Ulubiony kiosk SZUKASZ FACHOWYCH PORAD? ZOBACZ MAJOWY NUMER Budujemy Dom Przejrzyj i zamów tutaj:
budowa i remont arrow Domy gotowe arrow Domy pod klucz
Kontakt

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
Domy z kształtek styropianowych to bardzo rozbudowany system. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt różnego rodzaju elementów do wznoszenia ścian piwnic i części naziemnej budynku (prostych, wykuszy i na obrysie okręgu), układania nadproży, ocieplania wieńców, kształtowania połaci dachu jako podłoża pod pokrycie.

Dom z kształtek styropianowych
 (fot. Thermodom)
Po zalaniu betonem ściana z takich elementów tworzy przegrodę złożoną z trzech warstw: styropian od strony wewnętrznej i zewnętrznej, a w środku rdzeń betonowy z mieszanki klasy min. B15.

W trakcie budowy elementy systemu pełnią funkcję deskowania (szalunku) dla betonu, natomiast w okresie użytkowania są doskonałą izolacją termiczną całego budynku. Ściany wznosi się na ławie lub płycie fundamentowej.

Stropy mogą być dowolnym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Ważne jest by hydroizolacja nie zawierała substancji smołowych oraz rozpuszczalników organicznych, które mogłyby wręcz rozpuścić styropian.

Grubość ścian z kształtek styropianowych wynosi od 25 aż do 45 cm. Ściany wymagają zbrojenia pionowego w narożach budynku i wzdłuż otworów stolarki oraz zbrojenia poziomego w strefie podokiennej i u dołu a także u góry ściany. Ściany wewnętrzne można wykonać z kształtek systemowych, z dowolnych materiałów drobnowymiarowych lub w systemie suchej zabudowy. Najgrubsza ściana zewnętrzna ma znakomitą izolacyjnością termiczną - U=0,1 W/(m²K).

Instalacje w budynkach wybudowanych z użyciem technologii elementów styropianowych wykonuje się z tych samych materiałów jak w technologiach tradycyjnych. Instalacje elektryczne – należy rozprowadzić np. pod płytami kartonowo-gipsowymi (lub w podłodze), natomiast wodne i kanalizacyjne należy wykonać w taki sposób, aby nie naruszyć zbytnio rdzenia betonowego. Trzony kominowe powinny być wykonane z ognioodpornych materiałów ceramicznych lub specjalnych pustaków kominowych.

Od strony wewnętrznej ściany można wykończyć suchym lub mokrym tynkiem gipsowym, płytkami itp. Elewacją zewnętrzną mogą być okładziny lub tynk cienkowarstwowy.

Budowy jest procesem pośrednim między murowaniem i betonowaniem, a elementy ścienne są lekkie i proste w obróbce. Znakomicie opracowany system (różnorodność kształtów elementów) pozwala stawiać budynki o dowolnej bryle i bardzo korzystnych parametrach użytkowych. Jest tez na swój sposób eklektyczny, gdyż ściany wewnętrzne, stropy i więźbą dachową można wykonać tradycyjnie.

Już najmniejsza grubość ściennego elementu pozwala na uzyskanie dobrej izolacyjności, która w innych technologiach wymagałaby dodatkowego ocieplenia lub zastosowania elementów grubszych i specjalnych zapraw. Powierzchnia ścian z kształtek styropianowych jest znakomitym podłożem do wykonywania elewacji i okładzin wewnętrznych. Ściana ma ograniczoną przepuszczalność pary wodnej, więc wskazany jest odpowiednio wydajny system wentylacji.

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
 Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
(rys. na podstawie www.izodom2000polska.com)

 

Aleksander Rembisz



dodano: 05.03.2010.
zmieniono: 05.03.2010.
 
Wszystkie komentarze: 0
Komentarze
Brak komentarzy
błędy
SŁOWA KLUCZOWE
kształtki, styropianowe
 
mapa strony | kontakt | e-prenumerata
powered by nessico