Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / ABC

Fakty i mity centralnego odkurzacza

 • W instalacji odkurzacza centralnego gromadzą się roztocza i inne mikroorganizmy.
Nieprawda. Prędkość przepływu powietrza w rurach przekracza 100 km/h. Siła porywania jest tak duża, że żadne zanieczyszczenia nie są w stanie osiąść na ściankach przewodów instalacyjnych.
 • Cofanie się zanieczyszczeń do domu.
Nieprawda. Zanieczyszczenia nie mogą cofać się do domu, gdyż po wyłączeniu odkurzacza w instalacji nie powstaje podciśnienie.
 • Znane są przypadki skażenia instalacji klimatyzacyjnej lub wentylacyjnej. Czy możliwa jest podobna sytuacja w instalacji odkurzania centralnego?
Nie, nie ma takiej możliwości. Są to zupełnie inne instalacje, inne są źródła ich zanieczyszczeń i inny kontakt z powietrzem wewnętrznym. Instalacja klimatyzacyjna i wentylacyjna dostarczają do pomieszczeń powietrze, którym potem oddychamy. Instalacja odkurzacza jedynie wciąga powietrze wraz z zanieczyszczeniami i wydmuchuje je na zewnątrz. Nie może zatem stwarzać takiego zagrożenia.

Katarzyna Sendal
aktualizacja: 2009-01-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac Firma TopVac, jako jedyna w Polsce, wprowadza nowatorskie rozwiązanie produkcji kanadyjskiej. Jest to dwuwarstwowa rura z zastosowaną wewnątrz ...
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...

Odkurzacz centralny - dom bez kurzu

Odkurzacz centralny to dobry pomysł zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że w domu o powierzchni 150-200 m² powstaje rocznie ok. 20 kg kurzu, siedliska niebezpiecznych dla alergika roztoczy. Dobry odkurzacz jest więc niezbędny, powinien nie tylko zbierać brud i kurz z każdej powierzchni, ale skutecznie przefiltrowywać wyrzucane powietrze.
topowe produkty

Odkurzacze centralne od Santech - nieprzerwanie od 25 lat

25 lat temu zamontowano w Polsce pierwszy odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Był to model Vacu-Maid P350 Split. Zasada jego działania pozostała niezmienna, system stał się popularny i jest dzisiaj instalowany w co drugim nowo budowanym domu. W ofercie Santech przybyło nowych produktów, dostępne są urządzenia wykorzystujące różne rozwiązania techniczne w zakresie budowy jednostek centralnych i ich przeznaczenia. Odkurzacze centralne można montować nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, apartamentach, a nawet w dużych hotelach.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze