Jak dobrać i eksploatować kocioł kondensacyjny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2012-01-16 10:56:10
Jak dobrać i eksploatować kocioł kondensacyjny?

Nad ekonomicznością pracy kotła powinniśmy się zastanawiać już w momencie zakupu. Jednak nawet dobry kocioł może pracować dobrze lub źle, zależnie od tego, jak jest eksploatowany.

Pierwszy czynnik decydujący o ekonomiczności pracy to tzw. strata kominowa, czyli różnica zawartości ciepła w spalinach odprowadzanych do komina i w powietrzu do spalania. Temperatura spalin w kotle na paliwo stałe sięga 200°C, zaś dla kotłów kondensacyjnych wynosi ok. 50°C.

Drugi to strata ciepła przez promieniowanie i konwekcję. Dla starych kotłów gazowych to 3–5%, dla nowych zaś zaledwie 0,5–2%. Strata ta zależy od średniej temperatury wody kotłowej. Im temperatura wody jest niższa, tym strata jest mniejsza. Ta strata nie jest przy tym zbyt istotna, jeśli kocioł znajduje się w i tak ogrzewanym pomieszczeniu, o temperaturze zbliżonej do temperatury pomieszczeń mieszkalnych – ciepło oddane przez kocioł ogrzewa to pomieszczenie.

Trzecim czynnikiem jest strata niezupełnego spalania gazów. Powodem tego zjawiska jest zbyt mała ilość tlenu dostarczana do spalania. W takim przypadku zamiast dwutlenku węgla powstaje tylko jego tlenek i zmniejsza się ilość uzyskiwanego ciepła.

Problemem jest również zbyt duża ilość powietrza. Zawsze powietrze dostarczane jest z pewnym nadmiarem w stosunku do ilości stechiometrycznej, czyli wynikającej z samego równania reakcji spalania. Współczynnik nadmiaru powietrza λ może być niewielki np. 1,1 w nowoczesnych kotłach z zamkniętą komorą spalania, zaś w kotłach z palnikiem atmosferycznym (komora otwarta, bez nadmuchu) sięga 2. Niezużyte do spalania powietrze to "balast", który trzeba ogrzać i usunąć przez komin, a to oczywiście pochłania ciepło. Warto zauważyć, że ok. 70% objętości powietrza to azot, który praktycznie nie bierze udziału w spalaniu, ale i tak trzeba go ogrzać.

Czwartą rzeczą jest sprawność spalania w zależności od obciążenia. W kotłach tradycyjnych, bez tzw. modulacji mocy palnika, sprawność gwałtownie spada, gdy pracują one z niewielkim obciążeniem. W kotłach gazowych niekondensacyjnych, ale z modulacją mocy, sprawność jest praktycznie stała w całym zakresie dopuszczalnej mocy, w kondensacyjnych zaś nawet wzrasta przy spadku obciążenia.

Może cię zainteresować
Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak działa sterowanie EOS 6? Czym można palić w kotle 5. klasy? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą?
Zobacz więcej Zwiń

Kocioł jest dobierany tak, aby pracując z maksymalną mocą, był w stanie zrównoważyć straty ciepła występujące przy panującej na zewnątrz tzw. temperaturze obliczeniowej, wynoszącej ok. -20°C. Jednak w praktyce tak duże mrozy występują bardzo rzadko, przez większość sezonu kocioł nie osiąga nawet połowy swojej mocy maksymalnej. Dlatego możliwość efektywnej pracy z mocą częściową jest tak ważna.

Warto jeszcze wspomnieć o dość częstym poglądzie, że warto "przewymiarowywać" kotły kondensacyjne. Z pozoru wszystko się zgadza, bo wraz ze spadkiem obciążenia rośnie ich sprawność. Jednak jest jeszcze drugi czynnik – najmniejsza moc, z jaką kocioł może pracować w sposób ciągły, to najczęściej ok. 30% mocy maksymalnej. W "przewymiarowanym" kotle, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie (np. wiosną i jesienią), łatwiej o sytuację, w której zapotrzebowanie na moc spadnie poniżej tej granicy regulacji.

Sterowanie ma niewątpliwy wpływ na ilość zużywanego paliwa. W starych kotłach temperatura wody w instalacji zawsze wynosiła tyle, ile ustawiliśmy na kotle, a reakcją na zmianę zapotrzebowania budynku na ciepło było po prostu włączenie lub wyłączenie kotła. Taka praca nie jest niestety optymalna z ekonomicznego punktu widzenia. Potem pojawiły się kotły z tzw. modulacją mocy, automatycznie dostosowujące swą moc i temperaturę wody w instalacji c.o. do chwilowego zapotrzebowania, a w efekcie pracujące w sposób ciągły.

Z kolei zastosowanie sterowników dobowych i tygodniowych pozwala na ustawienie osłabień nocnych w ogrzewaniu i w czasie nieobecności domowników, co wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania. Użytkownik wówczas nie musi myśleć, w jakim trybie pracuje kocioł i czy już zmienił tryb pracy. Wszystko dzieje się automatycznie.

To bardzo ważna czynność, przez wiele osób niestety pomijana. Coroczne serwisowanie kotła zapewnia optymalną, a więc i najbardziej ekonomiczną jego pracę. W czasie serwisowania czyszczone są wymienniki i regulowane są podzespoły kotła.

Dariusz Tomaszewski
fot.Viessmann

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image