Kominy ceramiczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-02-23 12:21:33
Kominy ceramiczne

Dobre kominy ceramiczne muszą być wykonane z właściwie dobranych materiałów, zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami. Powinny więc być szczelne, drożne oraz odporne na wychładzanie i przemarzanie. Jeśli służą do odprowadzania spalin, powinny też być ognio- i kwasoodporny. Materiałami, które spełniają te założenia są m.in. szamot i kamionka.

Kominy ceramiczne
(fot. Cerabud)

Przewody kominowe z szamotu i kamionki są odporne na wysoką temperaturę, dobrze akumulują (gromadzą) ciepło; kamionka jest też niewrażliwa na działanie kwasów. Takie przewody nadają się więc do kotłów na paliwa stałe, pieców kaflowych oraz do nowoczesnych kotłów gazowych czy olejowych. Nie wszystkie polecane są do kominków i pieców opalanych drewnem.

Co jest czym?

  • Ceramika - wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio przygotowanej i wysuszonej gliny.
  • Kamionka – wyroby ceramiczne otrzymywane z glin z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego. Wyroby przed wypalaniem (w temperaturze +1300°C) posypywane są solą, dzięki czemu na ich powierzchni tworzy się szklista polewa. Wyroby kamionkowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie kwasów i niewielką nasiąkliwością.
  • Szamot – materiał otrzymywany przez zmielenie i spieczenie wypalonej gliny ogniotrwałej. Wyroby szamotowe są odporne na wysoką temperaturę, a także na szybkie jej zmiany.
Elementy systemu kominowego z ociepleniem
Elementy systemu kominowego z ociepleniem
(fot. Schiedel)

Jakie kominy?

Kominy ceramiczne są niezbędne w domach z wentylacją grawitacyjną, a także w tych, w których są piece, kotły i kominki. Nie ma kominów uniwersalnych, ponieważ inne służą do odprowadzania zużytego powietrza, inne do usuwania spalin. Wszystkie można zbudować z ceramiki.

  • Kominy wentylacyjne . Odprowadzają zanieczyszczone (zużyte) powietrze z wnętrza domu. Nie muszą więc być odporne ani na wysoką temperaturę, ani na działanie agresywnego kondensatu. Materiał użyty do budowy komina wentylacyjnego w zasadzie może być dowolny.

     

  • Kominy dymowe . Muszą być odporne na wysoką temperaturę, ponieważ uchodzący nimi dym ma wysoką temperaturę (powyżej 250°C). Od lat takie kominy ceramiczne buduje się z pełnych cegieł ceramicznych lub ceramicznych pustaków dymowych, obudowanych cegłami.

     

  • Kominy spalinowe . Ponieważ materiał użyty do budowy komina spalinowego nie musi być odporny na tak wysoką temperaturę jak dymowego (spaliny z nowoczesnych kotłów są znacznie chłodniejsze (ok. 80°C lub ok. 50°C – z urządzeń kondensacyjnych, odzyskujących ciepło ze spalin), powinien za to być odporny na agresywne działanie kwasu siarkowego.

Dlaczego nowy komin?

Dawniej duża część ciepła wytworzona przez urządzenie grzewcze ulatywała przez komin, dzięki czemu straty ciepła wykorzystywane były do ogrzania masywnego i pozbawionego izolacji komina ceglanego. Wysoka temperatura spalin zapobiegała też skraplaniu pary wodnej.

 

Stosowane obecnie urządzenia wytwarzają "zimne" spaliny, przez co na ściankach komina skrapla się para wodna, która może w nie wnikać. Zimą zawarta w porach spoin i cegieł dawniej wznoszonych kominów nieizolowanych termicznie zamarza - powoduje ich rozsadzanie i pękanie. Dlatego wymiana kotła c.o. w starym budynku musi się wiązać z jednoczesną modernizacją komina.
System kominowy z ceramiki - schemat
Schemat budowy uniwersalnego systemu kominowego z ceramiki
(IBF Polska)

Wkłady

Stosuje się zarówno w nowo wznoszonych kominach murowanych, jak i w remontowanych, np. wkład kominowy umieszcza się w istniejącym kominie, jeśli kocioł c.o. na paliwo stałe zamienia się na gazowy lub olejowy.

 

Wkłady kamionkowemontuje się z rur (o średnicy 15-20 cm) lub kształtek o przekroju kwadratowym (od 14x14 do 25x25 cm), łączonych na zakładkę. Poszczególne odcinki spaja się kitem kwasoodpornym lub zaprawą cementową.

System kominowy

Coraz częściej tradycyjne kominy murowane zastępuje się gotowymi, złożonymi z dopasowanymi do siebie i łatwymi w montażu elementami. Takie kominy ceramiczne stawia się więc znacznie szybciej niż kominy tradycyjne.

 

Podstawowe elementy systemu kominowego:

  • wkład – z rur kamionkowych lub ceramicznych (o długości nie większej niż 66 cm i średnicy 12-30 cm). Do rur mogą być dołączone obejmy oraz obręcze dystansowe (odległościowe), przydatne jeśli zamiast izolacji cieplnej, między nimi a obudową komina ma zostać pusta przestrzeń. Poszczególne części wkładu łączy się kitem kwasoodpornym;

     

  • obudowa zewnętrzna – wykonywana jest z wytrzymałego i lekkiego materiału, np. z pustaków keramzytobetonowych. Elementy obudowy łączy się zaprawą cementowo-wapienną. W obudowie może być pojedynczy przewód spalinowy lub zestaw przewodów, np. spalinowy i wentylacyjny.

     

    W narożach pustaków znajdują się kanały przewietrzające, które odprowadzają ewentualną wilgoć nie dopuszczając do zawilgocenia wkładu. W pustakach mogą być również otwory, w które wkłada się pręty zbrojące konstrukcję komina. Część obudowę, która wystaje ponad dach można dowolnie wykończyć, np. otynkować, obmurować lub obłożyć płytkami klinkierowymi czy kamiennymi;

     

  • izolacja cieplna – jest - najczęściej ze specjalnej odmiany wełny mineralnej - umieszczona między wkładem a obudową.


Uwaga! Każdy odcinek komina, który przebiega na zewnątrz domu lub przez zimne pomieszczenia powinien być izolowany.

 

Ile kosztuje komin gotowy?

To ile trzeba będzie zapłacić za system kominowy ustala się z indywidualnie z przedstawicielem producenta.

 

Orientacyjna cena zazwyczaj obejmuje pustaki kominowe (do obudowy), element odprowadzania skroplin, rurę z otworem rewizyjnym, rurę prostą, rurę do podłączenia pieca, wełną mineralną, płytę czołową, osłonę zakończenia komina, drzwiczki rewizji komina, kratkę przewietrzającą, kit uszczelniający oraz szalunek do czapy kominowej.
System kominowy przeznaczony do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania
System kominowy przeznaczony do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania, możliwe jest podłączenie 10 kotłów
(fot. Leier)

Na czym komin

Kominy murowane najczęściej buduje się razem z domem. Mogą one przebiegać przez ściany lub być osobnymi konstrukcjami wzniesionymi na własnych fundamentach. Komin gotowy również trzeba postawić na samodzielnym fundamencie (cokole).

 

Niezależnie od rodzaju komina (wymurowanego z cegieł lub wykonanego jako system kominowy) każdy fundament trzeba jeszcze zaizolować przeciwwilgociowo.

Jakość i gwarancja

Jeśli poszczególne elementy wkładów zrobione są z ceramiki źle wypalonej, porowatej lub takiej, która w przekroju ma widoczną niejednorodność surowca, należy zrezygnować z ich zakupu.

 

Jeśli wybieramy system kominowy, warto upewnić się czy sprzedawca oferuje elementy dodatkowe. W jednym kominie nie wolno bowiem łączyć wyrobów kilku producentów – system kominowy musi być kompletny. Gwarancja na kominy ceramicznemoże wynosić nawet 30 lat. Przed zakupem warto się upewnić, czy jest ona uzależniona od zatrudnienia autoryzowanej ekipy montażowej.

Bożena Modzelewska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość mhtyl

24 Feb 2011, 18:14

Cytat Nie rozumiem opisu na jednym z powyższych rysunków. Dlaczego odprowadzenie spalin jest w najniższej części komina. Czy spaliny nie powinny lecieć ku gorze? . Blad w opisie. Powinno byc odprowadzenie kondensatu. Jak widac ...

Gość laik

18 Feb 2011, 08:34

Nie rozumiem opisu na jednym z powyższych rysunków. Dlaczego odprowadzenie spalin jest w najniższej części komina. Czy spaliny nie powinny lecieć ku gorze? ;).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!