Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Malowanie w praktyce

Malowanie pomieszczeń nie jest trudne, nie wymaga specjalnego przygotowania zawodowego. Wszystkie prace można wykonywać samodzielnie, nie martwiąc się, że coś się nie uda. Ułatwiają to także nowoczesne farby, które są łatwe w stosowaniu oraz stwarzają duże możliwości trwałego, dekoracyjnego pokrycia ścian i sufitów.

Przygotowanie podłoża

Malowanie w praktyce
 (fot. Śnieżka)

Od staranności, z jaką przygotujemy podłoże, w znacznym stopniu zależy końcowy efekt malowania, a także trwałość powłoki. Ściany i sufity muszą przede wszystkim zostać oczyszczone z luźno przylegających zanieczyszczeń: kurzu i wszelkiego rodzaju osadów.

Zabrudzenia, które nie dają się usunąć przez zmywanie, trzeba przed malowaniem pokryć farbą izolującą, aby nie prześwitywały przez powłokę.

Niemałych problemów mogą przysporzyć ściany pomalowane uprzednio farbami klejowymi lub wapiennymi, gdyż przyczepność tych powłok jest znikoma, a pod wpływem wody zawartej w kładzionej na nie, nowej farbie pęcznieją i odpadają.

Dlatego takie pokrycia najlepiej całkowicie usunąć, zeskrobując je po wcześniejszym nawilżeniu.

Ze względu na nieuniknione podczas takiej operacji uszkodzenia tynku, oczyszczone powierzchnie najczęściej gruntuje się i zaciera gładzią gipsową, co gwarantuje ładny wygląd odnawianej powierzchni.

Powierzchnia ściany nie musi być gładka – farbą można nadać jej niejednolitą strukturę Powierzchnia ściany nie musi być gładka – farbą można nadać jej niejednolitą strukturę
Powierzchnia ściany nie musi być gładka – farbą można nadać jej niejednolitą strukturę
(fot. Jafep)

Sporego nakładu pracy wymaga również likwidacja tzw. lamperii malowanej farbą olejną. Jeśli powłoka mocno trzyma się podłoża, a jej powierzchnia jest dostatecznie gładka, należy ją przeszlifować papierem ściernym, a następnie pomalować specjalną farbą przeznaczoną na podłoża malowane powłoką olejną.

Jeżeli natomiast farba olejna się łuszczy, trzeba będzie ją w całości usunąć, co najczęściej wymaga skucia wierzchniej warstwy tynku i nałożenia nowej zaprawy wyrównującej.

Przed malowaniem konieczne będzie również uzupełnienie wszelkich ubytków tynku, miejsc po wkrętach i gwoździach, pęknięć itp. Na gładkich tynkach gipsowych uszkodzenia tego typu łatwo naprawić gipsem szpachlowym, a następnie przeszlifować.

Ściany maluje się często w ciepłych kolorach Ściany można malować w chłodnych barwach
 Ściany maluje się często w ciepłych kolorach... (fot. Dekoral) ...ale są też zwolennicy chłodnych wnętrz
(fot. Dulux)

Do renowacji tynków tradycyjnych należy używać gipsu zmieszanego z piaskiem, co pozwoli na zachowanie jednolitej faktury na całej powierzchni ściany. Kłopotliwe w naprawie są występujące głównie na stropach pęknięcia, spowodowane przemieszczaniem się elementów konstrukcyjnych.

Defektu tego w praktyce nie można trwale wyeliminować, gdyż po pewnym czasie rysy znów się pojawiają. W takich miejscach warto spróbować wypełnienia poszerzonych wcześniej rys masą akrylową, którą można malować, a której elastyczność uchroni przed ponownym ich powstawaniem.

W ten sposób naprawia się zarówno pęknięcia na połączeniach płyt gipsowo-kartonowych, jak i te pojawiające się na tynkach tradycyjnych.

Malowanie ścian i sufitów powinno być poprzedzone:

 • gruntowaniem – w przypadku świeżych tynków. Do gruntowania używa się specjalnych preparatów do gruntowania lub rozcieńczonych wodą farb, którymi później będą malowane ściany. Środki gruntujące tworzą podkład ułatwiający nanoszenie farby oraz polepszają jej przyczepność;

 • zmyciem – jeśli odnawiane są stare powłoki. Zmywanie ma na celu usunięcie brudu, kurzu, osadów, które utrudniają malowanie i zmniejszają przyczepność farb. Kurz i pył dobrze jest zmywać rozrzedzoną farbą emulsyjną (konsystencja płynu powinna być wodnista), używając pędzla. Woda z detergentem przyda się do zmywania tłustych plam, które usuwa się szczotką i wyciera ścierką. Plamy z dymu i zacieki myje się kilka razy, z przerwami na wyschnięcie po każdym myciu. W czasie wysychania przebarwienia „wychodzą” na zewnątrz.

Jeśli odnawiamy starą powłokę, to warto sprawdzić rodzaj i grubość farby. Farby emulsyjne najczęściej wystarczy zmyć gorącą wodą z dodatkiem detergentu, jednak grube powłoki klejowe koniecznie trzeba zeskrobać, aby nie odstawały razem z warstwą nowej farby.

Kolorowa ściana o ostrej wyzywającej barwie Często dobry efekt uzyskuje się kolorami pastelowymi
 Kolorowa ściana o ostrej wyzywającej barwie. Często dobry efekt uzyskuje się kolorami pastelowymi (fot. Beckers)


Powierzchnie malowane muszą być równe i gładkie, wszelkie nierówności należy usunąć (przeszlifować), a ubytki zaszpachlować i przeszlifować.

Technika malowania

Gotową farbę wystarczy wymieszać w celu uzyskania jednolitej konsystencji, nie należy do niej dodawać żadnych substancji (na przykład kredy czy kleju). Rozpuszczalnik można dodać przygotowując farbę do gruntowania, lub gdy farba jest stara i gęsta (ale tylko taki, który zalecany jest przez producenta).

Jeśli na powierzchni jest kożuch, farbę przecedza się przez sito lub kilka warstw gazy. Po upływie terminu przydatności farby lepiej nie używać, ponieważ straciła swoje właściwości.

Malowanej powierzchni możemy nadać nietypową strukturę
Malowanej powierzchni możemy nadać nietypową strukturę
(fot. Düfa)

Malując, farbę z dużego pojemnika wygodniej jest przelać do mniejszego. Pierwszy maluje się sufit, a dopiero później ściany.

Prace należy zacząć od nanoszenia farby na krawędzie przy oknie (najwygodniej posłużyć się pędzlem płaskim albo małym wałkiem), następnie, zaczynając od jeszcze świeżych krawędzi, maluje się szerokie pasy, oddalając się od okna (źródła światła).

Do malowania sufitów najlepiej posłużyć się większym pędzlem lub wałkiem.

Malując ściany najpierw pokrywa się farbą nadproża oraz granice dwóch kolorów (na przykład przy suficie), później całe ściany. Farbę nakłada się krzyżującymi ruchami, od góry do dołu, za pomocą dużego pędzla lub wałka.

Nową warstwę farby należy nakładać tuż obok położonej poprzednio. Wszystkie warstwy powinny być jednakowej grubości – zapobiega to powstawaniu miejsc o innym odcieniu i połysku.

Ścianę należy malować jednorazowo, nie wolno kończyć malowania na drugi dzień. Liczba nakładanych warstw wpływa na stan powierzchni. Ścianę malowaną po raz pierwszy trzeba pokryć minimum 2 razy, w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni oraz od rodzaju nakładanej farby.

Silnie zabrudzone ściany lepiej od razu pomalować farbami mocno kryjącymi. Na rynku są farby do malowania jednowarstwowego, ale i nimi powinno się malować także dwa razy. Uzyska się w ten sposób głębszą i bardziej jednolitą barwę.

Jeśli do powłoki przykleił się pył, wystarczy po wyschnięciu przetrzeć ścianę suchą szczotką. Mocno zanieczyszczone powierzchnie, niestety, trzeba zeszlifować papierem ściernym i pomalować jeszcze raz. Tak samo trzeba postąpić, jeśli na ścianie powstaną zacieki i krople zaschniętej farby. Nawet lekko pomarszczoną powłokę z farby rozpuszczalnikowej należy zedrzeć i nałożyć nową.

Zamiast malowania w sposób tradycyjny można zdecydować się na nietypowe wykończenie powierzchni ściany, takie jak na przykład przecieranie, patynowanie, postarzanie powłoki malarskiej lub nadawanie jej faktury.

Efektowne ściany można uzyskać stosując farby i techniki dekoracyjne Efektowne ściany można uzyskać stosując farby i techniki dekoracyjne Efektowne ściany można uzyskać stosując farby i techniki dekoracyjne
(fot. Fox Dekorator)


Pomieszczenia należy malować w temperaturze powyżej 5°C, przy wilgotności powietrza nie większej niż 70%. Takie warunki pozytywnie wpływają na schnięcie farby. Ostateczny efekt pomalowanej ściany zależy od dokładności prac przygotowawczych

Efekty niepożądane

Zdarza się, że po nałożeniu farby na powierzchni występują zacieki, plamy lub zgrubienia. Warto wiedzieć wcześniej, co może być przyczyną niepożądanych efektów, by ich uniknąć. I tak:

 • słabe krycie – zostało nałożonych za mało warstw farby wodorozcieńczalnej (trzeba nanieść jeszcze jedną) lub farbę rozpuszczalnikową nałożono na nieodpowiedni podkład lub w ogóle go nie użyto (należy przeszlifować powierzchnię i nałożyć nową warstwę farby);

 • zacieki – są efektem zbyt obfitego nakładania farby lub niedokładnego jej rozprowadzenia;

 • przebicia plam, rdzy i innych zanieczyszczeń – podłoże zostało niestarannie przygotowane;

 • ślady pędzla – do malowania użyto zbyt twardego pędzla lub naniesiono za grubą warstwę farby;

 • grudki i zgrubienia – użyto zabrudzonego pędzla lub wałka;

 • drobne spękania – kolejne warstwy farby były nakładane na jeszcze mokre podłoże (poprzednia nie zdążyła wyschnąć);

 • złuszczenia – farba została nałożona na nadmiernie wilgotne lub zapylone podłoże.

 Redakcja BD

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

witam ,ostatnio malowałam ściany DULUKSEM i musiałam malować aż 3 razy jeszcze nigdy nie musiałam tymi farbami malować 3 razy ,czy to podróbki ?czy firmy które te farby produkują wiedzą jaką one mają jakość kto ma pokryć koszty malowania dodatkowego i koszty farb. Jeszcze dwa ...

Gość anetka

10 Paź 2013, 10:20

Wydaje mi się ze jeżeli mamy dobrze przygotowane wszystko i oczywiście dobrą jakościowo farbę to nie ma żadnego problemu z malowanie. :)

Gość Ver

24 Wrz 2013, 14:19

Malowanie ścian dobrze przygotowanych jest może proste, gorzej jak ktoś wcześniej trochę się na nich wyżywał i efekty trzeba naprawiać samemu. Dlatego wolę wynająć sprawdzonych fachowców, którzy zrobią to na pewno lepiej niż zwykły zjadacz chleba

rasacz

26 Paź 2012, 18:24

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce W dniu 13 października 2017 r. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego szwajcarskiej firmy IGP - wiodącego ...
StarSystem Resolution - ekstracienka izolacja cieplna
StarSystem Resolution - ekstracienka izolacja cieplna Baumit StarSystem Resolution to najwydajniejszy system ociepleń firmy Baumit przeznaczony do budynków wymagających najbardziej efektywnej ...
Mamut Glue firmy Den Braven
Mamut Glue firmy Den Braven Ogrodzenie wykonane z kamienia czy klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i stanowi doskonałe dopełnienie aranżacji posesji. Znacznie ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze