Jaki rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się do małej spiżarni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jaki rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się do małej spiżarni?

Jestem w trakcie kończenia projektu mojego pierwszego domu. Zastanawiam się nad rodzajem drzwi do spiżarni, do której będzie się wchodzić z kuchni. Żonie podobają się drzwi przesuwne wykonane z jednego kawałka "starego" drewna, poruszające się po szynie zawieszonej do ściany (podpatrzyła takie rozwiązanie na kanałach wnętrzarskich). Wygląda to bardzo efektownie, ale nie wiem czy w kuchni (tłuszcz, para wodna) to się sprawdzi. Ja jestem za skrzydłem chowanym w ścianie. Która opcja najlepiej sprawdzi się w dość małej spiżarni?

aktualizacja: 2022-07-18 09:45:56

Odpowiedź eksperta: Drzwi przesuwne stylizowane na stare są obecnie bardzo modne, stosowane głównie we wnętrzach w stylu loftowym. Ich dekoracją są bowiem nie tylko słoje widoczne na drewnie, ale też okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym. Na ogół takie przepierzenia montuje się w garderobie, sypialni lub w łazience. W spiżarni również się sprawdzą, pod warunkiem, że będą wykonane z drewna zabezpieczonego przed osadzaniem się brudu, będą pasowały do zabudowy kuchennej i charakteru całego wnętrza.

Drzwi przesuwne poruszające się po ścianie

Przegrody tego typu dobrze komponują się z czarnymi okuciami szafek w stylu retro, baterią i karniszem oraz sprzętem AGD również w tym kolorze. Takie drzwi można zamontować samodzielnie. Kupuje się je jako kompletny zestaw, który zawiera prowadnicę o długości 2 m, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Oddzielnie trzeba dobrać skrzydło. Takie drzwi są nie tylko praktyczne, ale stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.

Różne rodzaje okuć drzwi przesuwnych
Różne rodzaje okuć drzwi przesuwnych. (fot. 4IQ Group)

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Dla odmiany drzwi przesuwne chowane w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca na ścianie, w której się poruszają, wzdłuż niej można więc zaplanować szafki lub zabudowę AGD. Są zatem nieco bardziej praktyczne, szczególnie w małych pomieszczeniach. Do niewielkiej kuchni to rozwiązanie może lepiej pasować. Takie drzwi mogą być wykonane z dowolnego materiału. W wersji dwuskrzydłowej sprawdzą się również w salonie albo korytarzu. Można zamówić je w takim samym wykończeniu jak skrzydła tradycyjne, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu. Montaż takich drzwi można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to fachowcom polecanym przez ich producenta.

Oba rodzaje drzwi przesuwnych mogą być stosowane na każdym etapie budowy, rozbudowy bądź remontu domu.

Może cię zainteresować
Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak zamontować drzwi techniczne? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Co daje anodowanie aluminium? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Co to jest szkło ornamentowe? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Co to za kolor Winchester? Okna na straży bezpieczeństwa LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie okna przesuwne wybrać? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jak zasłonić okna na parterze? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jaka roleta na skośne okno? Jak myć żaluzje fasadowe? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Wyłazy dachowe - jaki model wybrać?
Zobacz więcej Zwiń

Przy skrzydle chowanym w ścianie najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Można ją osadzić już podczas murowania przegrody lub dostawić do już istniejącej ściany, jeżeli wyburzenie jej jest niemożliwe.

Producenci oferują kasety w dwóch wariantach - z ościeżnicą i opaskami maskującymi albo bez ościeżnicy. Systemy ościeżnicowe pasują do klasycznych wnętrz, bezościeżnicowe - do nowoczesnych. Oba rodzaje wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem.

Kaseta drzwi chowanych w ścianie przeznaczona do wykończenia płytami gipsowo-kartonowymi (fot. po lewej) oraz model do otynkowania (fot. po prawej). (fot. Eclisse)
Drzwi przesuwne chowające się w kasecie w największym stopniu oszczędzają przestrzeń - nie zajmują miejsca na ścianie, w której są zamontowane. (fot. Eclisse)

Budowa kaset do drzwi przesuwnych pod tynk i płyty g-k

Kasety przeznaczone pod tynk mają blachę zabezpieczającą przed jego wpadaniem do środka oraz siatkę (o oczku 50 x 25 mm bez elementów spawanych), na której utrzymuje się on na całej jej powierzchni. Wykonane są z wzmocnionych słupków pionowych, połączonych z 12 poziomymi poprzeczkami z ocynkowanej blachy 7/10 mm, w kształcie odwróconego trapezu. Rama do drzwi o szerokości 80 cm waży ponad 40 kg.

Modele przewidziane pod płyty g-k mają otwartą strukturę żeberkową (podobną do szkieletu ścianki z płyt g-k), do której dokręca się płyty. Zakupione elementy kasety (sprzedawane są w paczce) składa się w sztywną ramę o grubości - w zależności od grubości skrzydła lub grubości ścianki, którą chcemy zbudować - od 100 do 125 mm. Wzmocnione słupki pionowe (z blachy 12/10 mm ze specjalnymi wygięciami, aby poprawić stabilność i zwiększyć odporność na naciski boczne) połączone z poziomymi poprzeczkami (z ocynkowanej blachy) tworzą sztywną ramę.

Skrzydła chowane w ścianę mogą być stosowane zarówno w wąskich otworach, np. 70 cm, jak i w bardzo szerokich - 4,7 m oraz w półokrągłych. System do drzwi chowanych w ścianę składa się z metalowej ramy, aluminiowej prowadnicy z wózkami jezdnymi montowanymi w górnej części ramy, stabilizatora dolnego (prowadnika) mocowanego do podłoża, który staje się niewidoczny po osadzeniu skrzydła, a także ograniczników (hamulców), które chwytają drzwi w momencie zamykania lub otwierania.

Jeżeli zależy nam na wygłuszeniu pomieszczenia (np. sypialni), możemy zdecydować się na skrzydła grubsze, gwarantujące wysoką izolacyjność akustyczną. Wykonane są z płyt MDF i wykończone fornirem naturalnym albo malowane na dowolny kolor. Wyposażone są w elementy uszczelniające przejście - listwę dociskową górną, opadający próg, adaptery i magnesy, mocowane na przedniej krawędzi drzwi oraz na słupku dobojowym ościeżnicy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: 4IQ Group

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Dawid

26 Sep 2019, 09:37

Fajnym rozwiązaniem są również drzwi łamane :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!