Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / ABC

Jak dbać o system centralnego odkurzania?

Jednostka centralna wymaga wyrzucania 3–4 razy w roku śmieci zebranych w pojemniku na kurz, ale wynika to raczej z wymogów higienicznych niż z obawy o przepełnienie zbiornika (niektóre jednostki mają specjalne szczeliny dekompresyjne, które pozwalają włożyć do zbiornika na kurz zwykłą jednorazową torbę foliową.

Torbę wyrzuca się razem z zebranym w niej kurzem, a więc nie rozpyla go wokół śmietnika). W odkurzaczach split należy wyrzucić również włosy z separatora włosów, a w urządzeniach kompaktowych – sprawdzić stopień zabrudzenia filtrów; jeżeli urządzenie jest z workiem odwróconym, trzeba wytrzepać worek.

Nie należy zasysać odkurzaczem popiołu z kominka ani ostrych przedmiotów (np. odpadów budowlanych), gdyż może to spowodować zatarcie silnika i przyczynić się do porysowania wewnętrznych powierzchni rur instalacyjnych, co będzie sprzyjać osiadaniu w nich zanieczyszczeń. Popiół czy gruz można jednak sprzątać odkurzaczem centralnym za pośrednictwem separatora popiołu. Oddzieli on od powietrza najdrobniejsze zanieczyszczenia, zanim dostaną się do instalacji.

Do sprzątania na mokro potrzebny jest separator, który oddzieli wodę od powietrza, zanim zostanie ono zassane do instalacji.

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2010-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jaki sposób działają jednostki centralne z separatorem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Niektóre odkurzacze centralne, zwane jednostkami wodnymi, posiadają system separacji wodnej.

topowe produkty

Nowoczesne odkurzacze centralne marki Aspilusa

Centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto przemyśleć już na etapie układania instalacji. Jednak jaki odkurzacz centralny jest najlepszy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe odkurzacze centralne Sistemair
Nowe odkurzacze centralne Sistemair Nowe domy coraz częściej spinane są systemami sieci inteligentnych integrujących kolejne elementy wyposażenia w jednym centralnym sterowniku ...
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie
Odkurzacz BEAM 700 TCE z akcesoriami w promocyjnej cenie Jednostka BEAM 700 TCE + akcesoria All in One z najbardziej zaawansowaną technologią wśród odkurzaczy centralnych charakteryzuje się dużą ...
Odkurzacz centralny IZZY 500 w ofercie Ecomax
Odkurzacz centralny IZZY 500 w ofercie Ecomax IZZY 500 to jednostka wyposażona w absolutnie najwyższej jakości wolno obrotowy silnik Domel z dwustopniową turbiną o bardzo dużej mocy ssania.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x