Ulubiony kiosk SZUKASZ FACHOWYCH PORAD? ZOBACZ MAJOWY NUMER Budujemy Dom Przejrzyj i zamów tutaj:
budowa i remont arrow Przed Budową arrow Działka
Kontakt

Czy korzystniejsza jest działka płaska czy nierówna?

Czy korzystniejsza jest działka płaska czy nierówna?
Ukształtowanie terenu wpływa nie tylko na koszt budowy domu. Może również narzucać pewne rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne, które niekoniecznie muszą odpowiadać inwestorowi.

Stok o stosunkowo niewielkim nachyleniu - np. 10% - oznacza, że w domu o przeciętnej szerokości 10 m, różnica w poziomie posadowienia pomiędzy ścianą frontową i ogrodową wyniesie 1 metr! To bardzo dużo, ponieważ wysokość jednej ze ścian fundamentowych będzie miała około 2 m, czyli tak jak w piwnicy. Dom budowany na płaskiej działce może więc oznaczać niższe wydatki.

Z kolei płaski teren, ale np. zagłębiony „tylko” 50-80 cm poniżej drogi, może być niekorzystny choćby z powodu bardzo prawdopodobnego wysokiego poziomu wody gruntowej. Po wiosennych roztopach na całej działce długo będzie się utrzymywała woda. Logicznym rozwiązaniem byłoby wtedy posadowienie budynku w poziomie terenu i obsypanie ścian fundamentowych odpowiednio grubą warstwą zagęszczonego gruntu, a to sporo kosztuje.

Największe niebezpieczeństwo powstaje, gdy działka znajduje się na skarpie lub zboczu o dużym kącie nachylenia. O wyborze takiego miejsca zwykle decydują walory widokowe. Należy się jednak liczyć z ryzykiem niestateczności gruntu, szczególnie wtedy, gdy ziemia nasiąknie wodą np. wskutek obfitych opadów deszczu. Grozi to nawet osunięciem i zniszczeniem całego domu lub jego części.

Redakcja

 



dodano: 12.01.2006.
zmieniono: 27.06.2011.
 
Wszystkie komentarze: 4
Komentarze
Autor: bobiczek
więcej
do sklepu na promocje.... i tam są host ...
 
Autor: kasia25
więcej
Witaj.A które rozwiąznie byłoby prosts ...
 
Autor: Afrodytaa
więcej
Najprościej byłoby "dosypać"gr ...
 
Autor: KASIA
więcej
WITAM.Mam duży problem.Kupiliśmy z mężem ...
 
SŁOWA KLUCZOWE
ukształtowanie, terenu, działka, płaska, dom, teren, skarpa
 

Topowe produkty w artykule

Topowe produkty
Elektryczne ogrzewanie podłogoweFirma Emuz ma 20–letnie doświadczenie w branży ogrzewania podłogowego. Oferujemy produkty najlepszej jakości  i dajemy na nie 10 lat gwarancji. Nasze ceny są bardzo atrakcyjne – sprawdź na stronie www.emuz.com.pl . więcej
zobacz więcej
mapa strony | kontakt | e-prenumerata
powered by nessico