Jak ekonomicznie układać wełnę mineralną?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak ekonomicznie układać wełnę mineralną?

W wielu projektach nowych domów oraz prawie zawsze w starych, remontowanych budynkach rozstaw krokwi jest inny niż wymiary płyt lub mat wełny mineralnej. Powstaje wtedy pytanie, jak należy przycinać materiał izolacyjny, żeby było jak najmniej odpadów, a jednocześnie wyeliminowane zostały mostki termiczne?

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00

Szerokość wełny mineralnej wynosi przecież 50 lub 60 cm, a odległość pomiędzy belkami np. 54, 78 czy 92 cm. Jeden z takich efektywnych sposobów polega na cięciu wełny mineralnej po przekątnej. Wtedy bowiem przesuwając obie części po skosie łatwo można dopasować materiał izolacyjny do żądanego wymiaru. I nie jest przy tym istotne, czy wymiar ten będzie mniejszy, czy większy od szerokości (długości) płyty lub odcinka maty.

W obu przypadkach trzeba będzie odciąć jedynie niewielkie trójkątne fragmenty materiału izolacyjnego, które wcale nie muszą okazać się odpadami. Można je przecież wykorzystać do izolowania niedużych przestrzeni (zakamarków) w połaci dachu, a takie zawsze znajdują się w okolicy komina czy murłaty.

Podany sposób na przycinanie wełny mineralnej ma sens tylko przy układaniu pierwszej warstwy izolacji, gdy istnieje konieczność dopasowywania jej do konstrukcji nośnej dachu. Nie trzeba tego robić z drugą warstwą wełny mineralnej, która jest układana na wierzchu krokwi pomiędzy listwami rusztu. Jego rozstaw może bowiem być dopasowany do szerokości płyt lub mat. Ważne jeszcze jest, żeby wynikowa szerokość materiału izolacyjnego była przynajmniej o 1-2 cm szersza od odległości pomiędzy krokwiami (w świetle).

Dzięki temu wełna mineralna będzie ściśle przylegała do belek i nie będzie obawy, że się wysunie. Zapobiegnie to również powstawaniu szczelin, czyli mostków termicznych, jakie mogłyby się pojawić na skutek obciążeń dynamicznych np. od wiatru czy okresowej zmiany wilgotności drewnianej konstrukcji dachu.

Redakcja BD
fot. Rockwool

Może cię zainteresować
Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Zasady poprawnego montażu okna dachowego Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jaka papa na deskowanie? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jakie wybrać rolety do okien dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Batman

26 Mar 2011, 19:23

Super to cięcie na skos !!!...

Gość ms

14 Apr 2009, 15:32

"Nie trzeba tego robić z drugą warstwą wełny mineralnej, która jest układana na wierzchu krokwi pomiędzy listwami rusztu." Mozna prosic o jakies zdjecie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!