W jaki sposób układa się blachę z posypką?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-01-05 13:29:12
W jaki sposób układa się blachę z posypką?

Połać. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wynosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). Blachę układa się w kierunku odwrotnym niż w innych pokryciach dachowych, zaczyna się bowiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsuwane są pod te leżące wyżej.

Po ułożeniu kilku rzędów blachy przybija się ją do łat specjalnymi gwoździami „od czoła”; producenci zalecają zabezpieczanie gwoździ klejem i posypką. Należy zwracać uwagę na zachowanie wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach, żeby zakłady pionowe nie były nigdzie widoczne. Rząd pod gąsiorem montuje się zazwyczaj nieco później, np. przed montażem gąsiorów. Na kalenicę zakłada się gąsiory i przybija gwoździami do łat kalenicowych. Trzyosobowa ekipa dekarzy może pokryć blachodachówką nawet 70-100 m² prostego dachu dziennie.

Okap. Panele przy rynnie są zazwyczaj nieco wysunięte poza okap. Mocuje się je do pierwszej łaty gwoździami od góry. Pierwsza łata może mieć taką samą grubość jak pozostałe. Druga powinna być tak usytuowana, aby pierwszy arkusz blachy był odpowiednio wysunięty w stronę rynny.

Kosze. Można je pokryć obróbkami z blachy (najlepiej powlekanej) lub zastosować gotowe elementy zwane koszami. Kosz powinien leżeć na kontrłatach, zamocowany klamerkami do łat. Odstęp między krawędziami paneli po obu stronach kosza nie powinien być mniejszy niż 10 cm: panele nie mogą się stykać. Panele w koszach podgina się do dołu lub docina bez podgięcia, ale z wykorzystaniem uszczelki koszowej.

Komin. Panele przylegające do komina odgina się na szerokość około 5 cm do góry, a następnie nakłada się obróbkę przyścienną i mocuje ją do ściany. Obróbka może być elementem gotowym, ale można ją wykonać własnoręcznie z blachy powlekanej. Tuż za kominem nie powinno być połączeń paneli.

Wideo instrukcja układania blachy dachowej z posypką

Redakcja BD

Może cię zainteresować
Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaka papa na deskowanie? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!