Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Folie i membrany wstępnego krycia

Folie i membrany wstępnego krycia chronią poddasze przed podwiewanymi pod pokrycie deszczem i śniegiem oraz powstającymi pod pokryciem skroplinami. Współdziałając z systemem wentylacji dachu lub jego pokrycia, umożliwiają ponadto wydostanie się pary wodnej z konstrukcji dachu i jego termoizolacji.

Dachu izolowany FWK
(Fot. Fakro)
Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup izolacji woda ma ograniczony dostęp do dachu, ale może go swobodnie opuścić, gdy się w nim znajdzie. Stosowanie folii wstępnego krycia i membran wstępnego krycia powinno być skorelowane ze sposobem wentylowania dachu.

FWK (folie wstępnego krycia)

Folie o niskiej paroprzepuszczalności, stosowane jako uszczelnienie pod pokrycia układane na łatach, wymagające wentylowania przestrzeni między folią a termoizolacją (tzw. dach wentylowany); w dachu z tymi foliami powinny być dwie szczeliny wentylacyjne – jedna pod pokryciem, a druga pod FWK.

 • FWK paroszczelne – produkty o bardzo niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do stosowania pod blachy układane w dachach niewentylowanych.
 • FWK paroprzepuszczalne – popularne folie zbrojone lub folie z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę, co odpowiada Sd ≤ 1 m; (im niższa wartość Sd, tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana). 
Przekrój dachu izolowanego FWK

MWK (membrany wstępnego krycia)

Są to materiały wysokoparoprzepuszczalne o Sd < 0,1 m, przepuszczają w ciągu doby ponad 1000 g pary wodnej na m2, w temperaturze 23–25°C i przy 85% wilgotności powietrza.

Nazywane są potocznie membranami dachowymi podobnie jak membrany na dachy płaskie zastępujące papy wierzchniego krycia); ich główną zaletą jest to, że można je ułożyć bezpośrednio na termoizolacji (na styk), co eliminuje szczelinę nad termoizolacją; taki dach jest osuszany nie przez dwie, lecz przez jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem i nazywamy je dachem niewentylowanym z pokryciem wentylowanym.

 • MWK lekkie – o mniejszej gramaturze i mniejszej wytrzymałości, mają różną, ale wysoką paroprzepuszczalność.
 • MWK ekrany – grupa membran o gramaturze od 160 g/m², podwyższonej trwałości i wytrzymałości mechanicznej oraz wysokiej paroprzepuszczalności (Sd ~0,02 m, czyli 1300–2000 g/m² na dobę w temperaturze 23ºC i przy 85% wilgotności powietrza). Folie te są wyróżnione jako oddzielna grupa ze względu na bardziej uniwersalne zastosowanie.
Przekrój dachu izolowanego MWK

Skuteczność działania membran dachowych zależy od ich właściwego ułożenia. To fachowy montaż decyduje o tym, czy membrany będą mogły należycie spełniać swoje funkcje.

MWK zabezpieczają konstrukcję i termoizolację dachu przed podwiewaną pod pokrycie wodą opadową, a także przed przeciekami lub wodą skraplającą się pod pokryciem dachowym. W razie uszkodzenia pokrycia oraz w trakcie prac dekarskich peniają rolę tymczasowego zabezpieczenia przed opadami. Dodatkowo stanowią osłonę przed kurzem i pyłami w czasie długoletniej eksploatacji dachu.

Właściwie ułożone ograniczają niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji dachu i termoizolacji skutki kondensacji pary wodnej. Ponieważ wilgotna termoizolacja nie spełnia swoich funkcji i powoduje nadmierne zużycia energii na ogrzewanie domu, a przeciekający lub zawilgocony dach zagraża pozostałym elementom budynku, można przyjąć, że właściwie ułożone membrany dachowe w znaczącym stopniu ograniczają zużycie energii i przedłużają życie całemu budynkowi.

Rodzaje, właściwości i zastosowanie izolacji stosowanych jako warstwy wstępnego krycia

 FWK
folie wstępnego krycia
(niskoparoprzepuszczalne)
MWK
membrany wstępnego krycia
(wysokoparoprzepuszczalne)
 folie paroszczelne folie paroprzepuszczalne membrany lekkie ekrany
Właściwości
 • przepuszczają niewielkie ilości pary wodnej, dlatego nie mogą stykać się z ociepleniem dachu;

 • pomiędzy materiałem termoizolacyjnym folią konieczne są powietrzne szczeliny wentylacyjne, z których nadmiar wilgoci będzie odprowadzany, by nie powodował zawilgocenia konstrukcji dachu
 • nie stanowią bariery dla pary wodnej, mogą więc bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, bo nawet wtedy nie spowodują zawilgocenia konstrukcji dachu ani izolacji;

 • nie trzeba nad nimi zostawiać szczeliny wentylacyjnej
 • Zastosowanie
 • w dachach z poddaszem nieużytkowym, w których przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana;

 • w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych, przemysłowych itp., czyli wszędzie tam, gdzie ze względu na funkcje dachu i jego prosty kształt nie jest potrzebna wysoka paroprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej, a jednocześnie ważne są dwie jej cechy: wysoka wytrzymałość i niski koszt
 • w dachach niewentylowanych o pokryciu wentylowanym ułożonym na łatach
 • Joanna Dąbrowska

  aktualizacja: 2009-11-26

  Dodaj komentarz

  Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
   

  Dachówki ceramiczne i cementowe

  Produkowane dawniej dachówki cementowe (znane i stosowane w budownictwie od ok. 150 lat) nie dorównywały ceramicznym zarówno estetyką, jak i parametrami technicznymi, a więc w efekcie trwałością.
  topowe produkty

  Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

  Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
  Najbardziej znane marki
  Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
  Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
  Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
  Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
  Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
  Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
  Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
  Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
  Zamknij okno x
  Newsletter
  Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
  informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
  Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
  Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
  Dlaczego warto się zapisać?
  W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
  - aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
  - porady budowlane;
  - najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
  Zapisz się do newslettera
  Klub Budujących Dom


  Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
  na bezpłatną prenumeratę
  i inne nagrody

  • Polecamy również
   Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
  Wydanie tabletowe
  Newsletter BudujemyDom.pl
  Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
  Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

  Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

  Dlaczego warto się zapisać?
  W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
  x