Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Jak dobrać rynny i rury spustowe?

Rynny to najważniejsze uzupełnienie dachu. Bez nich spływająca z połaci woda zalewałaby ściany. Na ogół montuje się je jako zewnętrzne, wewnętrzne – prowadzone do pionów kanalizacyjnych w środku budynku – stosuje się czasem do odwodnienia dachów płaskich. Najpopularniejsze są wiszące o przekroju półokrągłym, spotyka się również rynny prostokątne.

Jak dobrać rynny i rury spustowe?
Tagi: rynny

Woda z rynien, mocowanych wzdłuż okapów, trafia do pionowych rur spustowych, potem wsiąka w ziemię, albo jest odprowadzana do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej lub zbiornika deszczówki. Zamiast rur spustowych można powiesić grube łańcuchy, bądź umieścić na skraju połaci ozdobne rzygacze. Wszystkie niezbędne elementy orynnowania jego producenci proponują w ramach tzw. systemu rynnowego.

WYMIARY NIEZBĘDNE DO WYZNACZENIA EFEKTYWNEJ POWIERZCHNI DACHU

Przekroje rynien i rur spustowych dopasowuje się do konkretnego dachu tak, żeby woda nawet przy niezwykle ulewnym deszczu nie przelewała się przez krawędź rynny i nie wypełniła całkowicie rury spustowej. Orynnowanie można dobrać, korzystając ze wskaźnika zwanego efektywną powierzchnią dachu (EPD). Jeżeli nachylenie połaci nie przekracza 10°, przyjmuje się, że EPD jest równa powierzchni dachu.

Wymiary niezbędne do wyznaczenia efektywnej powierzchni dachu

Kiedy dach jest bardziej stromy, stosuje się wzór:

EPD = (W + ½H) · L

gdzie:

  • EPD to efektywna powierzchnia dachu;
  • W to mierzona w poziomie odległość od narożnika dachu do kalenicy;
  • H to wysokość dachu;
  • L to długość dachu (wzdłuż okapu).

EPD dla budynków o takiej samej powierzchni rzutu jest tym większa, im bardziej stromy jest ich dach. Z bardziej stromego dachu woda spływa szybciej, a niebezpieczeństwo jej spiętrzenia i przelania się przez rynnę jest większe.

W praktyce, w przypadku dużych i skomplikowanych dachów, dobór orynnowania powierza się projektantowi. W pozostałych przypadkach decydują dekarze. Zazwyczaj przyjmuje się, że średnica zarówno rynien, jak i rur spustowych nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Węższe łatwo zapchają liście, gałązki i lód. Trudniejszym zadaniem bywa właściwe rozmieszczenie rur spustowych. W najprostszym wariancie – przy dwuspadowym dachu bez lukarn – zwykle wystarczają cztery rury w narożach budynku. Na dachach o skomplikowanych kształtach dodatkowe rury spustowe montuje się w pobliżu koszy, gdzie zawsze spływa więcej wody.

RYNNY PLASTIKOWE CZY STALOWE?

Rynny powinny wizualnie pasować do pokrycia dachu i elewacji. Gdy chodzi o ich cechy użytkowe, to plastikowe są niewrażliwe na drobne zarysowania, np. przez gałęzie drzew i całkowicie odporne na korozję. Dlatego poleca się je w rejonach nadmorskich (ze względu na zasolenie) i o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Łatwo je montować, ale plastik jest wrażliwy na promienie słoneczne – pod ich wpływem może zmienić kolor. Takie rynny są też podatne na uszkodzenia mechanicznie, szczególnie w niskiej temperaturze, gdy tworzywo staje się kruche. Nie wymagają za to żadnej konserwacji i są stosunkowo tanie.

Rynny stalowe są bardziej wytrzymałe i pod wpływem uderzenia raczej się odkształcą, niż pękną. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Niestety, są podatne na korozję, szczególnie w miejscach, gdzie fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone. Na oko orynnowanie stalowe nie różni się niczym od wyrobów z PVC. Trwałość obu materiałów ocenia się na 30–50 lat. Rynny z miedzi czy blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają i 150 lat, ale są znacznie droższe i dlatego nie podbiły naszego rynku.

Powlekane rynny stalowe
a) fot. Galeco
Plastikowe rynny z PVC
b) fot. Scala Plastics
Powlekane rynny stalowe (a) i plastikowe rynny z PVC (b) różnią się cechami użytkowymi, ale nie wyglądem.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Ruukki

aktualizacja: 2017-04-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dach dobrze wykończony

Nie jest na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza pozytywnym wpływem na estetykę elewacji budynku, ma również do wykonania konkretne funkcje praktyczne. Podbitka dachowa, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniała, zarówno w zakresie technologii produkcji, jak również wzornictwa i kolorystyki. Drewno zdecydowanie ustępuje miejsca podbitkom z PVC, a marki takie, jak VOX pokazują, że materiał ten doskonale potrafi łączyć piękny wygląd, szybki montaż i walory  użytkowe.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x