Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / ABC

Fakty i mity centralnego odkurzacza

  • W instalacji odkurzacza centralnego gromadzą się roztocza i inne mikroorganizmy.
Nieprawda. Prędkość przepływu powietrza w rurach przekracza 100 km/h. Siła porywania jest tak duża, że żadne zanieczyszczenia nie są w stanie osiąść na ściankach przewodów instalacyjnych.
  • Cofanie się zanieczyszczeń do domu.
Nieprawda. Zanieczyszczenia nie mogą cofać się do domu, gdyż po wyłączeniu odkurzacza w instalacji nie powstaje podciśnienie.
  • Znane są przypadki skażenia instalacji klimatyzacyjnej lub wentylacyjnej. Czy możliwa jest podobna sytuacja w instalacji odkurzania centralnego?
Nie, nie ma takiej możliwości. Są to zupełnie inne instalacje, inne są źródła ich zanieczyszczeń i inny kontakt z powietrzem wewnętrznym. Instalacja klimatyzacyjna i wentylacyjna dostarczają do pomieszczeń powietrze, którym potem oddychamy. Instalacja odkurzacza jedynie wciąga powietrze wraz z zanieczyszczeniami i wydmuchuje je na zewnątrz. Nie może zatem stwarzać takiego zagrożenia.

Katarzyna Sendal
aktualizacja: 2009-01-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac
Antystatyczna rura instalacyjna - nowość firmy TopVac Firma TopVac, jako jedyna w Polsce, wprowadza nowatorskie rozwiązanie produkcji kanadyjskiej. Jest to dwuwarstwowa rura z zastosowaną wewnątrz ...
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance
Nowe jednostki centralne BEAM Alliance Nowe jednostki centralne BEAM Alliance to produkt najwyższej jakości wśród odkurzaczy centralnych. 60-letnie doświadczenie zaowocowało ...
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi
Odkurzacz centralny Enke z modułem Wi-Fi Budowa inteligentnych domów staje się coraz popularniejsza w Polsce. Enke, producent odkurzaczy centralnych, również postanowił zadbać ...

Odkurzacz centralny - dom bez kurzu

Odkurzacz centralny to dobry pomysł zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że w domu o powierzchni 150-200 m² powstaje rocznie ok. 20 kg kurzu, siedliska niebezpiecznych dla alergika roztoczy. Dobry odkurzacz jest więc niezbędny, powinien nie tylko zbierać brud i kurz z każdej powierzchni, ale skutecznie przefiltrowywać wyrzucane powietrze.
topowe produkty

Comfort System: systemy centralnego odkurzania Disan, Venton, Enke i Ergox

Comfort System już od 15 lat jest w Polsce wyłącznym importerem niezawodnych i nowoczesnych odkurzaczy centralnych światowych marek DISAN, VENTON oraz ENKE, sprzedawanych przez stale rosnącą sieć profesjonalnych, wyszkolonych przedstawicieli regionalnych.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x