Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Podkład i wentylacja dachu

W celu uniknięcia problemów z wentylacją konstrukcji dachu należy zastosować odpowiedni podkład pokrycia dachowego oraz paroizolację. Jak uzyskać idealny efekt?

Pokrycie może wymagać sztywnego podkładu w postaci deskowania (zwykle pokrywanego papą) lub też wystarczające jest tylko ołacenie, czyli ruszt z łat i kontłat o wymiarach zwykle 3 × 4 cm lub 4 × 5 cm i ułożenie folii wstępnego krycia.

Oczywiście deskowanie można wykonać także wówczas, gdy nie jest konieczne, ale oznacza to wzrost kosztów (materiały i robocizna).

Folia dachowa i ołacenie to obecnie najpopularniejszy podkład dachowy
Folia dachowa i ołacenie to obecnie najpopularniejszy podkład dachowy (fot. Dörken Delta Folie)

Ceny wykonania podkładu są następujące:

  • deskowanie kryte papą – ok. 30 zł/m2;
  • ołacenie i membrana wysokoparoprzepuszczalna – ok. 15 zł.

O tej różnicy trzeba pamiętać, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.

Uwaga!Łaty są oparciem dla pokrycia, ale umożliwiają również wentylację połaci i usztywniają konstrukcję dachu, dlatego ich wymiarów i rozstawu nie można dowolnie zmieniać.

Wentylacja dachu

Dawniej, gdy na poddaszach były tylko strychy, problemów z wentylacją konstrukcji dachu w zasadzie nie było – konstrukcja drewniana była odsłonięta od strony strychu i wystarczyło zrobić otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych.

Obecnie jednak na poddaszach najczęściej urządza się pomieszczenia mieszkalne i połacie dachu (w tej sytuacji w zasadzie stropodachu) wymagają ocieplenia. Najczęściej przestrzeń między krokwiami wypełnia się wełną mineralną, dodając jeszcze poprzeczny ruszt z łat drewnianych (zwykle 5 × 5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Ocieplenie musi być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci – z zewnątrz, co podwyższa wymagania wobec szczelności pokrycia, oraz od strony pomieszczenia, co z kolei wymusza konieczność stosowania paroizolacji (w postaci szczelnie ułożonej folii). Szczelność nigdy nie jest jednak doskonała, dlatego konstrukcja musi być wentylowana, tak by ruch powietrza usuwał wilgoć pochodzącą z pomieszczeń lub dostającą się z zewnątrz przez nieszczelności pokrycia.

Jeśli dach nie jest odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności, to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i stykać się z nią. Takie folie często nazywa się membranami. Wentylację dachu zapewnia w tej sytuacji szczelina znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem. Szczelina wentylacyjna musi być drożna na całej swej długości – od okapu po kalenicę. Jednak w dachach o skomplikowanym kształcie bardzo trudno to osiągnąć, może pomóc np. zastosowanie specjalnych dachówek wentylacyjnych.

Jeśli wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to konieczne są dwie szczeliny wentylacyjne – jedna tak, jak w poprzednim przypadku pomiędzy pokryciem i folią oraz druga pomiędzy folią i ociepleniem. Obie oczywiście muszą być drożne. W praktyce zachowanie pełnej drożności szczeliny pomiędzy folią i wełną jest kłopotliwe, bo wystarczy zbyt mocno popchnąć ocieplenie przy układaniu, by zetknęło się z folią.

Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne.
Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne.
Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Układ z jedną szczeliną i folią o dużej paroprzepuszczalności jest łatwiejszy do wykonania i popularniejszy


Obecnie folie o wysokiej paroprzepuszczalności są zdecydowanie popularniejsze, bo konstrukcję z jedną szczeliną wentylacyjną wykonać łatwiej, a ponadto można wypełnić wełną całą wysokość krokwi, dzięki czemu izolacja jest grubsza przy tej samej grubości dachu. Izolacja cieplna pełni także funkcję izolacji dźwiękowej, bo szczególnie lekkie pokrycia blaszane są bardzo głośne w czasie deszczu.

Natomiast dźwięki dobrze tłumi ciężka dachówka. Warto pamiętać, że źródłem hałasu może być także umieszczony poniżej poddasza daszek nad wejściem do domu czy dach nad garażem.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-06-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Pokrycie dachowe - cechy i właściwości

Idealne pokrycie dachowe powinno być szczelne, mocne, niepalne, trwałe, lekkie, łatwe w montażu, ładne i tanie. Ideału jednak nie ma i dostępne materiały spełniają te warunki w różnym stopniu.
topowe produkty

BUDMAT - masz prawo do jakości

BUDMAT, należący do czołowych producentów pokryć dachowych i systemów rynnowych w Polsce, daje najlepszy przykład dynamicznego rozwoju i systematycznej ekspansji rynkowej. Firma, budując pozycję lidera w branży budowlanej, konsekwentnie stawia na najwyższą jakość wyrobów i usług, bo tylko jakością można naprawdę konkurować na rynku.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x