Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Jak samodzielnie malować wnętrze?

Samodzielne malowanie nie powinno sprawić większych kłopotów, o ile dobrze się do niego przygotujemy. Przed przystąpieniem do prac musimy ustalić, ile farby będziemy potrzebowali. W tym celu należy zapoznać się z informacją o wydajności, podaną przez producenta powłoki. Aby uniknąć sytuacji, w której w czasie malowania zabraknie farby, warto kupić ją z niewielkim zapasem.

Jak samodzielnie malować wnętrze?

Jak i kiedy malować wnętrze?

 • Optymalna temperatura do malowania wnętrz to 15–20°C, zaś wilgotność powietrza ok. 80%. W takich warunkach farba nie wysycha za szybko, co pozwala na równomierne jej nakładanie i ewentualne poprawki.

 • Przed rozpoczęciem prac, zgromadźmy niezbędne narzędzia – pędzle, wałki, korytka na farbę, folię do zabezpieczenia mebli i podłogi, taśmę malarską itd.

 • Surowe ściany pomalujmy preparatem gruntującym, który zwiąże luźno przylegające cząsteczki podłoża, uszczelni powierzchnię i wyrówna jej chłonność. Zapewni to lepszą przyczepność farby, zwiększy siłę krycia oraz wydajność.

 • Uporczywe, tłuste plamy pokryjmy środkiem izolującym, bo zwykła farba ich nie zamaskuje.

 • Przed przystąpieniem do malowania, zapoznajmy się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu farby. Prace zacznijmy od sufi tu. Jeżeli ma mieć inny kolor niż ściany, „odetnijmy” go taśmą malarską. Do aplikacji farby możemy użyć szerokiego wałka, nałożonego na kij malarski. Pierwsza warstwa powinna zostać położona równolegle do ściany z oknem, druga prostopadle – dzięki temu pociągnięcia wałka nie będą widoczne.

 • W następnej kolejności pomalujmy brzegi ścian, miejsca wokół gniazd i zakamarki – używając pędzla. Do trudno dostępnych miejsc przeznaczone są pędzle kątowe (wygięte) oraz z elastyczną rączką. Duże powierzchnie najczęściej maluje się wałkiem, który umożliwia uzyskanie gładkiej powłoki, bez smug.

 • Pamiętajmy, że taśmę naklejoną w celu precyzyjnego odcięcia kolorów na styku ściany i sufitu, czy wokół gniazdek, należy oderwać przed całkowitym wyschnięciem farby.
Akcesoria malarskie: wałek i pędzel
(fot. Dekoral)
Akcesoria malarskie: taśma malarska
Wybór akcesoriów malarskich jest spory – do wyboru mamy różnego typu wałki (z krótkim i długim włosiem), pędzle (o różnej szerokości, kształcie) oraz taśmy malarskie. (fot. Scley)

Zobacz, jak przygotować pomieszczenie do malowania

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Kaem (Hardy)

aktualizacja: 2017-08-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konkurs marki MAGNAT. Do wygrania 21 iRobotów Roomba!
Konkurs marki MAGNAT. Do wygrania 21 iRobotów Roomba! Każdy, kto do 27 sierpnia 2017 r. kupi dwie puszki farby MAGNAT Sypialnia Pokój Dziecka o pojemności 2,5 l i na wskazany numer wyśle SMS ...
Nowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i Knauf G-K Finish
Nowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i Knauf G-K Finish Knauf wprowadził na rynek dwie nowe masy szpachlowe - Knauf G-K Start do krawędzi płyt gipsowo-kartonowych oraz Knauf G-K Finish do szpachlowania ...
Nowa farba elewacyjna - Baumit PuraColor
Nowa farba elewacyjna - Baumit PuraColor Łatwa aplikacja, wysoka siła krycia, najszersza paleta kolorów oraz długoletnia odporność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze