Oczyszczalnia czy szambo?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Oczyszczalnia czy szambo?

Ścieki można odprowadzać do szamba lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków - jeśli pozwalają na to warunki. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

aktualizacja: 2022-01-13 08:20:49

Budowa szczelnego zbiornika szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwa tylko na wybranych terenach. Decydujące znaczenie ma usytuowanie szamba czy oczyszczalni oraz warunki gruntowo-wodne panujące na działce.

Infografika: Zalety i wady oczyszczalni i szamba

Odprowadzanie ścieków do przydomowej oczyszczalni

O możliwości budowy przydomowej oczyszczalni ścieków decydują lokalne władze, ustalając w jaki sposób mają być gromadzone i odprowadzane ścieki z gospodarstw domowych na określonym terenie. Te regulacje zamieszczane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w formie uchwały samorządu gminy.

Jeśli oczyszczalnia będzie budowana w ramach jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego z budynkiem mieszkalnym, to w dokumentacji projektowej powinien również znaleźć się jej projekt oraz lokalizacja na planie zagospodarowania działki. W takim przypadku pozwolenie na budowę domu lub pozwolenie obejmuje również oczyszczalnię i niepotrzebne są inne formalności związane z jej budową.

Jeśli zdecydujemy się na budowę oczyszczalni później, jako niezależnej inwestycji, wówczas będą obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi budowa oczyszczalni o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat - rozpoczęcia jej realizacji. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

Schemat: Usytuowanie oczyszczalni - wymagane odległości
Osadnik gnilny może być usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, pod warunkiem wyprowadzenia odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tym budynku. W przeciwnym razie odległość osadnika od budynku musi wynosić min. 5 m

Dobór typu oczyszczalni

Optymalne warunki do budowy oczyszczalni to grunt przepuszczalny o poziomie wód gruntowych poniżej 2 m. Można na nim wybudować stosunkowo tanią i wygodną w użytkowaniu oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zajmuje ona jednak dość dużą powierzchnię działki - ok. 100 m2 dla 4-osobowej rodziny. Wprawdzie dreny schowane są w gruncie, ale ograniczają swobodę zagospodarowania działki - nie powinny nad nimi przebiegać podjazdy, a głęboko korzeniącą się roślinność można sadzić w odległości powyżej 3 m.

Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, to dreny muszą być ułożone w warstwie filtracyjnej, w formie nasypu o wysokości zapewniającej odstęp przynajmniej 1,5 m między rurą drenarską a najwyższym poziomem wód gruntowych. Po wstępnym oczyszczeniu w osadniku gnilnym, ścieki trafiają do studzienki rozdzielczej, z niej do systemu perforowanych rur drenarskich i do poletka filtracyjnego.

W celu zapewnienia organizmom tlenowym odpowiedniego napowietrzenia, do układu drenów dodaje się kominki napowietrzające. Jeśli działka nie mieści poletka filtracyjnego, oczyszczalnię wyposaża się w jeden szeroki tunel drenujący, albo szeregowo ustawione pakiety filtrujące.

Na gruncie słabo przepuszczalnym, albo gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, stosuje się złoża piaskowe albo żwirowe.

W pierwszym przypadku usuwa się glebę na głębokości 1,5 m i zastępuje piaskiem i/lub żwirem, tworzącymi naturalny filtr. W drugim - buduje się przepompownię ścieków i kopiec filtracyjny, oddzielony od rodzimego podłoża folią. Układa się w nim filtr piaskowy bądź żwirowy, na nim dreny.

Na małych działkach o niekorzystnym warunkach wodno-gruntowych alternatywnym rozwiązaniem są oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Proces oczyszczania w tych systemach wymaga doprowadzenia energii elektrycznej koniecznej do zasilania pomp i napowietrzaczy, a zainstalowane urządzenia mechaniczne wpływają na większą ich awaryjność. Zajmują jednak mało miejsca (średnio 8 m2), a oczyszczone ścieki można odprowadzać bezpośrednio do wód powierzchniowych (rzeki, jeziora) bądź studni chłonnej.

Oprócz modeli z osadem czynnym, albo ze złożem biologicznym, można zdecydować się na wersję hybrydową, która łączy oba rozwiązania.

W technologii z osadem czynnym pierwsza komora zbiornika pełni rolę osadnika wstępnego, w drugiej następuje napowietrzanie, trzecia to osadnik wtórny. Ciecz nadosadową, po odprowadzeniu do odbiornika lub studni chłonnej, można wykorzystać do celów gospodarczych.

Wysoką zdolnością oczyszczania ścieków charakteryzują się też oczyszczalnie roślinne, w których rolę złoża biologicznego pełni system korzeniowy odpowiednio dobranych roślin. W porównaniu z systemem drenażu rozsączającego zajmują dwa razy mniejszą powierzchnię, ale bywają awaryjne, zwłaszcza przy nierównomiernym dopływie ścieków - w zimie, podczas dłuższej przerwy w dostawie ścieków spowodowanej wyjazdem, złoże może zamarznąć. Złoże, oddzielone folią od macierzystego gruntu, składa się z warstw piasku, żwiru, urodzajnego gruntu (sadzi się tam trzcinę, wierzbę). Takie systemy dekorują działkę. Wymagają jednak dużej powierzchni i są drogie w budowie.

Może cię zainteresować
Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Wszystko o rurach spustowych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu?
Zobacz więcej Zwiń
Oczyszczalnia roślinna
Oczyszczalnia roślinna to system, w którym rolę złoża biologicznego pełni system korzeniowy odpowiednio dobranych roślin, np. trzcin i wierzb. (fot. L. Jampolska)

Wszystkie rodzaje oczyszczalni wymagają okresowego (przeciętnie raz na dwa lata) usuwania osadów stałych ze zbiornika wstępnego, ewentualnie czyszczenia lub wymiany wkładów filtracyjnych, a w oczyszczalniach wyposażonych w urządzenia mechaniczne - bieżącej ich konserwacji.

Odprowadzenie ścieków do szamba

Budowa szamba o pojemności do 10 m3 wymaga zgłoszenia w starostwie. Do prac można przystąpić, jeśli urząd w ciągu 21 dni od doręczenia mu zgłoszenia nie wyrazi sprzeciwu w formie decyzji. W przypadku budowy nowego domu formalności te można załatwić wraz z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.

Pojemność szamba zależy od liczby domowników i ilości wody, którą zużywają oraz częstotliwości jego opróżniania. W domu zamieszkanym przez czteroosobowa rodzinę wystarczy zbiornik 10 m3, przy założeniu że ścieki będą wywożone co dwa tygodnie.

Każdy zbiornik powinien mieć wentylację z rury zakończonej wywiewką sięgającą co najmniej 0,5 m powyżej terenu. Ponadto przynajmniej jeden pion kanalizacyjny w domowej instalacji musi być wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką.

Minusem korzystania z szamba są wysokie koszty eksploatacji, bowiem jednorazowe jego opróżnienie to koszt od 150 do 250 zł. Aby ułatwić wywóz nieczystości warto szambo wyposażyć w stałe przyłącze do usuwania ścieków. Podłączenie można wykonać bez względu na rodzaj zbiornika, jednak z uwagi na ograniczoną wydajność pomp wozów asenizacyjnych musi się znajdować niedaleko (kilka metrów) od ogrodzenia. Rurę można wyprowadzić przez ogrodzenie i zakończyć szybkozłączką od strony ulicy. Umożliwi to wywóz szamba podczas nieobecności domowników.

Schemat: Wymagane przepisami minimalne odległości szamba od ogrodzenia, studni, drzwi oraz okien
Wymagane przepisami minimalne odległości szamba od ogrodzenia, studni, drzwi oraz okien

Jaki zbiornik wybrać?

  • Gotowy

Najpopularniejsze są zbiorniki żelbetowe z prefabrykatów. Są łatwe w montażu, wystarczy jedynie opuścić je do przygotowanego wcześniej wykopu, nie wymagają dodatkowego dokotwienia i dociążenia, ale ponieważ prefabrykaty są ciężkie, do montażu potrzebny jest dźwig. Miejsca styku elementów trzeba dokładnie uszczelnić zaprawą wodoszczelną z cementu szybkowiążącego. Głębokość posadowienia musi wynikać z zapewnienia wymaganego spadku dla rury odprowadzającej ścieki. Zbiorniki takie są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, mogą służyć bezawaryjnie nawet 30 lat. Najtańsze kosztują ok. 2000 zł.

Montaż zbiornika żelbetowego z prefabrykatów
Montaż zbiornika żelbetowego z prefabrykatów (fot. ASP BetoneX)
Zbiornik żelbetowy z prefabrykatów z pokrywą
Zbiorniki żelbetowe z prefabrykatów z pokrywami (fot. ASP BetoneX)

Producenci oferują również zbiorniki z polietylenu o wysokiej gęstości lub kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Są lekkie, szczelne, odporne na agresywne środowisko chemiczne i korozję. Niestety są podatne na uszkodzenia mechaniczne i problemy ze stabilnością w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Trzeba je przysypać grubą warstwą ziemi (producenci podają jej grubość), a grunt nad nimi wzmocnić betonową płytę nośną. Szamba z tworzyw sztucznych są droższe od betonowych, kosztują min. 5000 zł.

Ustawianie zbiornika z tworzyw sztucznych z pomocą koparki
Ustawianie zbiornika z tworzyw sztucznych z pomocą koparki (fot. Miciński)
Montaż zbiornika z tworzyw sztucznych w gruncie
Montaż zbiornika z tworzyw sztucznych w gruncie (fot. Miciński)
  • Betonowany na budowie

Betonowanie zbiornika na miejscu do niedawna było dość popularne, obecnie bardzo rzadko się to robi. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności angażowania ciężkiego sprzętu, więc prace mogą być prowadzone nawet w miejscach, do których trudno dojechać. W wykopie wykonuje się podbudowę z piasku, a następnie z betonu (odpornego na działanie agresywnego środowiska chemicznego). Na zastygłym betonie układa się folię izolacyjną i zbrojenie, na które wylewa się beton.

Schemat wykonania szamba
Schemat wykonania szamba

Do wykonania ścian (grubości co najmniej 15 cm) niezbędne jest deskowanie, wewnątrz którego ustawia się zbrojenie, a następnie betonuje mieszanką o tej samej klasie co dno. Wszystkie połączenia oraz wnętrze należy dodatkowo uszczelnić specjalistyczną wodoszczelną masą, a całe szambo dwukrotnie pomalować przeznaczonym do tego impregnatem, powłoką bitumiczną lub substancją zabezpieczającą konstrukcję przed wilgocią. Po wyschnięciu wszystkich warstw izolacji zbiornik można zasypać. Nie wymaga on również dodatkowego kotwienia.

Pamiętać jednak należy, aby przygotować otwór na przewód kanalizacyjny, którym ścieki będą spływały do zbiornika a w płycie przykrywającej zbiornik - otwór na właz.

Oczyszczalnia czy szambo? Podsumowanie

Pod względem komfortu obsługi, jak i kosztów związanych z usuwaniem ścieków, korzystniejszym rozwiązaniem jest dobrze zaprojektowana i wykonana przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest ona lepszym rozwiązaniem także z innego powodu, otóż po wybudowaniu sieci kanalizacyjnej gmina może  wyegzekwować, w stosunku do właścicieli nieruchomości wyposażonych w szamba, obowiązek przyłączenia się do sieci (jeśli taką klauzulę zawierały warunki pozwolenia na budowę - na co warto zwrócić uwagę przy okazji wyboru: szambo czy oczyszczalnia). Nie ma takiego obowiązku, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w odrębnych przepisach.   

Joanna Dąbrowska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

22 Apr 2021, 18:10

myślę że oczyszczalnia  oczywiście lepej

Gość Michal

15 Oct 2020, 16:55

Bardzo ciekawy poradnik. Ja zdecydowałem się na szambo betonowe o pojemności 9000 l. Zbiornik posiada dużą wytrzymałość i dobrą szczelność. Dodatkowo był niedrogi i prosty w montażu. Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Gość monika

21 Sep 2018, 20:59

Chociż na forum chyba już nikt nie zagląda to jednak dodam swoje spostrzeżenia: na wiosnę miałam instalować szambo lub oczyszczalnię. Na początku oczywiście oczyszczalna bo tyle dobrego naczytałam się o tej nowoczesności.Ale zmieniłam zdanie gdyż od oczyszczalni sąsiadów zza ...

17 Nov 2017, 13:23

21 minut temu, Gość Kasia napisał: Nie zapomnijmy, że oczyszczalnia potrzebuje prądu aby działać i tutaj koszty eksploatacji takiej oczyszczalni rosną. Pewnie nie więcej niż szambo ale jednak nie zostały uwzględnione w Państwa wyliczeniach. Pozdrawiam Nic ...

Gość Kasia

17 Nov 2017, 12:57

Nie zapomnijmy, że oczyszczalnia potrzebuje prądu aby działać i tutaj koszty eksploatacji takiej oczyszczalni rosną. Pewnie nie więcej niż szambo ale jednak nie zostały uwzględnione w Państwa wyliczeniach. Pozdrawiam

29 Mar 2016, 13:22

Cytat A jak się ma zmiękczacz wody do POŚ? sól po regeneracji nie zabije bakterii? mocno zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody do domu ale nie wiem jak bardzo wpłynie to na moją przydomową oczyszczalnię. Ktoś? Coś? ...

Gość Oralk

10 Mar 2016, 14:22

Jeśli producent oczyszczalni kategorycznie nie zakazuje użytkowania to nie ma przeciwwskazań. Zależy to też od powierzchni całej oczyszczalni. Takie zmiękczacze wody używają stosunkowo mało soli w procesie regeneracji złoża. Takie małe ilości raczej nie zabiją wszystkich bakterii ...

Gość Klaro

09 Mar 2016, 10:27

A jak się ma zmiękczacz wody do POŚ? sól po regeneracji nie zabije bakterii? mocno zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody do domu ale nie wiem jak bardzo wpłynie to na moją przydomową oczyszczalnię. Ktoś? Coś?

Gość marian

18 Sep 2014, 17:03

mamy zwykłą drenażówkę na 4 osoby. po roku użytkowania zamulił się całkowicie drenaż. okazała się że to nasza wina tzn nie wiedzieliśmy że trzeba dosypywać proszku z bakteriami, a na koniec kupiłem w castoramie jakiś wynalazek i wszystko staneło. płukanie drenażu na szczęście ...

22 Mar 2013, 15:06

Polecam - szambo ale betonowe - tanie, trwałe i solidne rozwiązanie na lata.

20 Mar 2013, 14:34

Cytat ladnie to tak do konkurencji odsylac? Jak tu nie ma kto doradzić. Ja mam oczyszczalnię, ale mam za małą wiedzę o innych żeby doradzać. Cytat mój brat ma oczyszczalnię ...

20 Mar 2013, 10:10

Cytat Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić ...

07 Feb 2013, 21:11

Cytat Wejdź na forum Muratora do działu "Woda i ścieki" i poczytaj o biologicznych oczyszczalniach. Jest tam kilka tematów i parę osób co mogą coś doradzić bezstronnie jak np. Beja ladnie to tak do konkurencji odsylac?

07 Feb 2013, 14:38

Cytat Wejdź na forum Muratora do działu "Woda i ścieki" i poczytaj o biologicznych oczyszczalniach. Jest tam kilka tematów i parę osób co mogą coś doradzić bezstronnie jak np. Beja OK, dzieki - popytam tam.

Cytat Czy można w przyszłości przekształcić szambo w oczyszcalnie? Przekształcenie szamba w oczyszczalnię będzie możliwe jeśli pozwalają na to lokalne przepisy (m.in. plan zagospodarowania przestrzennego) oraz warunki gruntowe. ...

Gość Tomasz

04 Feb 2013, 22:55

Czy można w przyszłości przekształcić szambo w oczyszcalnie?

04 Feb 2013, 19:50

Cytat Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić ...

04 Feb 2013, 15:11

Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić jaką mogłabym wybrać - kompletnie nie wiem o co go zapytać.

03 Oct 2012, 11:53

Cytat Co mam zrobić jeśli w planach miałem szambo ale podczas budowy ze wzgledu na ukształtowanie terenu musiałem go przenieś na przeciwną strone domu. Jakie dokumenty i do kogo muszę się zgłosić.. WitamMusi Pan wykonać ...

Gość Mam ppytanie do autora

01 Oct 2012, 20:03

Co mam zrobić jeśli w planach miałem szambo ale podczas budowy ze wzgledu na ukształtowanie terenu musiałem go przenieś na przeciwną strone domu. Jakie dokumenty i do kogo muszę się zgłosić..

26 Sep 2012, 12:26

Cytat Jako mgr inż. tej specjalności powiem krótko: Gdyby na mojej działce warunki wodne pozwoliły to zrobiłbym oczyszczalnie, ale prawda jest oczywista - szambo + małe udoskonalenie = 7x taniej niż oczyszczalnia oczyszczalnia.. ...

Gość Daniel

28 Aug 2012, 14:21

Jako mgr inż. tej specjalności powiem krótko: Gdyby na mojej działce warunki wodne pozwoliły to zrobiłbym oczyszczalnie, ale prawda jest oczywista - szambo + małe udoskonalenie = 7x taniej niż oczyszczalnia oczyszczalnia..

Gość mhtyl

04 Aug 2012, 09:53

Cytat Wybór jest prosty-EKOLOGICZNA PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA !!! Nie jest taki prosty jakby Ci się wydawało. Nie jeden by chciał mieć POŚ ale z różnych uwarunkowań nie może a drugi może ale nie chce

04 Aug 2012, 09:46

Wybór jest prosty-EKOLOGICZNA PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA !!!-Niskie koszty utrzymania (tabletki lub proszek,który sypie sie do WC-ok.40zł na 7-8 miesięcy)-niski koszt oprózniania (30zł raz na 2,5-3lata)-ochrona środowiska-niższa cena za wodę niż w przypadku kanalizacji!-niezależność

Gość gawel

01 Jul 2012, 18:12

ja uważam że jedynym w przypadku braku zgody na POŚ (tak jak u mnie) a czy "njlepszym" to zło konieczne i bardzo kosztowna impreza lekko 2500-3000 na rok przy trzech osobach mam to juz 10 rok niestety

01 Jul 2012, 16:58

Cytat Czasami żeby mieć kanalizację to se trzeba ją samemu założyć u mnie kanalizy na wiosce niet, za to woda kosztuje 3 zł. Kolega nie chciał na pewno niczego narzucać po prostu przedstawił swoje stanowisko. Osobiście ...

08 Jun 2012, 19:12

Cytat Ja osobiście uważam, że przydomowa oczyszczalnia to zbyt drugi interes, szambo mało praktyczne i z względów estetycznych u mnie by odpadło dlatego ja preferuję podłączenie się pod kanalizację i nie przejmowanie się tym problemem.Pozdrawiam. ...

Gość mhtyl

08 Jun 2012, 18:04

Cytat Ja osobiście uważam, że przydomowa oczyszczalnia to zbyt drugi interes, szambo mało praktyczne i z względów estetycznych u mnie by odpadło dlatego ja preferuję podłączenie się pod kanalizację i nie przejmowanie się tym problemem.Pozdrawiam. ...

08 Jun 2012, 11:57

Ja osobiście uważam, że przydomowa oczyszczalnia to zbyt drugi interes, szambo mało praktyczne i z względów estetycznych u mnie by odpadło dlatego ja preferuję podłączenie się pod kanalizację i nie przejmowanie się tym problemem.Pozdrawiam.

29 May 2012, 10:19

szambo

Gość Jan

26 May 2012, 12:37

Oczywiście, że lepiej zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Fakt, koszty budowy będą większe niż tradycyjnego szamba, ale w przeliczeniu na kolejne lata to się zwróci i to z nawiązką. Teraz produkowane są bezobsługowe oczyszczalnie, więc w ogóle nie ma z nimi kłopotów. ...

Gość mhtyl

20 Dec 2011, 21:13

Cytat W przytoczonym przeze mnie wątku padło dokładnie pytanie o tzw. oczyszczalnie z marketu - odpowiedź była zatem w 100% trafna i z tym nie ma co dyskutować. Oświeć mnie bom chyba ślepy, kto tu zadał pytanie o oczyszczalnie ...

20 Dec 2011, 08:41

strasznie konfabulujesz Kolego

20 Dec 2011, 08:22

W przytoczonym przeze mnie wątku padło dokładnie pytanie o tzw. oczyszczalnie z marketu - odpowiedź była zatem w 100% trafna i z tym nie ma co dyskutować. Natomiast opinia jest poparta doświadczeniem i sytuacjami z życia wziętymi - poprawki, rozkopywanie ogrodu czy wymiana układu ...

Gość mhtyl

18 Dec 2011, 18:22

Cytat To jak kolega odbiera wypowiedzi innych ludzi jest kwestią całkowicie indywidualną i nie ma nic wspólnego z obiektywizmem ani też realną intencją autora. Każdy ma własne interpretacje i odczucia, jednak nie powinny one być podstawą ...

18 Dec 2011, 16:27

To jak kolega odbiera wypowiedzi innych ludzi jest kwestią całkowicie indywidualną i nie ma nic wspólnego z obiektywizmem ani też realną intencją autora. Każdy ma własne interpretacje i odczucia, jednak nie powinny one być podstawą do osądzania intencji innych osób. Wiedza większości ...

Gość mhtyl

18 Dec 2011, 10:13

Cytat Trudno oprzeć się wrażeniu, że powyższe zdanie nie wnosi nic do tematu zakrawając przy tym na oszczerstwo.Niemniej jednak mam nadzieję, że moja wcześniejsza wypowiedź nakreśli temat osobom odwiedzającym forum i pomoże przyszłym ...

18 Dec 2011, 00:34

Cytat Oj nie wypada ganić cudze a wychwalać "swoje". Trudno oprzeć się wrażeniu, że powyższe zdanie nie wnosi nic do tematu zakrawając przy tym na oszczerstwo.Niemniej jednak mam nadzieję, że moja wcześniejsza wypowiedź ...

Gość mhtyl

17 Dec 2011, 21:52

Oj nie wypada ganić cudze a wychwalać "swoje".

17 Dec 2011, 21:33

Co do przydomowych oczyszczalni ścieków - jeżeli w warunkach zabudowy została uwzględniona takowa, a teren, na którym ma być oczyszczalnia nie jest skanalizowany to wystarczy zrobić zgłoszenie zamiaru budowy POŚ do starostwa. Jeżeli po 30 dniach nie otrzyma się odpowiedzi odmownej ...

07 Sep 2011, 12:50

słusznie, proponuję Ci, Ewo, zajęcie się wprowadzeniem zasad penalizacji tak nikczemnych działań

Gość Ewa

07 Sep 2011, 11:47

Zero odpowiedzialności za nieprawidłowe informacje, na szambo potrzebne jest pozwolenie na budowę a nie żadne zgłoszenie. Ale mi eksperci.

Gość mack1306

11 Jul 2010, 19:04

kosztorys rzeczywiście zrobiony tendencyjnie pod oczyszczalnie,przykład 10m3 szambo powinno wystarczyć na miesiąc u mnie wywóz do 70zł,łatwo wyliczyć roczny wydatek 840 zł!! Oczyszalnie te za 3000 zł już niedługo zostaną wycofane, a oczyszczalnie biologiczne kosztują dużo więcej ...

14 May 2010, 21:03

Tez prawda.

14 May 2010, 21:00

A co to da, że szambo będzie miało nawet 100m3, tylko pierwszy wywóz będzie można odciągnąć w czasie bo szambiarka, ma określoną pojemność i ponad nią nie wybierze, a efekt może być tylko taki, że w dużym szambie dużo gazów się uzbiera i potem może być g... deszcz - to ...

14 May 2010, 20:49

Raz na trzy miesiace? Musialoby miec ze 30 m3.Chyba, ze szczelne inaczej...

Gość MoKa

14 May 2010, 20:17

kto pisze takie bzdury? artykuł jest bardzo subiektywny, widać nastawienie autora na przydomowe oczyszczalnie. Nikt nie musi wywozić nieczystości z szamba raz na dwa tygodnie!! wystarczy zbudować nieco większe szambo i spokojnie wystarczy jeśli beka przyjedzie raz na 2-3 miesiące. U ...

10 Dec 2009, 11:11

Ścieki można odprowadzać do szamba lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – jeśli pozwalają na to warunki. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pełna treść ...

Gość Lili76

10 Dec 2009, 11:11

Nie wiem czy szambo plastikowe to dobry wybór. Słyszałam że często są z nimi jakieś problemy. Zastanawiam się nad szambem betonowym Może ktoś coś o niej wie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!