Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ I ZAMÓW ŁĄCZONE WYDANIE 1-2/2012 Budujemy Dom Bezpłatna przesyłka tylko tutaj:
budowa i remont arrow Stan Surowy arrow Ściany i Stropy arrow Porady ekspertów
Kontakt

Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej? Chodzi mi o warstwę osłonową wykonaną z cegły.

Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej? Chodzi mi o warstwę osłonową wykonaną z cegły.


Wykonując nadproże w ścianie elewacyjnej, najlepiej zastosować specjalne gotowe zbrojenie
Wykonując nadproże w ścianie elewacyjnej, najlepiej zastosować specjalne gotowe zbrojenie
Odpowiedź eksperta: W czasie murowania nadproża konieczne jest oczywiście oparcie cegieł na deskowaniu, które można usunąć dopiero po dobrym związaniu zaprawy. Dla trwałości, a także estetyki nadproża najważniejsze jest właściwe ułożenie zbrojenia.

Do zbrojenia najlepiej wykorzystać stalowe elementy prefabrykowane – tzw. strzemiona umieszczane w spoinach pionowych oraz belki umieszczane w spoinach poziomych. Pierwszą warstwę nadproża tworzą cegły układane pionowo. Na cegle najpierw rozkłada się zaprawę, a następnie wciska w nią strzemię. Strzemię powinno znaleźć się w co trzeciej spoinie. Po wymurowaniu całej warstwy w strzemiona wsuwa się poziomą belkę.

Kolejna warstwa cegieł jest układana poziomo, we wszystkich spoinach pionowych umieszcza się strzemiona (krótsze). Po ułożeniu całej warstwy w strzemiona znów wsuwa się systemową belkę stalową. Następne warstwy muruje się i zbroi tak samo, ich liczba zależy od rozpiętości nadproża (jedna warstwa to minimum).

Redakcja BD



dodano: 01.06.2010.
zmieniono: 01.06.2010.
 
Wszystkie komentarze: 1
Komentarze
Autor: pijo23 KLINKIER
więcej
Bez przesady z tymi strzemionami na kole ...
 

Mod artykuly firmowe - główna

Skandynawskie domy z keramzytu
Artykuł sponsorowany
 

Topowe produkty w artykule

Topowe produkty
System 20 cm PLUS - dom od piwnicy aż po dach! Zapoznaj się z Systemem 20 cm PLUS – technologią, która pozwala budować energooszczędne domy jednorodzinne. więcej
zobacz więcej
mapa strony | kontakt | e-prenumerata
powered by nessico