Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Folia dachowa - zakup kontrolowany

Poszukiwana: folia dachowa paroprzepuszczalna i paroizolacyjna na dach o powierzchni 120 m2. Dach jest średnio skomplikowany - czterospadowy z dwiema lukarnami i 3 oknami połaciowymi; pokryty będzie dachówką ceramiczną; dom jest parterowy z poddaszem użytkowym musimy więc kupić folię wysokoparoprzepuszczalną.

Dach określany jest przez projektanta i wykonawców jako "średnio skomplikowany" jednak przeciętny człowiek może mieć trudności z policzeniem potrzebnej ilości foli. Dlatego korzystamy z pomocy dekarza, który po obejrzeniu rzutu dachu tłumaczy, że przy takim układzie i lukarnach potrzebujemy od 55 do 100 proc. więcej foli (w stosunku do powierzchni dachu). Ponieważ nasz dach ma 120 m2 kupimy ok. 200 m2 folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, a więc o 60 proc. więcej.

Patrzymy na parametry

Dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, więc powinien mieć dobrze ocieplony i zaizolowany dach. Musimy kupić dwa rodzaje folii - paroprzepuszczalną i paroizolacyjną. W dołączonym do projektu zestawieniu materiałów potrzebnych do budowy domu, architekt zalecił, aby na dach zastosować folię wysokoparoprzepuszczalną. Dekarz powiedział, że to dobre rozwiązanie, bo folie te stosuje się zamiast sztywnego poszycia i papy wtedy, gdy poddasze ma być ocieplone, a na dachu ułożona będzie .

Folia ta może stykać się z izolacją cieplną i nie ma obawy, że zostanie zawilgocona. Odradzał nam stosowanie tańszej, ale trudniejszej w ułożeniu folii o niskiej paroprzepuszczalności, ponieważ trzeba będzie zostawić szczelinę wentylacyjną - w przeciwnym razie izolacja może ulec zawilgoceniu. A wykonanie takiej szczeliny jest trudne i pracochłonne, dlatego bezpieczniej i prościej jest zastosować droższą folię (wydamy na folię, ale oszczędzimy na robociźnie). Co do rodzaju paroizolacji, polecił kupno zwykłej i niedrogiej folii.

Ponieważ dach chcemy zrobić szybko, jeszcze przed zimą, przejrzeliśmy oferty producentów. Skontaktowaliśmy się z kilkoma z nich. Doradca firmy Tyvek, po otrzymaniu krótkich informacji na temat dachu odradził zakup najmocniejszej, ale też najdroższej folii Tyvek SUPRO. Zaproponował tańszą, ale równie mocną Tyvek PRO. Polecił, aby zadzwonić do autoryzowanych składów budowlanych, które sprzedają ich produkty. Akurat trwała promocja cenowa, więc folie można kupić w cenach niższych, niż podane w cenniku na stronie internetowej.

Szukamy promocji

Dzwonimy po punktach sprzedaży i dowiadujemy się, czy handlowcy mają jeszcze w ofercie folie Tyvek PRO. Po wykonaniu kilku telefonów do poleconych składów budowlanych okazało się, że są trudności z dostaniem materiałów. Kończy się sezon i zostały tylko ostatnie sztuki. Ceny także są różne. W jednym składzie nawet wyższe niż na stronie internetowej producenta. W końcu znajdujemy folię Tyvek PRO po 5,5 zł za m2, ale pod warunkiem, że kupimy 225 m2 (3 rolki).

Liczymy - za 3 rolki zapłacimy 1237 zł, w innym składzie za 1 m2 chcą 6,4 zł, ale można kupić 200 m2 i będzie nas to wtedy kosztowało 1280 zł. Wybieramy pierwszą opcję. Kupujemy też folię paroizolacyjną Isover po 2,6 zł za m2. W żadnym składzie nie ma folii paroizolacyjnej Tyvek, bo - zdaniem sprzedawców - jest za droga (7,4 zł za m2). Doradca w składzie, zapewnia nas, że nie ma potrzeby kupowania drogiej folii, wystarczy ta, na którą się zdecydowaliśmy.

Ostatecznie kupujemy 3 rolki folii paroprzepuszczalnej za 1237 zł i paroizolacyjną za 520 zł (200 m2). Teraz musimy szybko pojechać do składu po odbiór materiału. Płacimy na miejscu gotówką 1757 zł.

 

Przykładowy wybór

Folia dachowa
Folia dachowa

Razem 1757 zł

aktualizacja: 2011-07-01

Zdaniem naszych Czytelników

Nie inaczej.

Jani_63

10 Maj 2011, 12:52

To normalna praktyka, że kładzie się 2 folie ?

kriszielony

10 Maj 2011, 10:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie powinno być ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego w domu parterowym?

Odpowiedź eksperta: Grubość izolacji na stropie powinna wynosić przynajmniej 15 cm i warto ułożyć styropian dwuwarstwowo co ograniczy przenikanie ciepła na stykach płyt ociepleniowych. 

topowe produkty

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparoprzepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych. 
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
STAL2 od Galeco - oryginalna forma i skuteczność w jednym
STAL2 od Galeco - oryginalna forma i skuteczność w jednym System STAL2 od Galeco to idealnie wpisuje się w trendy współczesnego budownictwa. Innowacyjny kwadratowy kształt rynien tego systemu sprawia, ...
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON Właściwa wentylacja dachu zapobiega zawilgoceniu warstwy termoizolacyjnej i materiałów budowlanych, a tym samym osłabieniu więźby dachowej. ...
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017 8 grudnia 2016 r. odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek TOPBuider 2017. Wśród wielu nagrodzonych produktów nie zabrakło systemu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x