Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / ABC

Jakie pokrycia dachowe zaliczamy do pokryć alternatywnych?

Strzechy – pokrycie znane i powszechnie stosowane przez wielki. To dlatego, że odpowiednia trzcina, a częściej słoma (koszona kosą lub sierpem, a nie kombajnem i młócona cepem) była tania oraz łatwo dostępna. Przy tym dobrze wykonane pokrycie dachu charakteryzowało się rewelacyjnymi właściwościami akustycznymi oraz termoizolacyjnymi.

Warto wiedzieć, że przy stosowanej grubości wynoszącej 25-40 cm współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 0,17-0,27 W/m²K. Sporą wadą strzechy jest łatwopalność. Z tego powodu w latach 50-tych ubiegłego wieku wydano zakaz pokrywania budynków tym materiałem. Nawet przy współcześnie stosowanych środkach ogniochronnych i grzybobójczych trzeba na to uważać. Innym mankamentem jest stosunkowo duży ciężar pokrycia dochodzący nawet do 80 kg/m². Jednak obecnie strzechy stały się modne, a przez to pożądane. Niestety, niewielu fachowców potrafi je prawidłowo układać. Na dodatek, często uznaje się je pokrycie wręcz luksusowe co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w wysokiej cenie.

Do krycia dachów słomą lub trzciną wystarczy przybić łaty (dawniej żerdzie) w rozstawie co około 40 cm. Do nich przywiązywane są wiązki grubości do 40 cm. Strzechy z trzciny najlepiej sprawdzają się na dachach o kącie nachylenia powyżej 45° (zalecane 50-55°). Dobrze ułożone i właściwie pielęgnowane pokrycie ma trwałość do 100 lat (zwykle 50-80 lat).

Gonty drewniane – to podstawowy materiał, który dawniej stosowano do krycia dworów, i góralskich willi oraz chałup. To piękne pokrycie było trwalsze i droższe od strzechy. Współcześnie rzadko jest używane – zwykle w domach nawiązujących do architektury regionalnej lub stylu dworkowego. Gont to rodzaj deseczki o przekroju wydłużonego trójkąta równoramiennego, długości 40-60 cm, szerokości 6-14 cm z wyżłobionym wpustem wzdłuż grubszej krawędzi. Powinien być ręcznie łupany z górskiej jodły lub świerka.

Wtedy charakteryzuje się najlepszymi właściwościami, ponieważ kloc drewna rozszczepiany jest wzdłuż naturalnych włókien. Pomimo nierówności powierzchnia gontów jest wówczas błyszcząca i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Jednak współcześnie najczęściej dostępny jest znacznie tańszy i gorszy gont cięty maszynowo z desek tartacznych. Poprzecinanie naturalnych włókien drewna powoduje, że deseczki często paczą się i pękają. Aby temu zapobiec konieczne jest ich impregnowanie, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na cenę i koszty robocizny.

Pokrywanie dachu polega na wsuwaniu jednej deseczki w drugą i przybijaniu gontów do łat. Dwie warstwy układa się na połaciach o nachyleniu powyżej 45°, a trzy w koszach, pasach przyokapowych oraz na dachach o kącie mniejszym od 38°. Zaletą gontów jest stosunkowo niewielka masa pokrycia wynosząca 30-50 kg/m², a wadą - palność. Trwałość dobrze ułożonego i właściwie konserwowanego pokrycia wynosi 50 - 70 lat (najczęściej 25 - 40 lat).

Wióry osikowe – to znany od dawna rodzaj naturalnego pokrycia dachowego, które obecnie jest znacznie tańsze od strzechy lub gontów drewnianych. Dzięki temu znajduje wielu zwolenników. Poza tym bardzo charakterystyczny wygląd, niezbyt opatrzonego pokrycia sprawia, że takie domy wyglądają bardzo ciekawie. Wióry to strugane płaty drewna (osiki, topoli lub olchy) grubości 4-5 mm, szerokości 8-11 cm i długości około 35 cm.

Połać dachu może być pełni odeskowana lub tylko ołacona. Wióry układa się w 5-11 warstwach (zwykle 9) i przybija do poszycia. Masa pokrycia o łącznej grubości około 5 cm wynosi tylko 18 kg/m². Wiórami osikowymi można kryć dachy o nachyleniu powyżej 30° (zalecane powyżej 40°).

Trwałość dobrze ułożonego oraz zaimpregnowanego pokrycia wynosi około 40 lat oczywiście pod warunkiem, że dom znajduje się w terenie otwartym. Opadające z drzew liście lub igły mogą być bowiem przyczyną zniszczenia poszycia (w wyniku korozji biologicznej) nawet po kilku latach użytkowania.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński Firma Blachy Pruszyński zdobyła Złoty Tytuł Budowlanej Marki Roku w kategorii pokrycia dachowe lekkie, systemy rynnowe oraz w kategorii Champion.
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas Dachówki płaskie stały się w ostatnich latach krzykiem mody. Szczególną popularnością cieszy się ceramiczna dachówka Turmalin. Braas ...
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz LOGinLAB 2017 - prawdziwy przebój wakacji. Firma Wiązary Burkietowicz zaprasza serdecznie od 14 do 16 lipca 2017 r. do Krotoszyna i do Odolanowa ...

Czym się kierować podczas wyboru kształtu i wyglądu dachu?

Kształt i wygląd dachu zależy od wielu parametrów. Najważniejsze są warunki zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ trzeba się do nich dostosować. Mogą określać np. kąt nachylenia dachu, wysokość kalenicy, a nawet kolor i rodzaj pokrycia dachowego.

topowe produkty

Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze