obecnych na rynku jest możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje ułożenie rur w ścianach, drugi zaś zakup i montaż {anchor 23049}jednostki centralnej, węży ssących i akcesoriów. To pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych inwestora oraz postępów prac na budowie.

Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu
 Warto dobrze rozplanować miejsca montażu gniazd ssących, dzięki temu będziemy w pełni wykorzystywać zalety systemu (rys. Beam)

Instalację podciśnieniową wykonuje się z rur PVC o średnicy dwóch cali. Powinny one być rozmieszczone po liniach prostych tak, aby zmniejszyć opór przepływającego powietrza. Nie wolno stosować {anchor 23050}rur kanalizacyjnych, ponieważ dają one dużo większe opory powietrza, co znacznie zmniejsza sprawność instalacji.

Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza
Szufelka automatyczna pozwala wymieść śmieci z podłogi kuchennej wprost do odkurzacza. (fot. Enke)
Jednostka centralna składa się z silnika oraz separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Ze względu na budowę dzieli się je na dwuczęściowe i kompaktowe. W jednostkach dwuczęściowych silnik jest oddzielony od separatora i pojemnika na kurz.

To pozwala na umieszczenie silnika w pewnym dystansie od pomieszczeń mieszkalnych, a tym samym zredukować hałas. Natomiast jednostki kompaktowe ze względu na mniejsze rozmiary i jednoczęściową budowę mogą być umieszczane w pomieszczeniach gospodarczych o niewielkiej powierzchni.

Warto decydować się na zakup systemu w firmie, która oferuje również doradztwo techniczne i montaż, ponieważ moc jednostki centralnej i rozmieszczenie gniazd powinny być zaplanowane przez fachowca - także i dlatego, że rozbudowana instalacja może spowodować zmniejszenie siły ssania.

Dlatego też niekiedy okazuje się przydatny zakup jednostki centralnej o nieco większej mocy niż wymagana.

We wszystkich firmach oferujących systemy centralnego odkurzania bardzo okazale prezentują się zestawy akcesoriów o różnej funkcjonalności. Oprócz węży ssących w ich skład wchodzą końcówki do dywanów, mebli, szczelin między meblami, chromowane rury, wieszaki i uchwyty

Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie
 Do węża ssawnego można dokupić końcówki ułatwiające sprzątanie (fot. Beam)

 

Redakcja BD

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_miekk_sal21.php"}

aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Korzystam z odkurzacza i jestem z niego naprawdę zadowolony. Jest to innowacyjne rozwiązanie - rury bezolejowe, łączone bezklejowo, bez użycia jakichkolwiek taśm, a jedynie zespalanych ze sobą za pomocą specjalnych uszczelek. Elementy są więc idealnie spasowane ze sobą, zanieczyszczenia ...

Gość: techniczny

08 Mar 2014, 22:13

Witam.Centralny sprawdzi sie doskonale i wytrzyma długo oraz będzie miał doskonała siłe ssania pod warunkiem że będzie to czysty cyklon. Oprócz tego że sprzedaję i montuje odkurzacze jestem także użytkownikiem. Mam w domu 2 owczarki Alzackie i TC480 od 5 lat. Hula az miło. Pod ...

bezkurzu.pl - Centralne odkurzan

31 Sty 2013, 06:29

A jak wygląda sprawa w przypadku sierści psa? Czy odkurzacz centralny sprawdza się w takim przypadku? Znajomi zastanawiali się nad odkurzaczem centralnym. Mają dwa psy długowłose i zwykłe odkurzacze, nawet te najlepszych firm nie wytrzymują długo. Przy takim zwierzyńcu odkurzać ...

Grzegorz70

30 Sty 2013, 09:55

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jaki sposób działają jednostki centralne z separatorem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Niektóre odkurzacze centralne, zwane jednostkami wodnymi, posiadają system separacji wodnej.

topowe produkty

Odkurzacze centralne od Santech - nieprzerwanie od 25 lat

25 lat temu zamontowano w Polsce pierwszy odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Był to model Vacu-Maid P350 Split. Zasada jego działania pozostała niezmienna, system stał się popularny i jest dzisiaj instalowany w co drugim nowo budowanym domu. W ofercie Santech przybyło nowych produktów, dostępne są urządzenia wykorzystujące różne rozwiązania techniczne w zakresie budowy jednostek centralnych i ich przeznaczenia. Odkurzacze centralne można montować nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, apartamentach, a nawet w dużych hotelach.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie Jednostka BEAM 700 TCE + akcesoria All in One z najbardziej zaawansowaną technologią wśród odkurzaczy centralnych charakteryzuje się dużą ...
Odkurzacz centralny IZZY 500 w ofercie Ecomax
Odkurzacz centralny IZZY 500 w ofercie Ecomax IZZY 500 to jednostka wyposażona w absolutnie najwyższej jakości wolno obrotowy silnik Domel z dwustopniową turbiną o bardzo dużej mocy ssania.
Centralny odkurzacz DF2A312 Automatik z podwójną mocą
Centralny odkurzacz DF2A312 Automatik z podwójną mocą DrainVac proponuje jednostkę centralną DF2A312, która pozwala na podwojenie mocy poprzez dołączenie Bostera TETE05.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe