Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Masy samopoziomujące

Niemal wszystkie układane obecnie posadzki - panele, wykładziny i płytki ceramiczne na zaprawie cienkowarstwowej - potrzebują idealnie równego i wytrzymałego podłoża. Takie wymagania można spełnić stosując masy (zaprawy) samopoziomujące, nazywane także samorozlewnymi, wyrównującymi lub niwelującymi.

Odpowiednio przygotowana zaprawa sama się rozlewa - stąd jej nazwa - umożliwiając uzyskanie warstwy grubości od 1 do 10 mm. Masy samopoziomujące jeśli są naprawdę cienkie, prawie nie podnoszą poziomu posadzki, przydają się więc zwłaszcza podczas remontu. Kilkumilimetrowa warstwa wygładzająca nie tylko wyrównuje podłoże, ale także je wzmacnia, a ponadto zmniejsza zużycie kleju do mocowania płytek czy wykładzin.

Cztery razy P

  • Podłoga. To konstrukcja, która przenosi obciążenia użytkowe i chroni przed rozprzestrzenianiem się hałasów, czasem też przed ucieczką ciepła (podłoga na gruncie).

  • Podłoże. To każda warstwa, na której układa się następną.

  • Podkład. To warstwa, na której układa się posadzkę. Podkład można wyrównać masą samopoziomującą.

  • Posadzka. To ostatnia warstwa będąca wykończeniem podłogi.

Jaka zaprawa

Samopoziomujący podkład podłogowy
 (fot. maxit)
Masa samopoziomująca SAM 150
 (fot. Atlas)
Do przygotowania zaprawy potrzebna jest woda oraz gotowa, sucha mieszanka, którą kupuje się najczęściej w 25-kilogramowych workach.

Wybór zaprawy samopoziomujące zależy od miejsca, w którym się ją układa oraz od rodzaju posadzki – inna będzie w mokrym pomieszczeniu (np. w kuchni czy łazience), a inna na zewnątrz domu (na przykład na tarasie). Nie każda też zaprawa nadaje się pod płytki ceramiczne.

Zaprawy cementowe

Zaprawy cementowe są odporne na zawilgocenie i wytrzymałe. Umożliwiają układanie posadzki po 7-28 dniach; jeśli są szybkowiążące (szybko twardnieją) - po upływie 2-3 dni.

Warstwy cementowe bez specjalnych dodatków, np. emulsji uelastyczniającej, są wrażliwe na działanie podwyższonej temperatury (mogą pękać i kruszyć się pod jej wpływem), przez co rezygnuje się z nich w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Zaprawy cementowe można stosować wewnątrz domu, a jeśli są mrozoodporne – również na zewnątrz.

Zaprawy gipsowe 

Mają dobre właściwości mechaniczne i są odporne na działanie podwyższonej temperatury, dlatego nadają się na ogrzewanie podłogowe. Wiążą szybciej niż zwykłe zaprawy cementowe – można przyjąć, że warstwa grubości jednego centymetra osiąga pełną wytrzymałość po siedmiu dniach.

Zapraw gipsowych nie należy stosować w pomieszczeniach wilgotnych ani na zewnątrz budynku. Ze względu na korozyjne działanie gipsu na stal wszystkie elementy stalowe, które będą miały bezpośredni kontakt z taką wylewką, należy odpowiednio zabezpieczyć.

Podłoże pod wylewkę

Podłoże, na którym będzie ułożona zaprawa samopoziomująca, powinno być odpowiednio wytrzymałe, szorstkie, suche i czyste - zapraw nie należy układać na podłożu, które się kruszy, ugina albo jest zatłuszczone, gładkie lub wilgotne. Ewentualne ubytki trzeba wypełnić specjalną zaprawą do napraw, masy samopoziomujące nie służą bowiem do niwelowania dużych nierówności. Na koniec z podłoża trzeba usunąć kurz i pył.

Przed ułożeniem warstwy masy samopoziomującej podłoże trzeba zagruntować preparatem wyrównującym jego chłonność i zwiększającym przyczepność nowej warstwy. Gruntowanie zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu zaprawy (uniemożliwia raptowne odciąganie z niej wody), a także ułatwia je poziomowanie (zaprawa lepiej się rozpływa).

Wylewanie masy, czyli układanie zaprawy

Wylewanie masy
 (fot. Henkel)

Zaprawa przygotowana do wylania powinna mieć ciekłą konsystencję, sucha mieszanka masy samopoziomującej wymaga więc połączenia ze ściśle określoną porcją wody (odpowiednia proporcja składników jest podana przez producenta na opakowaniu).

Nie można jednak dodać jej zbyt dużo, bo warstwa wyrównująca podłoże będzie miała obniżoną wytrzymałość, łatwo więc może popękać.

Gotową zaprawę wylewa się, np. z wiadra, wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Jeżeli wyrównywana powierzchnia jest duża (np. w całym domu), zaprawę można przygotować i wylewać za pomocą agregatu.

Rozprowadzanie masy
 (fot. maxit)

Wylaną zaprawę rozprowadza się długą metalową pacą lub specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi.

Kontrolowanie jej grubości i poziomu ułatwiają zaznaczone wcześniej na ścianach punkty wysokościowe. Warstwa wylewki nie może być cieńsza od minimalnej ani grubsza od maksymalnej podanej przez producenta na opakowaniu.

Uwaga! Z wylewki samopoziomującej nie da się uformować spadku, np. w kierunku wpustu podłogowego w pralni.

Podczas mieszania zaprawy samopoziomującej dostaje się do niej powietrze, zbyt szybkie mieszanie może nawet spowodować jej spienienie. W ułożonej masie pęcherzyki powietrza unoszą się ku górze.

Jeśli zostaną w twardniejącej zaprawie, warstwa pod posadzką okaże się mało wytrzymała. Wylewki samopoziomujące trzeba więc odpowietrzać, przeciągając po ich powierzchni wałkiem kolczastym lub wałkiem siatkowym.

Świeżo wykonana wylewka nie może być narażona na działanie promieni słonecznych ani na przeciągi, gdyż mogłoby to powodować zbyt szybkie wysychanie i pękanie.

 

Bożena Modzelewska

aktualizacja: 2009-09-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Mineralne masy do hydroizolacji

Uszczelniające tynki i zaprawy są dużo łatwiejsze w stosowaniu niż folie oraz membrany hydroizolacyjne. Tworzą wodoszczelne powłoki, które dodatkowo wypełniają wszelkie nierówności izolowanych elementów i nadają się do uszczelniania powierzchni o nieregularnych kształtach.
topowe produkty

Zaczaruj wnętrze swojego domu farbami Primacol Decorative

Wprowadzasz się do nowego mieszkania i zastanawiasz się, w jaki sposób je zaaranżować, aby zyskało niepowtarzalny klimat? Jesteś w trakcie remontu i masz dość nudnych ścian w nieciekawych kolorach? Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie farb dekoracyjnych marki Primacol Decorative, które w ciekawy i oryginalny sposób ożywią każdą przestrzeń, bez względu na to czy jest to nowoczesne mieszkanie, dom w stylu klasycznym, czy wnętrze urządzone w klimacie skandynawskim.
Najbardziej znane marki
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Farby wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
StarSystem Resolution - ekstracienka izolacja cieplna
StarSystem Resolution - ekstracienka izolacja cieplna StarSystem Resolution to najwydajniejszy system ociepleń firmy Baumit dedykowany budynkom wymagającym najbardziej efektywnej termoizolacji ...
Farba, która dba o Ciebie w nowej kampanii reklamowej MAGNAT
Farba, która dba o Ciebie w nowej kampanii reklamowej MAGNAT Dotychczas to my dbaliśmy o ściany wybierając do ich malowania produkty o trwałym kolorze, charakteryzujące się plamoodpornością. Teraz ...
Farby MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA zapewniają redukcję poziomu szkodliwego formaldehydu nawet o 98%
Farby MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA zapewniają redukcję poziomu szkodliwego formaldehydu nawet o 98% Innowacyjna receptura farby MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA zapewnia redukcję poziomu szkodliwego formaldehydu (nawet o 98%*) mogącego występować ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x