Jaki komin zastosować do kotłów kondensacyjnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaki komin zastosować do kotłów kondensacyjnych?

Zastosowaniu kotłów kondensacyjnych, szczególnie przy okazji remontów (wymiana starego kotła) towarzyszą problemy z kominem.

aktualizacja: 2020-05-05 10:15:21
Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Mój generalny wykonawca wadliwie zamontował mi w domu kocioł kondensacyjny. Nie wiem na czym dokładnie polega problem, ale efekt jest taki, że na kominie pojawiają się plamy i grzyb. Domyślam się jedynie, po lekturze kilku artykułów, że skraplające się spaliny zawierające azot tworzą kwas azotowy, który niszczy komin od wewnątrz. Wykonawca już raz „poprawiał” swoją robotę, ale nadal bez powodzenia. Mam obecnie problem ze zmuszeniem go do ponownej poprawki, a poza tym nie mam już do niego zaufania.

Przyczyną może być zastosowanie do budowy komina nieodpowiedniego materiału, nieodpornego na działanie kondensatu, ale nie tylko. 

Powstawanie plam i grzyba na ścianach komina wewnątrz budynku jest często spowodowane poprzez zalewanie go deszczówką od środka. Należy wtedy sprawdzić zakończenie komina i zabezpieczenie przed deszczem.

Komin do takiego kotła powinien mieć kanał spalinowy wykonany ze stali nierdzewnej, albo ze specjalnej ceramiki (kamionki). Czasem inwestorzy są jednak tak "skołowani", że zastanawiają się nad zastosowaniem obu rozwiązań równocześnie.

Będę montował piec gazowy kondensacyjny. Słyszałem opinię, że warto wpuścić wkład stalowy, kwasoodporny do komina. Zastanawiam się jaki to ma sens, skoro mój komin fabrycznie jest projektowany pod kotły kondensacyjne. Wkład z kamionki przecież jest odporniejszy na spaliny niż kwasoodporna nawet stal. Jest też i przewód powietrzny doprowadzający powietrze do kotła, więc po cóż jeszcze dodatkowe przewody w nim montować?

Okazuje się, że czasem i kominiarze, nie są tu dobrymi doradcami. 

U mnie kominiarz powiedział że powinna być rura kwasoodporna, bo ta się nie poci (nie wykrapla się na niej wilgoć). Oczywiście mam taką i się poci!

Ło żesz ty... Takiej bzdury dawno nie słyszałem. Skąd tacy się biorą? Ale swoją drogą, spotkać świadomego nowości kominiarza, to rzadkość.
Zresztą stalowe wkłady kominowe to nie żadna nowość, a oni dalej w XIX w.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Z kotłami kondensacyjnymi najczęściej współpracują kominy lub wkłady kominowe ze stali nierdzewnej (fot. Komin-Flex)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość marek38

11 Jan 2016, 13:39

mnie murarz z dostawcą wpompowali w komin ceramiczny że niby do kotła kondensacyjnego a hudraulik rwał ten wkład bo rur z nierdzewki nie mógł włożyć.nikt inwestorów nie uświadamia że kk musi mieć powrót wody skondensowanej przez kocioł w celu podniesienia jego sprawności

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły