Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Wymiana pokrycia dachowego

Na wymianę pokrycia dachowego najczęściej decydujemy się wtedy, gdy jest w znacznym stopniu zniszczone, czasami ze względów estetycznych.

Bez względu na powody, wymianę pokrycia powinien poprzedzić przegląd dokonany przez fachowca: sprawdzenie pokrycia, rynien i rur spustowych, a także stanu więźby dachowej i izolacji przeciwwilgociowych oraz termicznych. Podczas planowania prac należy wziąć pod uwagę sposób zagospodarowania poddasza – jeśli podczas remontu będzie ono zaadaptowane na mieszkalne, dach trzeba będzie ocieplić, a nowym pomieszczeniom zapewnić wentylację. Rodzaj nowego pokrycia należy dobrać przede wszystkim do możliwości obciążenia istniejącej konstrukcji dachowej. Wykonanie wszystkich prac należy powierzyć doświadczonej ekipie.

Najmniej kłopotliwa jest wymiana pokrycia na takie samo, bo nie będzie problemu z dodatkowymi obciążeniami (o ile stan więźby jest dobry). Trzeba jednak zwrócić uwagę na izolacje – w starych domach może ich nie być lub mogą być niewystarczające, niezgodne z obecnie obowiązującymi standardami (techniki izolacji z upływem lat się zmieniały) albo po prostu są w złym stanie. Kłopotliwa nie jest także wymiana ciężkiego pokrycia na lżejsze.

Stara więźba nadaje się pod nowe pokrycie bez wzmacniania, ale jeśli jej poszycie jest między krokwiami zapadnięte, dla wyrównania może wymagać usztywnienia. Wymiana lekkiego pokrycia na cięższe może się okazać trudna. Wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia stanu więźby, a czasami jej wzmocnienia. To, czy i pod jakimi warunkami przeniesie obciążenia nowego pokrycia, musi ocenić konstruktor z uprawnieniami.

Pokrycie przed wymianą – dach kryty gontem drewnianym Pokrycie po wymianie – dach kryty dachówką z posypką mineralną
Pokrycie przed wymianą – dach kryty gontem drewnianym Pokrycie po wymianie – dach kryty dachówką z posypką mineralną

Największy kłopot sprawią płyty azbestowo-cementowe. Wiele osób, wiedząc że są one szkodliwe dla zdrowia, za wszelką cenę chce się ich pozbyć. Nie jest to wcale proste. Same płyty nie szkodzą zdrowiu, niebezpieczne są dopiero włókna azbestu uwalniające się z uszkodzonego materiału. Dlatego demontaż powinna przeprowadzić specjalna ekipa, wyposażona w maski przeciwpyłowe. Jeszcze więcej problemu sprawi utylizacja zdjętego materiału. Powinniśmy wezwać upoważnioną do tego firmę – adres uzyskamy w gminnym wydziale architektury – która wywiezie azbest na składowisko. Odbywa się to, oczywiście, na nasz koszt, zaś składowisko może się znajdować np. w odległym zakątku kraju.

Zależnie od zakresu robót związanych z odnawianiem dachu, trzeba będzie na nie uzyskać pozwolenie ze starostwa powiatowego lub też tylko zgłosić, że się je planuje. Jeśli przewidujemy remont lub docieplenie dachu, w tym także wymianę pokrycia i orynnowania oraz naprawę więźby, wystarczy dokonać zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego. Zgłoszenie składa się na formularzu z urzędu co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Należy w nim podać ów termin oraz określić rodzaj, zakres i sposób wykonania prac.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, czasami wymagane są też rysunki obrazujące planowane prace. Roboty można rozpocząć po upływie 30 dni od zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie sprzeciwu. Zgłoszenie traci ważność po 2 latach od określonego w nim terminu rozpoczęcia robót. Pozwolenie jest niezbędne, jeżeli modernizacja dachu będzie się wiązać ze zmianą jego konstrukcji i kształtu, podwyższeniem budynku, adaptacją nieużytkowego poddasza na cele mieszkaniowe, dobudowaniem dodatkowych pomieszczeń albo wstawieniem okien połaciowych.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tych, którzy czują niedosyt po obejrzeniu powyższych zdjęć (w zasadzie tylko jedno zdjęcie efektu końcowego) zapraszam do obejrzenia filmu, a w zasadzie fragmentu dotyczącego realizacji w Owerby w Danii

Irbis Strzecharstwo

21 Lut 2013, 10:28

Dorzucę kilka fotek jako ciekawostkę - takie "ruinki" się w Europie remontuje...!

Irbis Strzecharstwo

20 Lut 2013, 22:04

Przy wymianie pokrycia, szczególnie starych budynków, bywa też i tak, że zaczyna się od zdjęcia pokrycia, później okazuje się,że konstrukcja niestety musi być co najmniej wzmocniona, ale jak położyć wzmocnioną konstrukcję na ścianach bez wieńca, które się rozsypują i dochodzimy ...

Gość: Irbis Strzecharstwo

20 Lut 2013, 21:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dlaczego warto stosować płyty MFP?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne dachy wymagają stosowania na poszycie nowoczesnych materiałów, o wysokich parametrach wytrzymałościowych, izolacyjnych oraz o wysokiej odporności na wilgoć. Materiałem posiadającym wyżej wymienione cechy jest płyta budowlana MFP.

topowe produkty

Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Röben na Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy
Röben na Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy W dniach 26-28 października 2016 r. dekarze będą mieli swoje wielkie święto - 26 Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy. Wydarzenie należące ...
Nowa generacja świetlików tunelowych VELUX
Nowa generacja świetlików tunelowych VELUX W każdym domu są ciemne łazienki, korytarze lub garderoby, w których światło dzienne byłoby przydatne, jednak nie można tam zainstalować ...
Blachodachówka panelowa ARAD Premium
Blachodachówka panelowa ARAD Premium Blachodachówka panelowa ARAD Premium to produkt oferowany przez firmę Blachy Pruszyński. To wyjątkowe pokrycie dzięki estetycznemu wyglądowi, ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe