Dlaczego nie wybudowałbym domu szkieletowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Dlaczego nie wybudowałbym domu szkieletowego?

Tuż po ślubie doszliśmy z mężem do wniosku, że warto byłoby wyprowadzić się z Warszawy i zamieszkać w jakimś ładnym miejscu - wspomina Dorota. - Działka w miejscowości Czarnów należącej do gminy Konstancin Jeziorna była pierwszą jaką oglądaliśmy. Zawiózł nas tam pewnego zimowego dnia kuzyn i to miejsce od razu nam się spodobało.

- Już sam dojazd był niezwykły - dodaje Krzysztof. - Droga z obu stron obsadzona brzozami wyglądała bajkowo. A potem naszym oczom ukazał się duży teren otoczony drzewami. Właściwie leśna polana zasypana śniegiem. Miejsce było tak urokliwe, że nawet nie próbowaliśmy szukać innego i niemal od razu podjęliśmy decyzję, że właśnie tu zbudujemy nasz dom.

Domownicy domu szkieletowego

Krzysztof Bratosiewicz jest prezesem firmy Arkada Budownictwo sp. z o.o., która zajmuje się budowaniem domów jednorodzinnych w technologii tradycyjnej (murowanie, klejenie).

- Ukończyłem Politechnikę Łódzką z tytułem magistra inżyniera - stwierdza. - Później były jeszcze studia biznesowe, a od roku 2002 prowadzę firmę.

- Ja z kolei skończyłam polonistykę - mówi Dorota Ponińska-Bratosiewicz. - Przez wiele lat zajmowałam się PR-em w różnych korporacjach. Kiedy dzieci poszły już do szkoły, postanowiłam nieco zwolnić tempo życia. Wybrałam wolny zawód, który pozwala mi przebywać w domu, zajmować się nim, a przy okazji realizować marzenie o pisaniu. Pracuję nad powieścią.

Dorota i Krzysztof mają dwóch synów - dwunastoletniego Maćka uprawiającego z pasją karate oraz dziewięcioletniego Wojtka, który zaraził się sportową pasją od brata. Mniej więcej od roku dom w Czarnowie ma jeszcze jednego lokatora - psa rasy golden retriever o imieniu Pirat.

Pokój starszego syna
Pokój starszego syna. Na suficie ułożona jest fototapeta

Dom szkieletowy (po raz pierwszy)

- Dom zaczęliśmy budować w 1997 roku, a ponieważ wszystko poszło dosyć sprawnie, wprowadzaliśmy się w 1998 - wspomina Krzysztof. - Budynek powstał według projektu katalogowego, architekta Jerzego Berezowskiego z firmy "Domek", który znaleźliśmy w katalogu domów energooszczędnych.

Budynek o konstrukcji szkieletowej składa się z parteru oraz poddasza użytkowego. Na początku ocieplony był wyłącznie wełną mineralną w grubości ściany (20 cm). Dach pokryty został gontem bitumicznym i również ocieplony wełną.

Ten sam materiał zastosowano do termoizolacji podłogi parteru (strop belkowy), która znajduje się nad przestrzenią instalacyjną o wysokości około 70 cm. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale. Każda nowa instalacja, chociażby założone niedawno rury centralnego odkurzacza, może być bez problemu poprowadzona właśnie w tej przestrzeni.

- To nie jest duży dom, ponieważ budowaliśmy go, nie mając jeszcze większych oszczędności - mówi pani domu. - A dla typowych mieszkańców bloku, jakimi wówczas byliśmy, jego powierzchnia i tak wydawała się ogromna. Na parterze znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, trzy niewielkie sypialnie, łazienka oraz pomieszczenie techniczne.

Sypialnia właścicieli domu
Sypialnia właścicieli domu

W sumie 102 metry kwadratowe plus wiata samochodowa. Piętro to pokój-pracownia, w której piszę, pokoik gościnny oraz łazienka z sauną. Razem 58 metrów.

Sauna
Na poddaszu znajduje się niewielka sauna przylegająca do łazienki

- Polana w Czarnowie jest spora - podkreśla właściciel spółki Arkada Budownictwo. - Stwarzała zatem różne możliwości lokalizacji budynku. Zdecydowaliśmy się na taką, która pozwalała postawić dom blisko ściany lasu. Dzięki temu przez okna w kuchni i jadalni widać go doskonale.

A kiedy czasami spomiędzy drzew wychodzą sarny... robi się naprawdę magicznie. Piękne położenie to jeden z największych atutów naszego domu. W obecnej pracowni mojej żony mieściło się początkowo biuro firmy, w którym pracowały trzy osoby.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pamiętam, że w gorące dni do moich obowiązków należało polewanie dachu wodą z węża, aby obniżyć nieco temperaturę w pomieszczeniach poddasza. Ocieplenie, chociaż całkiem solidne (łącznie 20 cm w dwóch warstwach - przyp. red.), tak naprawdę niewiele daje.

W domach wzniesionych w sposób tradycyjny, na przykład z cegły lub silikatów, akumulacja ciepła jest nieporównanie większa niż w przypadku konstrukcji szkieletowej. To dlatego te pierwsze wolniej tracą ciepło i wolniej się nagrzewają.

Schody na poddasze
W salonie znajdują się schody prowadzące na poddasze

Instalacje w domu szkieletowym

Dom jest ogrzewany gazowym kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem ciepłej wody, który ma pojemność 120 litrów. Instalacja wykorzystuje grzejniki panelowe firmy Purmo.

- To jest podstawowe źródło ogrzewania, ale ponieważ oboje z żoną lubimy ciepło naturalne, dlatego w naszym domu pojawił się kominek, a później piec kaflowy wolno stojący. Mamy wrażenie, że ciepło bijące od glinianych kafli jest szczególne, znacznie przyjemniejsze od tego z grzejników. Zdarza się, że przez dłuższe okresy ogrzewamy dom, paląc wyłącznie drewnem. I tak wspomagające źródło ciepła zamienia się w główne. Szczególnie jeśli mrozy nie są zbyt tęgie. Ciepło rozchodzi się po domu bez problemów.

Oczywiście prawa fizyki sprawiają, że znacznie łatwiej dociera na piętro niż do oddalonych sypialni parteru. Mamy też w planach zbudowanie ładnego, dużego pieca kaflowego, który będzie odzyskiwał ciepło ze spalin, znad czopucha i przekazywał je do systemu centralnego ogrzewania. Nie będzie to zatem typowe rozwiązanie oparte o płaszcz wodny. Inną bardzo ważną instalacją w domu jest wentylacja z rekuperacją.

Pojawiła się ona całkiem niedawno, kiedy podjęliśmy decyzję, że czas najwyższy wykorzystać moje doświadczenia zawodowe i wykonać duży remont. Zresztą wentylacja staje się powoli instalacją standardową. Firma, którą prowadzę montuje ją mniej więcej w dziewięciu na dziesięć nowo budowanych domów. Klienci często nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest rekuperacja.

Centrala wentylacyjna
Centrala wentylacyjna znajduje się w pomieszczeniu na poddaszu

- Przez wiele lat żyliśmy bez wentylacji mechanicznej - mówi Dorota. - Kiedy została zamontowana, to bardzo szybko okazało się, że różnica jest naprawdę olbrzymia! Jakość powietrza trudno nawet porównywać. Przy zamkniętych oknach ma się wrażenie świeżości. W łazienkach zmniejszyła się wilgoć. No i jeszcze kuchnia... Okap kuchenny daje tak naprawdę tylko ułamek tego, co można osiągnąć dzięki wentylacji. Zapachy nie roznoszą się po domu. To ostatnie zjawisko jest bardzo ważne w przypadku zwierząt. Kiedy w domu pojawił się pies, jego zapach był dosyć agresywny i czasami przeszkadzał. Problem zniknął, kiedy uruchomiona została wentylacja.

- Przez wiele lat żyliśmy bez wentylacji mechanicznej - mówi Dorota. - Kiedy została zamontowana, to bardzo szybko okazało się, że różnica jest naprawdę olbrzymia! Jakość powietrza trudno nawet porównywać.
Kolejną inwestycją remontową było docieplenie domu. - Ważne zmiany, jakie obserwuję, działając na rynku budowlanym, polegają na zmieniającym się podejściu do energooszczędności - mówi Krzysztof. - I nie mam tu na myśli uregulowań normowych, ale oczekiwania inwestorów. My zdecydowaliśmy się na radykalny krok, polegający na dociepleniu wszystkich możliwych przegród. Ściany domu zostały obłożone dodatkową warstwą styropianu. Poza tym ociepliliśmy również strop belkowy nad przestrzenią instalacyjną.

Zastosowany został tam bardzo ciekawy materiał izolacyjny składający się z warstw folii, pomiędzy którymi zamknięte jest powietrze oraz powłoki aluminiowej. Skuteczność takiego ocieplenia jest trzykrotnie lepsza niż materiałów wykorzystywanych tradycyjnie. Sześciocentymetrowa warstwa podczepiona do stropu, dała efekt, jaki byłby możliwy przy piętnastu centymetrach styropianu.

- Wielką wygodą jest zamontowany niedawno centralny odkurzacz - dodaje Dorota. - Okazało się to już podczas sprzątania po remoncie. Zalet jest naprawdę sporo. Nie trzeba wędrować po domu, ciągnąc za sobą ciężki odkurzacz. Znika problem wtórnego pylenia, który w przypadku większości tradycyjnych, przenośnych urządzeń jest po prostu normą.

To stosunkowo nowy produkt firmy Vacu Maid, typu split, w którym silnik jest oddzielony od separatora cyklonicznego. Dzięki temu nawet jeśli w zbiorniku jest już sporo kurzu, sprawność odkurzacza nie spada. Należy jednak pamiętać, aby regularnie oczyszczać zbiornik. W naszym przypadku mniej więcej raz na dwa miesiące. Czyli wcale nie tak często, jak na rodzinę z dwójką dzieci i psem.

Odkurzacz centralny typu split
Odkurzacz centralny typu split zamontowany został w pomieszczeniu technicznym na parterze

- Jedną z moich najbardziej ulubionych instalacji jest system głośnikowy - podkreśla pan domu. - Służy on głównie do słuchania wiadomości oraz ciekawych audycji radiowych. Dlaczego się pojawił? Zdarzało się na przykład, że wstawałem rano, włączałem radio w kuchni, a potem szedłem budzić synka lub do łazienki. Wówczas część informacji po prostu mi uciekała. Przy okazji remontu postanowiłem to zmienić. W różnych pomieszczeniach zostało zamontowanych łącznie osiem głośników. Każdy z nich włączany jest pilotem. Dzięki temu, nawet krążąc po domu, mogę bez żadnych przeszkód słuchać wybranych audycji.

W domu w Czarnowie zamontowana zostanie również instalacja solarna oraz obsługujący ją dodatkowy dwuwężownicowy zasobnik ciepłej wody użytkowej (380 + 120 litrów), ustawiony w pomieszczeniu technicznym. Dzięki temu c.w.u. będzie można uzyskiwać z trzech źródeł: kotła gazowego, instalacji solarnej oraz pieca kaflowego. Dorota i Krzysztof planują również, aby solary podgrzewały wodę w przydomowym basenie rozstawianym na okres letni.

Wystrój domu szkieletowego...

...to przede wszystkim zasługa mojej żony - podkreśla Krzysztof.

- Tak naprawdę o wielu sprawach decydowaliśmy wspólnie. Wiele przedyskutowaliśmy - stwierdza Dorota. - Dom położony jest w sielskim otoczeniu. Doszliśmy więc do wniosku, że nie ma w nim miejsca na jakiś supernowoczesny design. Chcieliśmy, żeby to był typowy wiejski, przytulny i ciepły dom. Początkowo urządzony był dosyć skromnie z wykorzystaniem sporej ilości ciemnego drewna. Przy okazji remontu zapragnęliśmy nieco rozjaśnić wnętrza. Budynek nie jest duży, ale dzięki temu zabiegowi wydaje się przestronniejszy.

Jedną z najważniejszych zmian było ułożenie na podłodze parteru dębowych desek. Nie zdecydowaliśmy się jednak na lakierowanie. Za znacznie lepsze rozwiązanie uznaliśmy olejowanie. Z lakierowanym parkietem, który leżał na podłogach wcześniej, mieliśmy nie najlepsze doświadczenia. Warstwa lakieru wycierała się, pomimo iż kupowaliśmy najtwardszy jaki mogliśmy znaleźć. W przypadku drewna olejowanego jest inaczej i na razie jesteśmy zadowoleni. Podoba nam się uzyskany efekt. 

Dzięki temu, że deski na podłodze są dosyć szerokie, podłoga wygląda bardzo naturalnie i przypomina te ze starych polskich domów. Kuchnia po remoncie ma charakter angielski. Meble zaprojektowane i wykonane przez konstancińską firmę "Mebatek" zachowały oryginalny wyspiarski styl.

Wykonano je z litego drewna lakierowanego na jasny kolor. Ściany utrzymane są natomiast w ciemniejszej tonacji. Efekt bardzo nam się podoba. Czujemy się w tej kuchni bardzo dobrze. Do tego stopnia, że mąż zainstalował dodatkowe gniazdko elektryczne i często pracuje w niej z laptopem.

Salon połączony jest z jadalnią i kuchnią
Salon połączony jest z jadalnią i kuchnią
Kuchnia w stylu angielskim
Kuchnia w stylu angielskim. Na suficie, w narożniku widoczny jest jeden z głośników wchodzących w skład systemu audio, z którego dumny jest pan domu

Dom szkieletowy (po raz drugi)

- Co bym zmienił, budując dom kolejny raz? - zastanawia się Krzysztof. - Myślę, że przede wszystkim nigdy już nie zdecydowałbym się na technologię szkieletową! I jest ku temu przynajmniej kilka ważnych powodów.

Domy tego rodzaju nie mają prawie żadnej akumulacji ciepła. A w związku z tym, w zależności od pory roku, zdecydowanie szybciej się wyziębiają lub nagrzewają. Taka technologia jest może dobra na domek kempingowy, rekreacyjny, ale nie na budynek mieszkalny. Drugi powód mojej niechęci do konstrukcji szkieletowej...

Taki budynek jest niezwykle akustyczny. Często żartuję, że jest to dom najbardziej rodzinny, jaki może być. Ot, banalna, ale uciążliwa sprawa: jeśli rano wstaje jedna osoba... to nie ma siły, muszą wstać wszystkie. Na dalsze spanie nie ma szans. Kolejną wadą konstrukcji szkieletowej jest jej podatność na wszelkie awarie. Zapomnimy na przykład zamknąć okno połaciowe. Napada nam do środka...

Duży problem i przecieki, aż do parteru, zawilgocone płyty gipsowo-kartonowe... Słowem mnóstwo zniszczeń oraz wielki remont! A w domu z tradycyjnych materiałów? Suszymy po prostu podłogę, wymieniamy wykładzinę i po sprawie. Kolejna kwestia wiąże się z finansami. Dom szkieletowy jest z punktu widzenia obrotu nieruchomościami... niezbywalny, albo bardzo trudno zbywalny.

Znam historię człowieka, który usiłował sprzedać dom szkieletowy. Póki dom obłożony był sidingiem i każdy widział z jakim rodzajem konstrukcji ma do czynienia, tak długo nie można było znaleźć kupca. Trwało to dwa lata! Potem właściciel ocieplił ściany styropianem i otynkował. Chętny znalazł się niemal natychmiast! Kolejny problem: dom szkieletowy może być zniszczony przez wiatr już przy prędkości 160-180 kilometrów na godzinę.

Przy występujących ostatnio anomaliach pogodowych... trzeba nieco odwagi, aby zdecydować się na tego rodzaju konstrukcję. Po tak poważnej kwestii problem zawieszania półek oraz elementów wystroju na ścianach może wydać się banalny, ale dla urządzania domu jest kluczowy! Wiąże się z tym również łatwość uszkodzenia płyt gipsowo-kartonowych.

Wystarczy zbyt energicznie otworzyć drzwi. Dom szkieletowy jest bardzo podatny na błędy i mało odporny na korozję biologiczną. Nawet drobny, niezauważalny przeciek może sprawić, że po czasie pojawi się spory kłopot. To tylko kilka problemów z jakimi spotkaliśmy się przez lata eksploatacji.

Dlatego też moja firma nie buduje już domów szkieletowych. To przeszłość. Teraz mamy w ofercie wyłącznie konstrukcje tradycyjne: murowane z ceramiki lub silikatów. Ten ostatni materiał bardzo doceniam. Znakomicie akumuluje ciepło i ma doskonałą izolacyjność akustyczną. 

Ogród i pasje domowników

Działka, na której stoi dom ma 834 metry kwadratowe. Dla Doroty i Krzysztofa bardzo ważne było zachowanie jej leśnego charakteru.

- Nie marzyłam o ogrodzie pełnym rabatek, na które trzeba ciągle uważać - mówi pani domu. - Chciałam, aby nasi chłopcy czuli się tam swobodnie. Dlatego pojawił się duży trawnik do biegania i grania w piłkę. Dosadziliśmy też sporo drzew, które razem z pobliskim lasem dają nam wrażenie, iż naprawdę mieszkamy na leśnej polanie.

Wybieraliśmy gatunki rodzime, naturalne dla tego terenu: sosny, brzozy, świerki, jarzębiny. Chcieliśmy, aby wyglądało to jak najbardziej naturalnie. Naszym marzeniem była też uprawa ziół, których można później użyć w kuchni. Pojawiło się zatem miejsce, gdzie rosną: bazylia, lubczyk, oregano, pietruszka, szczypiorek, macierzanka, tymianek, melisa, szałwia, mięta z jabłkową nutą pochodząca z Anglii.

W ogrodzie znajduje się drewniany taras oraz altanka z częścią magazynową.

Altana
Altana w ogrodzie to miejsce, w którym lubią spędzać czas domownicy oraz ich goście

- W altance znakomicie udają się letnie przyjęcia rodzinne - śmieje się Krzysztof. - Z lat młodzieńczych pozostał mi sentyment do śpiewania przy ognisku Nic więc dziwnego, że w ogrodzie pojawiło się miejsce przystosowane do takiego spędzania wolnego czasu. - Z ogrodem jest też pośrednio związana moja pasja literacka - stwierdza Dorota. - Pisanie i czytanie wymaga wewnętrznego wyciszenia. Dlatego tak bardzo doceniam położenie naszego domu. Nie docierają tu hałasy, zgiełk...

Można się skupić, zadumać. Piszę najczęściej w swojej pracowni, ale latem lubię wychodzić do ogrodu. Do altanki doprowadzony jest prąd, nie ma więc kłopotu z podłączeniem komputera. Lubimy podróżować, ale w przeciwieństwie do wielu ludzi, nie przywozimy do domu kilogramów pamiątek.

Trochę oczywiście ich jest, ale naszymi najlepszymi pamiątkami są przeżycia i wspomnienia. Lubię Orient, interesuję się tamtejszą kulturą. Moją pracownię wzbogaciłam więc w akcenty orientalne. Pojawił się zatem turecki dywan, arabskie obrazki... ale wnętrze nie ma charakteru muzealnego i nie jest przeładowane bibelotami oraz pamiątkami.

- Moją pasją jest ponadto ballada, poezja śpiewana - podkreśla Krzysztof. - Dlatego też moja firma od lat jest sponsorem międzynarodowego festiwalu ballad w Niepołomicach.

Właściciele domu z synami i psem
Właściciele domu ze starszym synem Maćkiem oraz młodszy Wojtek i pies Pirat. Dorota i Krzysztof uważają, że lepiej jest zmodernizować stary dom, niż narażać dzieci na konsekwencje przeprowadzki

Rada dla inwestorów

- Dom nie jest dla każdego! - podkreśla Krzysztof Bratosiewicz. - Nie każdy, kto ma pieniądze i uważa, że mógłby wybudować dom, powinien porywać się na taką inwestycję. Dom to przygoda dla ludzi z pewną pasją, energią.

I dlatego warto zadać sobie pytanie: czy naprawdę chcę go mieć? Dom daje dużo radości i niebywałe możliwości rozwoju rodziny. Z drugiej strony... trzeba mieć chęć i odwagę zajęcia się techniczną stroną eksploatacji budynku, od naprawienia kranu do odśnieżenia posesji.

Jeżeli popatrzeć z tego punktu widzenia, to nie każdy, kogo stać na dom, powinien go budować lub kupować. Może czasami lepiej zainwestować w apartament?

 

Rada dla inwestorów

- Warto budować dom, kiedy jest się młodym człowiekiem, aby nasze dzieci mogły wychowywać się już w nowym środowisku, aby zdobywały pierwszych przyjaciół i nie były narażone na traumę, jaką jest przeprowadzka w nowe miejsce i zerwanie poprzednich więzi - stwierdza Dorota Ponińska-Bratosiewicz.

- Dzieci "przeszczepione" bardzo trudno się adaptują i przeważnie nie traktują nowego miejsca zamieszkania jako naprawdę swojego. Dlatego nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy zmieniać adresu, nawet jeśli uznajemy, że technologia domu, w którym mieszkamy, jest niedoskonała.

Doszliśmy do wniosku, że wolimy przeprowadzić duży remont i modernizację niż opuszczać to miejsce. Miejsce, które przecież wybraliśmy przed laty ze względu na jego urodę. Zresztą my podobnie jak dzieci nawiązaliśmy wiele przyjaźni w okolicy. A to jest czasami ważniejsze niż rzeczy materialne.

 

Rada dla inwestorów

- Warto też pomyśleć, czy zamiast wanny z hydromasażem, wielkiego garażu lub domu inteligentnego nie zafundować sobie domu naprawdę energooszczędnego - mówi Krzysztof. - Jestem przekonany, że to będą dobrze wydane pieniądze. Wystarczy zdać sobie sprawę, że inwestycja w budowę to zaledwie 20% wydatków, jakie ponosi się przez cały okres jego użytkowania. Modernizacje, eksploatacja... wszystko to kosztuje.

Warto zatem zainwestować w takie rozwiązania, które sprawią, że codzienne wydatki na dom będą możliwie jak najniższe! Nasi sąsiedzi Niemcy doszli do tego już dawno. Używają dobrych, nowoczesnych materiałów, stosują energooszczędne rozwiązania techniczne. Dzięki temu ponoszą niskie koszty eksploatacyjne.

Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

22 Dec 2023, 13:33

Komentarz dodany przez Mateusz: Wybudowałem dom szkieletowy i jestem mega zadowolony te bzdury co Pan pisze to masakra chyba opisujecie kurnik albo jakaś wiatę jak jest zrobione wszystko jak potrzeba przez konkretną ekipę i nie żałuję się na materiały to nie ma lepszego domu. Ja mam ...

19 May 2023, 07:11

Komentarz dodany przez dom drewniany: współczuję

29 Jan 2023, 22:35

Generalnie kupiliśmy dom tego typu i jesteśmy bardzo zadowoleni jak jest w nim ciepło nagrzewa się szybko jest szczelny ciepło nie ucieka . Wytrzymuje potężne wiatry nawet nie drgnie. Nie wiem co bzdury pan wypisujeA jak w nim nie jest ciepło, to jesteście niezadowoleni?Wysłane z ...

Gość Marcin

29 Jan 2023, 21:32

Generalnie kupiliśmy dom tego typu i jesteśmy bardzo zadowoleni jak jest w nim ciepło nagrzewa się szybko jest szczelny ciepło nie ucieka . Wytrzymuje potężne wiatry nawet nie drgnie. Nie wiem co bzdury pan wypisuje

Gość Widzę

07 Jul 2022, 21:45

Niestety domownicy nie znają się na projektowaniu domów a budowlańcy zrobili bubla. Taki jest efekt negatywnej oceny tego domu a nie ogólnej technologii szkieletowej. Szkoda.

Gość Yyyyyy

30 Nov 2021, 21:30

Nie chce mi się rozpisywać,ale artykuły bez sensu, wywiad z prezesem firmy która zajmuje się budowaniem domów jednorodzinnych w technologii tradycyjnej, to po pierwsze. Po drugie jak można porównywać technologię budowy z roku 1997 z rokiem 2021 w dodatku nie wiadomo kto to budował,czy ...

Gość Żal

25 Aug 2021, 06:44

Fachowiec, a sam sobie narobił ze nie jest szczęśliwy z żona. Albo ludzie juz sa tak roszczeniowi ze sami nir wiedza czego chca od zycia albo nie maja rozumu i nie potrafia docenić tego .

Gość Maciej

09 Jul 2021, 14:02

Nie da się zaprzeczyć, że artykuł napisany w ciekawym, dość obiektywnym stylu. I być może na tamte lata taki sposób budowy domu szkieletowego był naturalny, jednak czasy się zmieniają i sposób budowy również. Technika idzie do przodu, stąd też nowe rozwiązania również w ...

Skoro ciężko się to czyta, proponuję odnieść się do najtrudniejszych fragmentów i napisać komentarze. Skoro @Grzegorz masz wiecej doświadczenia od autora, podziel się kilkoma wskazówkami dla potomnych. Niech się ludzie uczą na swoich błędach lub na cudzym doświadczeniu. Moim ...

Gość Grzegorz

07 Jun 2021, 10:33

Bzdury niesamowite. Ciężko się to czyta bo gość zjadł wszystkie rozumy

09 May 2021, 21:13

7 minut temu, Gość Mądrala napisał: "Tradycyjnym budownictwem" na terenie polski jest dom z bali lub mur pruski. Względnie cegła. Nie są nim natomiast pustaki, które nie wiadomo czemu są chrzczone jako "tradycyjne budownictwo".   A czemu nie, skoro jest ...

Gość Mądrala

09 May 2021, 21:05

"Tradycyjnym budownictwem" na terenie polski jest dom z bali lub mur pruski. Względnie cegła. Nie są nim natomiast pustaki, które nie wiadomo czemu są chrzczone jako "tradycyjne budownictwo".

Gość Leon

12 Apr 2021, 18:09

Co za bzdury w tym artykule.

Gość

17 Mar 2021, 19:11

Ale herezje, śmieszne to jest. Mieszkam w szkieletowym o 15 lat i nic z tego co napisali się nie zgadza

Gość Zifa

28 Feb 2021, 15:31

Osobiście mam dom fabrykowany z gotowych elementów. Może jest w nim głośniej niż w domach morowanych ale reszta co tu jest opisane to stek bzdur! Natomiast z tym polewaniem dachu...😂😂😂 

01 Feb 2021, 19:31

1 godzinę temu, Gość B napisał: Wyglada na zirganizowana akche pr. czyją? kto za tym stoi? jak na tym zarobi?

Gość B

01 Feb 2021, 17:39

Faktycznie jest cala seria artykulow pisanych tym samym jezykiem o wadach domow szkieletowych. Wyglada na zirganizowana akche pr.

Gość Mini

09 Jan 2021, 22:28

kompromitacja! W życiu nie miałabym zaufania do tego człowieka. Leje wodę, wyplata koszyki, jednym słowem pi... głupoty. Jeśli buduje tak, jak szyje swoją głupkowatą i zmyśloną historię, to TRZYMAJCIE się z daleka od tego, pożal się Boże, budowniczego. I śmieszno i straszno!

Gość Slap

09 Jan 2021, 14:06

Sarny w czarnowie? Chyba że styropianu... 30 lat tam mieszkałem i przy lesie i co najwyżej to można spotkać dzika, a nie sarnę. Koloryzowane troszkę.

Gość Ktoś

08 Jan 2021, 14:05

Większych bzdur nie czytałem

Gość Marek

06 Oct 2020, 19:10

Od 10 lat mieszkam w domu o szkieletowej konstrukcji i nie miałem żadnych problemów z domem. A co do anomalii pogodowych to dom przetrwał trąbę powietrzną, wokoło pozrywało dachy a u mnie nic. Może jakiś partacz zbudował taki dom szkieletowy w którym wszystko sie sypie. pozdrawiam.

Gość Andreas

07 Aug 2020, 20:29

Szanowni Panstwo Troche chce mi sie smiac. Autor tego artykulu buduje i sprzedaje od lat domy szkieletowe. Lepszej reklamy tych domow jeszcze nikt nie wymyslil. Ten pan nie jest po podstawowce tylko ma tytul doktorski w marketingu. Podziwiam jego inteligencje i profesjonalnosc...

Gość Darek

22 May 2020, 19:21

fundament polskiego budownictwa! I dziwne przyzwyczajenia i nie zrozumienie prostej zasady budowania tych domów. W Norwegii gdzie zwykle od listopada - grudnia jest śnieg po kolana, prace na zewnątrz są wstrzymane, a ludzie jadą w tym czasie na wakacje, ludzie potrafią odróżnić ...

Gość

10 Feb 2020, 23:01

Jeżeli dom zrobił partacz to tak będzie, to już nie chcę wiedzieć jak prezes buduje w swojej firmie. Zadanie polewanie dachu, tragedia normalnie

Gość Grzegorz

03 Feb 2020, 17:25

Bzdury i tyle antyreklama gościu pewnie ma co raz mniej pracy.W skandynawi czy w Kanadzie budują tak od setek lat.Tylko w Polsce wciska się ludziom kit.

Gość Masakra

26 Jan 2020, 23:32

Artykuł ściema i tyle! Antyreklama, brak wiedzy i głupie przykłady.

07 Sep 2019, 11:24

22 godziny temu, Gość napisał: Z dworu prawie nic nie słychać, a jak ktoś wstaje to słychać jedynie głuchy stuk. Trochę otępnie... i strasznie    22 godziny temu, Gość napisał: W miejscu gdzie stoją domy wiatr dochodził do 150 ...

Gość

06 Sep 2019, 12:54

Moi rodzice wybudowali 2 domy szkieletowe. W żadnym z nich ani razu nie wystąpiły zacieki, przecieki. A akustyka? Z dworu prawie nic nie słychać, a jak ktoś wstaje to słychać jedynie głuchy stuk. Trochę nad wyrost napisany ten artykuł. Chyba, że ktoś komuś spartolił robotę przy ...

Gość Marek

04 Aug 2019, 16:50

Kurcze, ale stek mitów. Dom po dużym pożarze zasadniczo zawsze jest do rozbiórki. Taniej wychodzi to w szkielecie. Remont, przeróbka, nawet awaria - szkielet to bajka. Zalanie z okna dachowego? Wymiana kilku płyt na ścianie. No i kto otwiera okna, jeśli ma wentylacje mechaniczną? Akustyka ...

20 May 2019, 23:23

27 minut temu, uroboros napisał: Masz rację - wydaje ci się... No to napisz, jak naprawdę jest...

Gość

20 May 2019, 22:55

Masz rację - wydaje ci się...

20 May 2019, 22:50

16 godzin temu, uroboros napisał: On nie napisał Boże, tylko bożee, A co to znaczy: "bożee" ?  wydaje mi się, że to podobnie, jak: Polskooo - no kocham Cię!

Gość

20 May 2019, 06:40

On nie napisał Boże, tylko bożee, to raz, a dwa to pisze się po co, a nie poco... Co do Polaków - to masz rację!

20 May 2019, 00:13

2 godziny temu, Gość napisał: Autor to chyba jakiś zacofany człowiek,,, tylko polacy budują bunkry i palą węglem i śmieciami aby bunkier dogrzać,,,,, cały cywilizowany świat mieszka w domach szkieletowych,, bożee Polacy i Boże - pisz się z dużej litery ...

Gość

19 May 2019, 21:12

Autor to chyba jakiś zacofany człowiek,,, tylko polacy budują bunkry i palą węglem i śmieciami aby bunkier dogrzać,,,,, cały cywilizowany świat mieszka w domach szkieletowych,, bożee

18 Feb 2019, 19:31

Dokładnie - w murowańcu, jak się szybko zareaguje, to spali się pokój (zwłaszcza, jak nie ma drewnianej więźby dachowej). A w szkieletowcu to straż pożarna nie miała co gasić - poszło jak po zapałce.

18 Feb 2019, 15:17

Czasem się da a czasem nie, faktem jest że domy murowane są bardziej odporne na głupotę użytkownika i niechlujność wykonawcy pod względem pożarowym. Kiedyś mieszkałam w kamienicy w której moja psychicznie chora sąsiadka sprawdzała cug w kominie spalinowym wkładając do ...

Gość

18 Feb 2019, 13:30

3 minuty temu, Elfir napisał: Murowańce da się po pożarze odbudować Noooooo, argument nie do odparcia

18 Feb 2019, 13:26

A u mnie w okolicy pożar - dom spłonął do szczętu (od niedopilnowanego kominka - pozostawionego bez nadzoru po rozpaleniu). Od razu sobie pomyślałam "Pewnie szkielet?". No i okazało się, że szkielet. Murowańce da się po pożarze odbudować.

Gość Wrocławianin

18 Feb 2019, 10:21

Stek bzdur, najlepsze jest polewanie dachu wodą w upały. Pan Krzysztof jest po podstawówce?

Gość Akna

19 Jan 2019, 17:10

Właśnie wybudowałam z mężem dom szkieletowy w systemie Steico. Takiej antyreklamy to ja w życiu nie czytałam. Wniosek nasuwa się jeden, zbudował pan bubel.

Gość Pawel

04 Jan 2019, 11:07

Artykuł - kpina! Mój dom - kanadyjski, 25 cm wełny w dachu, 20 w podłodze, 15 ściany + elewacja 15, rolety, rekuperator, ogrzewanie klimatyzatorem, CWU grzane prądem w 2 taryfie, 110 m2, rodzina 2+2 i co? Rachunki za całkowity prąd czyli ogrzewanie, CWU i reszta w okresie grzewczym ...

Gość PiKo

13 Nov 2018, 21:44

Takich bredni na temat technologii szkieletowej i budownictwa jeszcze nie czytałem. "Ocieplenie, chociaż całkiem solidne (łącznie 20 cm w dwóch warstwach – przyp. red.), tak naprawdę niewiele daje." - no i nic dziwnego, zalecana grubość izolacji na dach to min 25 - 30 cm wełny o ...

Gość Rafał

24 Sep 2018, 21:09

Podoba mi się tekst o polewaniu dachu wodą. W murowanym czasem dach nie jest konstrukcją szkieletową drewnianą? Domy szkieletowe faktycznie akumulują mało ciepła. Czy to jest wada czy zaleta? wg mnie jest to cecha. Wstawianie kotłowni (w postaci kominka) do takiego domu to w mojej ...

Gość mieszkaniec szieletowca

26 Jul 2018, 19:25

Większych bzdur nie przeczytałem.(a największą że taki dom to rekreacyjny) cała Skandynawia jest tak zbudowana i nie tylko . Każdy dom można źle wybudować niezależnie od technologii. I tyle w temacie

Gość Andrzej

18 Apr 2018, 09:13

"Dom szkieletowy jest bardzo podatny na błędy i"... "Dlatego też moja firma nie buduje już domów szkieletowych". Od razu widać, że Pan Krzysztof jest z Mazowsza. Tam chyba wszyscy tacy sprytni inaczej.

Gość PL

30 Jan 2018, 10:53

banał i populina dla technologi swej firmy szkoda czytać i dyskutować z mitologią czego nie wybudować trzeba pomieszkać by oceniać a nie powielać bajki

Gość Piotr

03 Jan 2018, 12:01

Kupiliście/wybudowaliście trabanta w cenie limuzyny to czego oczekiwaliście ? 3 punktowe rady dla inwestorów bardzo trafne reszta to jakis tekst pisany na zamówienie. Wybudowaliście kiepski dom , po prostu. Tak jak biali nie potrafią skakać :) tak samo ze świecą szukać porządnie ...

Gość Kris

05 Dec 2017, 23:48

Boże, co za brednie.

Gość Roman

26 Nov 2017, 14:39

Autor ma racje , w szkieletowych jest głośniej

Gość Ask

12 Nov 2017, 11:19

Wiekszych bzdur nie czytalem

21 Aug 2017, 13:30

Moim zdaniem każdy ma swoje potrzeby u swoje gusty. Nie ma co się na siłę przekonywać.

Gość Yjz

20 Aug 2017, 14:44

Krzysiek odrazu powiedz chcę was od gonić domów szkieletowych bo ma firmę budującą domy tradycyjne bo tak więcej zarobi odrazu Tak napisz a nie takie zagrywki

15 Aug 2017, 23:39

strasznie pomieszane pojęcia w tym temacie. Konstrukcja szkieletowa może być różna - ale nie zależy od niej gruntownie termika i akustyka budowli. Tak samo jak od konstrukcji murowanej - choć tu ciężka ściana jest ważnym składnikiem tłumienia niskich tonów. Termika ...

Gość Magda

15 Aug 2017, 23:17

Ale tandetny artykol sponsorowany. Kogo Ty chcesz czlowieku nabrać na domki budowane u Ciebie? Radyjko w sufitach to i owszem, ale o materialach akustycznych to nie slyszal? Dach polewac woda, żeby go schlodzic... zenada. Po 1sze jest Klima, po drugie można tez zaizolowac. Zresztą kuzyn ...

Gość Obserwator

11 Jan 2017, 10:56

ten pan Krzysztof nie ma pojecia o budownictwie tylko sie lansuje tu w tym artykulke, wszytsko co wykonuje ta firma to dno i brak checi i umiejetnosci .

Gość Ale bzdury

02 Jun 2016, 07:43

"Znam historię człowieka, który usiłował sprzedać dom szkieletowy. Póki dom obłożony był sidingiem i każdy widział z jakim rodzajem konstrukcji ma do czynienia, tak długo nie można było znaleźć kupca. Trwało to dwa lata! Potem właściciel ocieplił ściany styropianem i otynkował. ...

Gość gft.

01 Jan 2016, 22:42

Ps. ten pan z artykułu reklamował przecież swoją firmę, a jak sam nadmienił oni już nie budują takich domków, więc dlaczego miałby je zachwalać? Artykuł do śmietnika

Gość gft.

01 Jan 2016, 22:39

Artykuł robi się stary, a co za tym idzie mało aktualny, bo wiele się dzieje w tej tematyce (technologia, materiały, wykonawcy). Nie mniej jednak wygląda jak totalna antyreklama konst. szkieletowej.Mieszkałem w Anglii 5lat i fakt, można zwariować na skrzypiące schody, deski podłogowe, ...

Gość piko

20 Nov 2015, 10:26

Takich bredni na temat szkieletu nigdy nie czytałem. Pana wiedza budowlana jest zerowa. Mała bezwładność cieplna jest zaletą domu szkieletowego, łatwo go ogrzać. Nagrzewające się poddasze jest wynikiem źle ułożonej,być może zbyt cienkiej izolacji (min 20 cm weny, zalecane 25 ...

Gość Piotr

06 Jul 2014, 15:48

do JARECKI: skoro na Porotherm dałeś Pan styropian to tylko świadczy o Pana wiedzy a tak naprawdę totalnej niewiedzy.

Gość bem

02 Jan 2012, 23:36

co do akustyki.... domy na szkielecie sa faje ale akustyka = 0 i proszę mi tu farmazonów nie wstawiać o jakości wykonania. mieszkam juz w 4 domu wykonanym w tej technologii (usa, 2x anglia, polska) i zawsze jak ktos na pietrze powyzej chodzi bardzo dobrze to slychac (az mi sie dziecko ...

Gość Beata

17 Mar 2011, 10:20

Koszulka właściciela domu z nazwą jego własnej firmy budowlanej....gratuluję pomysłowości na wypromowanie się...

03 Jan 2011, 14:37

Zgadzam się tylko z jednym stwierdzeniem w powyższym artykule - konstrukcja szkieletowa wymaga dokładności i staranności. Najwyraźniej obu tych rzeczy zabrakło przy budowie opisywanego domu...

Gość W

01 Jan 2011, 22:00

Zgadzam się z Panem Jareckim. Mieszkam w domu szkieletowym od 15 lat i pierwsze słyszę o polewaniu dachu wodą, albo o takiej słabej akustyce. Wszystko wskazuje, że dom bohatera artykułu jest po prostu \"schrzaniony\" i z powodu jakichś błędów jest tak, a nie inaczej...

Gość Jan-to-Nio

15 Aug 2010, 19:56

Panie Kolego Jegomosciu Jarecki, racje to moze i mata, ale - Panie Kolego - z Pana to sie w tej Chameryce taki PAN zrobil ze arogancja to az po oczach wali. A szkoda no bo - wieta jegomosciu Jarecki - tego sie cytac nie do. A pisze do Was powoli no bo i Wy pewno wolno po polskiemu czytacie ...

Gość adiqq

31 Jul 2010, 07:34

ja głównie ze względu na akustykę zrezygnowałem ze szkieletora, a były bardzo poważne przymiarki. Jestem uczulony na tym punkcie...co zrobic

30 Jul 2010, 23:42

mieszkając w bloku z płyty czy nawet w nowym budownictwierównież wszystko dobrze słychać co robią sąsiedzi u góry, z boku czy na dolez domownikami zawsze się dogadasz, a sąsiadowi zwrócisz uwagę to będzie jeszcze głośniej chodził/rozmawiał itp

29 Jul 2010, 09:54

W artykule zwrócono uwagę na istotną rzecz - chodzi o akustykę. Mieszkałam w domu z bali za granicą przez pewien czas i muszę powiedzieć, że wszystko było słychać: to co działo się na piętrze, było słychać i na parterze. Jak jedna osoba zaczęła chodzić, czy puszczać wodę ...

19 Jul 2010, 23:38

Tuż po ślubie doszliśmy z mężem do wniosku, że warto byłoby wyprowadzić się z Warszawy i zamieszkać w jakimś ładnym miejscu - wspomina Dorota. - Działka w miejscowości Czarnów należącej do gminy Konstancin Jeziorna była pierwszą jaką oglądaliśmy. Zawiózł nas tam pewnego ...

Gość jarecki

19 Jul 2010, 23:38

Halo Kolego, panie inwestorze! tak sie wlasnie sklada, ze ja z kolei jestem wlascicielem 2 domow, jednego swiezo wybudowanego, wg polskich standardow metoda tradycyjna supernowoczesnego (rekuperacja, klimatyzacja, pompa ciepla, solary, centralny odkurzacz, 12 stref plynnej regulacji ogrzewania ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!