Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Farby - zakup kontrolowany

Poszukiwane: farby do salonu z kuchnią o powierzchni 40 m2 (8x5 m), z drzwiami balkonowymi na krótszej ścianie (3x2,1 m), przejściem do holu (3x2,5 m) i dwoma oknami (2x1,8 m), sypialni o powierzchni (6x5 m) z oknem (2x2,3 m) i łazienki (3x4 m) Wysokość pomieszczeń to 2,5 m. Kolor sufitu ma zostać jasny, ale nie biały. Na ściany do salonu i kuchni Kasia i Paweł szukają koloru pomarańczowego, a do sypialni w odcieniu żółci.


Kasia nalegała, żeby część kuchenną pomalować farbą o specjalnym przeznaczeniu do pomieszczeń mokrych. Poprzednio ściany pokryte były zwyczajną farbą i trochę zachlapały się tłuszczem. Dlatego Paweł uznał, że do salonu kupią farbę emulsyjną a do kuchni specjalną emulsję do kuchni i łazienek. Zdecydowali się na produkty dobrych firm, tylko dlatego, że jest większa szansa na zgodność koloru w puszce z kolorami na wzornikach - mówi Paweł, który od kilku lat sam maluje ściany.

Liczymy ściany

Najpierw ustalają jaka jest powierzchnia do pomalowania . Od ilości metrów kwadratowych ścian, odejmujemy wielkość otworów. Sufit uwzględniamy w całości. Paweł przewidział farbę do dwukrotnego malowania, więc wielkość powierzchni trzeba pomnożyć razy dwa. Wychodzi na to, że aby pomalować 19,5 m2 ścian w salonie, będziemy potrzebować farby na 39 m2, a do 40 m2 sufitu – na 80 m2.

Powierzchnia ściany do pomalowania kuchni wynosi 10 m2, więc farby potrzeba będzie na 20 m2. Na 50,4 m2 ścian sypialni potrzeba będzie farby na 100,8 m2, a na sufit farby na 60 m2 (dwie warstwy). Powierzchnia sufitu w łazience wynosi 12 m2. Ściany są gładkie, mają dopiero kilka lat, więc wystarczy jedna warstwa gruntu, czyli 177,4 m2 gruntu (sufity 82 m2 i ściany 95 m2).

W poszukiwaniu zachodzącego słońca

W dużym, podwarszawskim sklepie, porównujemy kolory czterech znanych firm produkujących farby. Sprzedawcy nie mogą się popisać fachowym doradztwem, ponieważ wiadomo, że farba ma być emulsyjna, a wybór dotyczy jedynie koloru. Ceny i wydajność farb nie różnią się specjalnie, więc to też nie jest znaczącym kryterium. Ocenę kolorów utrudnia sztuczne oświetlenie.

Wszystkie gotowe odcienie pomarańczowego wydają się za jaskrawe do salonu z dużymi oknami – podczas słonecznego dnia ściany mogą „świecić”. Paweł wstępnie decyduje się na dwa kolory firmy – „Tropikalna pomarańcza” i „Szczypta papryki”. Dla Kasi drugi kolor wyglądający jak czerwona papryka w proszku jest za ciemny. Duluxa wybierają ze względu na testery koloru – za 5 zł można kupić niewielką buteleczkę farby z pędzelkiem, aby pomalować fragment ściany i sprawdzić jak w domu wygląda dany odcień.

Zabierają ze sobą też niewielkie wzorniki z farbami z mieszalnika, wprawdzie ich koszt byłby o ok. 150 zł większy, ale kolory są najbardziej zbliżone do wymarzonej barwy. Paweł upiera się, aby kolor beżowy na sufit wybrać z oferty tej samej firmy – decydują się na „Jasny beż”. Do pomalowania sypialni wybierają ciepłą i jasną farbę akrylową „Piasek pustyni”, a na sufit białą. Tą samą farbą pomalują sufit w łazience.

Testy na pomarańcz

W domu malują testerami kawałki ściany ok. 30x30 cm na ścianie nasłonecznionej i w najciemniejszym miejscu. Zarówno w słońcu, jak i w cieniu lepiej wygląda „Szczypta papryki”. Kasia przykłada paski z kolorami mieszalnika, ale trudno coś zdecydować widząc papierek wielkości 2x3 cm. Paweł przekonuje, że kolory gotowe będą jeszcze długo w ofercie i łatwo je dokupić, podczas kiedy z mieszalnikiem jest taki problem, że nawet ten sam kolor, przy dokupowaniu ma nieco inny odcień.

Co do koloru sypialni nie mają wątpliwości. Po dwóch dniach oglądania kolorowych „plam” jadą kupować farby. Puszka Duluxa ma wydajność do 14 m2 z litra. Trzeba jednak pamiętać, że producenci podają wydajność „do”, czyli największą wartość, przy najlepszych warunkach – ścianie równej, dokładnie zagruntowanej, pomalowanej dobrym wałkiem. Na pomalowanie 39 m2 (dwie warstwy) ścian salonu potrzeba 39 m2 podzielić na 14 m2, czyli wychodzi 2,8 l farby. Do wyboru mamy 5 l i 2,5 litrowe puszki.

Kupują więc 5 litrów farby, co daje duży zapas farby na przyszłość, jeśli będą musieli coś pomalować. Do pomalowania sufitu potrzeba: 80 m2 podzielić na 14 m2, czyli 5,7 l. Trzeba kupić 7,5 litra w puszkach 5 i 2,5 l. Do pomalowania ścian w kuchni kupili 2,5 litrowe farby Dulux Kuchnia i Łazienka w kolorze „Ognisty imbir”. Do pomalowania sypialni trzeba będzie kupić 7,2 l farby „Piasek pustyni”, a więc dwie puszki – 5 i 2,5 l. Do pomalowania sufitów w sypialni i łazience wystarczy 5 litrów białej farby.

Paweł dokupuje grunt: 177,4 m2 podzielić na 15 (wydajność z litra), czyli 11,8 l – potrzebne są dwa opakowania po 5 l i 2 opakowania po 1 l. Do tego kupuje dobry pędzel (wielkości dłoni), wałek z kuwetą do nalewania farby, folię do zabezpieczenia okien, świateł i mebli kuchennych, podłogi, taśmę do ścian 4x50 m, żeby precyzyjne oddzielić miejsce łączenia ścian z sufitem i oknami, gąbkę malarską. Za zakupy płacimy 482 zł.

Jak z katalogu

Rano Paweł myje ściany – spryskuje je wodą ze zraszacza do kwiatów, a potem zmywa gąbką. Po południu gruntuje całą powierzchnię ścian i sufitu. Następnego dnia malują z Kasią pierwszą warstwę. Trzeciego nakładają drugą. Paprykowy wygląda na nieco ciemniejszy niż na wzorniku, ale to dlatego, że mocny kolor na dużej powierzchni zawsze wydaje się intensywniejszy.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Farby

aktualizacja: 2013-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe centra dekoracji wnętrz i fasad Lakma w Opolu i Gdyni
Nowe centra dekoracji wnętrz i fasad Lakma w Opolu i Gdyni Producent chemii budowlanej Lakma SAT przeprowadził gruntowną metamorfozę swoich obiektów sprzedażowych. Od maja br. Centra w Opolu i Gdyni ...
Klej żelowy ATLAS ULTRA GEOFLEX S1
Klej żelowy ATLAS ULTRA GEOFLEX S1 Wyjątkowe właściwości i niemal nieograniczone zastosowania to najważniejsze, ale nie jedyne cechy produktów wykorzystujących innowacyjną ...
Farba o efekcie rdzy - nowość od Francesco Guardi Collezione
Farba o efekcie rdzy - nowość od Francesco Guardi Collezione Najnowsza propozycja marki Francesco Guardi Collezione to farba, która imituje "zardzewiałe" powierzchnie. Uzyskany efekt idealnie wpisuje ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze