Jak poprawić żywotność tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak poprawić żywotność tarasu?

Staranne wykończenie krawędzi, osadzenie barierek i prawidłowe uszczelnienie wzdłuż ścian domu to szczegóły, które mogą przesądzić o żywotności tarasu.

aktualizacja: 2023-09-14 05:35:45

Brzegi tarasu powinny być zawsze zakończone okapnikiem w postaci fartucha z blachy wystającego ok. 3-5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod płytki nawierzchniowe.

Oczywiście przy dużych nieosłoniętych tarasach należy również zamontować rynny - wzdłuż najniżej położonej krawędzi. Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, przy czym brzeg wchodzący pod płytki powinien być perforowany, aby umożliwić dobre ich przyklejenie. Krawędzie płytek należy uszczelnić masą silikonową tworzącą (w przekroju) trójkątne ich zakończenie. 

W przypadku tarasów ocieplanych warstwa izolacji cieplnej sięga aż do krawędzi płyty, musi więc być osłonięta przed wpływem warunków atmosferycznych. Można to zrobić poprzez nałożenie kleju i siatki (tak samo jak przy ocieplaniu domu), a następnie otynkować lub - co jest rozwiązaniem lepszym - zamontować blaszaną osłonę.

Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe zamontowanie słupków balustrady. Osadzenie ich w płycie tarasowej powoduje przerwanie ciągłości izolacji przeciwwodnej.

W miejscu osadzenia słupków konieczne zatem będzie nałożenie warstwy uszczelniającej z silikonu w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zamocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej. 

Istotne znaczenie dla szczelności i trwałości tarasu ma prawidłowe wykonanie połączenia warstw tarasowych ze ścianami budynku. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu do wysokości 15-20 cm.

Jeśli podczas remontu układamy izolację przeciwwodną w postaci papy ułożonej na warstwie spadkowej, należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym w narożniku trzeba utworzyć skośne wypełnienie pozwalające na łagodne zagięcie izolacji. 

W przypadku izolacji podpłytkowej w narożu wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii. Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi.

Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu - w narożniku pozostawiamy przerwę dylatacyjną wypełnioną taśmą uszczelniającą osłoniętą warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również zabezpiecza się silikonem lub masą akrylową.

Schemat: Warstwy tarasu, ułożenie izolacji
Pas ściany przy podłodze tarasu dobrze jest również pokryć płytkami ceramicznymi. Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu - w narożniku należy pozostawić przerwę dylatacyjną wypełnioną taśmą uszczelniającą osłoniętą warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych trzeba zabezpieczyć silikonem lub masą akrylową (fot. Torggler)
Redaktor: Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec
Na zdjęciu otwierającym: Już po kilku sezonach użytkowania, a bywa że wcześniej, balkon lub taras może wymagać remontu. Najczęściej spotykane usterki to odspajające się od podłoża płytki ceramiczne. (fot. Sopro)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!