Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / ABC

Wymiana całego orynnowania

Wymiana całego orynnowania jest dość kosztowna, a drobne nieprawidłowości mogą sprawić, że będzie wymagało kolejnych napraw. Dlatego warto sprawdzić, czy jest zamontowane zgodnie z poniższymi zasadami.

Spadek w kierunku odpływu, czyli wpustu. Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5÷2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości). Musi być on stały na całej długości pomiędzy wpustami, w przeciwnym razie woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się według położenia skrajnych rynhaków przez rozciągnięcie między nimi sznura, wzdłuż którego rozmieszcza się następnie uchwyty pośrednie.

Położenie zewnętrznej krawędzi rynny. Zewnętrzna krawędź rynny powinna znaleźć się ok. 1,5 cm niżej niż krawędź wewnętrzna (bliżej ściany). Dzięki temu nawet jeśli woda zacznie się przelewać przez krawędź rynny, ściana będzie mniej narażona na zamoczenie.

Obróbka blacharska okapu. Dla właściwego funkcjonowania orynnowania bardzo ważna jest właściwa obróbka okapu, która powinna zapewniać spływanie wody z dachu wprost do rynny, tak, by nie moczyła ona przy tym czołowej powierzchni krokwi ani deski okapowej.

Przekrój rynien i rur spustowych. Ich średnica nie powinien być mniejsza niż 100 mm, nawet gdy powierzchnia odwadnianego dachu jest niewielka. Także średnicę rynien lepiej zastosować nieco większą niż zbyt małą, bo rury i rynny o niewielkiej średnicy łatwiej obmarzają i lód może całkowicie je zatkać. Takie rynny są też bardziej podatne na zatkanie przez opadłe liście czy drobne gałązki.

Dylatacje długich rynien. Rynny dłuższe niż 20 m trzeba dzielić na krótsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych, umożliwiających ich swobodne kurczenie się i wydłużanie. Podział długich rynien oznacza konieczność użycia większej liczby wpustów i rur spustowych. Zwykle jednak warto to zrobić, bo bardzo długie rynny nie wyglądają dobrze: konieczność zachowania odpowiednich spadków sprawia, że zwracają uwagę i szpecą elewację.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-11-18

Zdaniem naszych Czytelników

"Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5÷2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości)." Oznacza to, że na 10m rynny będziemy mieli różnicę do 20cm między jej skrajnymi końcami!!! Pięknie będzie to wyglądało... Stara norma (do 1961 roku) przewidywała spadek 3-5mm na metr. Nowa, ...

Gość Piotr_laik

12 Wrz 2012, 14:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakiej średnicy powinny być rynny do niewielkiego budynku gospodarczego o powierzchni 25 m2?

Stawiam niewielki budynek gospodarczy o powierzchni 25 m2. Z katalogów producentów rynien wynika, że wystarczą bardzo małe przekroje rynien i rur spustowych. Jednak mój wykonawca doradza mi zastosowanie większych, twierdząc, że z małymi będę miał ciągle problemy. Czy ma rację?

topowe produkty

Nowa Linia Dachówek Prestige Ultimetal

Prestige Ultimetal to nowa linia dachówek z pokryciem metalowym, o innowacyjnym metalowym wykończeniu i w nowych kolorach, które wydobędą piękno dachu i elewacji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x